Monofaz elektrikte voltaj düşüklüğü

Belli bir süre ! sonra,bu defada regülatörle
derdiniz bitmez ! Ayrıca,kayıplarınız daha
fazla artar.
Teşeşekkür ederim. Düşüneceğim.

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Sizin anlattığınız kadarıyla görünen o ki , sizin semtin yada sokak cadde vs beslediği trafonun gücü yetersiz kaldığı için gerilim seviyesinde düşmeler meydana geliyor.Kış aylarında özellikle olmasının sebebinin bir diğer ihtimali ise iletim hattı izalosyonu problemi de olmuş olabilir.Yer altı yada yer üstü sızıntı meydana geliyor olabilir.Enerji sağlayan firmanın yetkili kişisi ile yüzyüze görüşerek bu probleme dair teknik kontrol ekibi göndermelerini isteyebilirsiniz.Diğer yönden sizin kendiniz bir caba sağlamanız yorucu olur.Birde şuny merak ettim sizin yaz aylarında ödediğiniz elektrik faturası ile kış ayları tutarları nerelerde acaba ?

Belli bir süre ! sonra,bu defada regülatörle
derdiniz bitmez ! Ayrıca,kayıplarınız daha
fazla artar.Yapısal farklılıkları incelerseniz
söylediğim daha açık anlaşılır.Tesisatınız 20 kva için uygun değildir ! Regülatörü 7,5-
10 kva gibi yeniden gözden geçirmeniz ya-
rarlı olabilir.
evimde kullanacağım elektrikli aletler için kaba bir hesap yapmışlardı. Yaklaşık 13-15 kva olarak çıktı. 15 kva yı biraz da artırarak 20 kva olarak almayı düşündüm. Şimdi kafam karıştı. Hata mı yapıyorum acaba? ( kullanılacak eşyalar 1 adet buzdolabı, 55 inç tv, çamaşır, bulaşık makinesi, şimdilik 3 adet 2500 watt gücünde kolektör ısıtıcı ve ara sıra kullanacağımız Ufo ısıtıcı)
Sizin anlattığınız kadarıyla görünen o ki , sizin semtin yada sokak cadde vs beslediği trafonun gücü yetersiz kaldığı için gerilim seviyesinde düşmeler meydana geliyor.Kış aylarında özellikle olmasının sebebinin bir diğer ihtimali ise iletim hattı izalosyonu problemi de olmuş olabilir.Yer altı yada yer üstü sızıntı meydana geliyor olabilir.Enerji sağlayan firmanın yetkili kişisi ile yüzyüze görüşerek bu probleme dair teknik kontrol ekibi göndermelerini isteyebilirsiniz.Diğer yönden sizin kendiniz bir caba sağlamanız yorucu olur.Birde şuny merak ettim sizin yaz aylarında ödediğiniz elektrik faturası ile kış ayları tutarları nerelerde acaba ?
sadece bizim mahalle değil maalesef. 125 000 nