Monofaz elektrikte voltaj düşüklüğü

zkalmaz

Üye
Herkese merhaba. Foruma yeni üye oldum. Öncelikle belirteyim ben elektrikçi değilim. Elektrikten de çok fazla anlamam. Belki bu konu daha önce açılmış olabilir. Tekrar açtıysam da özür dilerim. Yaklaşık 1 yıldır bir sorun yaşıyorum. Belki sorunuma çözüm olabilir diye üye oldum. Geçen yıldan beri müstakil bir evde oturuyorum. Binanın elektriği monofaz. Oturduğum mahallede kış mevsiminde sürekli bir voltaj düşüklüğü var. Çok soğuk havalarda elektrik voltajı 180'e kadar düşüyor.Elektrikli aletleri çalıştırırken ve aydınlatmada sıkıntı yaşıyoruz. Özellikle ısınmada sorun oluyor (klima ve ufo vb randımanlı çalışmıyor.) Kış mevsiminde ısınma problemini konvektör soba ile çözmeyi düşünüyorum. Voltaj sorununu nasıl halledebilirim? (Elektrik şirketinin çözmesini beklemiyorum. çünkü yıllardır aynı sorun varmış) Voltaj regülatörü kullanmamı önerenler var binanın elektriğini trifaz yapmamı önerenler var. sizce bu çözümler benim sorunumu halleder mi? hallederse hangisini tavsiye edersiniz? Yanıtlarınız için şimdiden teşekkürler.

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Elektrik aldığınız hatta bağlı diğer aboneler-
dede aynı sorun varsa,sorun tedarikçi şirket-
ten kaynaklanıyor .Giderilmesi için,kesit tak-
viyesi / trafo güç artırımı gibi çözümleri onun
yapması gerekir.Yakınızdaki abonelerden
monofaze beslenen bazı abonelerde fazla bir
sorun yoksa,sizin bağlı olduğunuz fazın,diğer
iyi durumda olan fazla değiştirilmesi halinde
sorun giderilebilir.Sorun genel ise,besleme-
nin trifaze yapılması sorunu çözmez.Tek ça-
reniz,STATİK TİP voltaj regülatörü almaktır.

Öncelikle teşekkür ederim. Sorun yıllardır halledilmeyen genel bir sorun. Peki kva olarak yeterli bir regülatör sorunumu tamamen çözer mi? yani kesin çözüm olur mu? çünkü almışken tüm güç hesabını yaptırıp bir kerelik almayı düşünüyorum. Bu da maliyetli bir regülatör olacaktır haliyle.

enerji aldığınız trafoya çok mu uzaksınız .*
trafo yanındaki enerji alan ev voltaj gösteriyor ? araştırmanız .
belki trafo kademe ayarı durumu ?

Trafo yaklaşık 700 metre uzaklıkta. Ama sadece bende ya da birkaç komşuda değil. tüm mahallede aynı sorun var. kış mevsiminde sürekli voltaj düşüklüğü yaşanıyor. Elektrik şirketi çalışanlarını aradım en son, evin elektriğini başka hatta bağladılar. Tabii ki geçici çözüm. Birkaç gün sonra o hatta da yığılma ve voltaj düşüklüğü yaşandı. Sorun yatırım yapılmaması. Yatırım yapılmasını beklersek iş zor. Belki torunlarımız görür.

Regülatör,işinizi mutlaka görecek.Ancak,
onu kullanmanız halinde,elektrik tüketiminiz
regülatör kalitesine bağlı olarak %5-10 ora-
nında artacaktır.Güç seçiminde,%10 fazla
olacak şekilde düşünün.Tip olarak SERVO
yerine MUTLAKA,STATİK TİP olanı tercih
edin.

Senin yaşadığın sorunu ben yıllarca yaşadım. Sende 180 Volt bende gündüz 12 Volt gece 6 Volt olduğunu bizzat yaşamış millet araba farı ampülleriyle evlerini aydınlatmaya çalışıyorlardı. Regülatör (yükseltici) kullanıyorduk. 11 kademe ve +7 kademeli iki yükseltici ile 180-200 Voltu bulduğumda bayram ediyordum. Tv, buzdolabı vb cihazlar çalışmaz önündeki yemeği bile göremez olurduk. 40 girişli yükseltici özel bakır sargılı 7 kademeli ile anca işimizi görebiliyorduk. Şükürler olsun yıllar sonra Bedaşla yeni trafo koyduktan sonra kurtulduk.
Senin yapacağın özel bakır sargılı 10 kw lık bir regülatör sardırman gece yatarken de kademeyi volta göre 1 veya 2. kademeye alman olacaktır.

Dağıtım şirketine mail atın,telefonla arıza kaydı oluşturun.Belediyelere ait vatandaşın şikayet ve önerilerini dile getirdiği birimler oluyor.Oralara başvuruda bulunun.Demek istediğim birçok kanaldan şikayetinizi dile getirin.İlgili yönetmelikler verilen hizmetin kalitesinden dağıtım şiketini sorumlu tutuyor.Görevini yapmayanı şikayet etmekte vatandaş olarak bizim sorumluluğumuz.Dağın başında oturmuyorsanız regülatörle felan uğraşmak zorunda kalmamalısınız. Malesef sabırla ve ısrarla üzerine gitmediğiniz sürece sorunu çözmeyeceklerdir.Yerinizde olsam mahalledeki komşularla birlikte hareket ederek sorunu kökten çözmekle uğraşırdım.Regülatör masrafına girmektense.

Dağıtım şirketine mail atın,telefonla arıza kaydı oluşturun.Belediyelere ait vatandaşın şikayet ve önerilerini dile getirdiği birimler oluyor.Oralara başvuruda bulunun.Demek istediğim birçok kanaldan şikayetinizi dile getirin.İlgili yönetmelikler verilen hizmetin kalitesinden dağıtım şiketini sorumlu tutuyor.Görevini yapmayanı şikayet etmekte vatandaş olarak bizim sorumluluğumuz.Dağın başında oturmuyorsanız regülatörle felan uğraşmak zorunda kalmamalısınız. Malesef sabırla ve ısrarla üzerine gitmediğiniz sürece sorunu çözmeyeceklerdir.Yerinizde olsam mahalledeki komşularla birlikte hareket ederek sorunu kökten çözmekle uğraşırdım.Regülatör masrafına girmektense.
Aaaaah "dışı seni yakar içi de beni" sözü tam bizim duruma göre be kardeşim. Toplumun çoğunluğu duyarsız olunca, bir yere kadar dayanabiliyorsunuz. Cimer dahil başvurmadığım yer kalmadı. dağıtım şirketinin telefonuna bırakmadığım mesaj kalmadı. Sadece muhtarın bana söylediğini yazarsam anlarsın. Mahalle muhtarına bununla ilgili soru sorduğumda aldığım cevap: "hocam bizim sokakta sıkıntı yok". Ve yaşadığım şehir 125 000 nüfuslu Hatay'ın Samandağ ilçesi. Köy de değil. merkezde oturuyoruz. Mutlaka günde birkaç kez elektrikler kesilir. Saatlerce gelmez ve kimse buna ses çıkarmaz. İnsanlar alışmış. Parası olanlar jenaretörünü almış çalıştırıyor. Garibanlar da bu eziyeti çekiyor.
Regülatör,işinizi mutlaka görecek.Ancak,
onu kullanmanız halinde,elektrik tüketiminiz
regülatör kalitesine bağlı olarak %5-10 ora-
nında artacaktır.Güç seçiminde,%10 fazla
olacak şekilde düşünün.Tip olarak SERVO
yerine MUTLAKA,STATİK TİP olanı tercih
edin.
Piyasada satılan regülatörler genelde Servo. Statikle servo arasında büyük bir fiyat farkı var. Yaklaşık 20 kva lık bir regülatör almayı düşünüyorum. nerdeyse 2 kat daha pahalı. Peki Servo alsam eksi yanları nelerdir? Yazabilir misiniz?

Son düzenleme:
Belli bir süre ! sonra,bu defada regülatörle
derdiniz bitmez ! Ayrıca,kayıplarınız daha
fazla artar.Yapısal farklılıkları incelerseniz
söylediğim daha açık anlaşılır.Tesisatınız 20 kva için uygun değildir ! Regülatörü 7,5-
10 kva gibi yeniden gözden geçirmeniz ya-
rarlı olabilir.

Son düzenleme:

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,190
Kullanıcılar
449,960
Son üye
katzeimar

Yeni konular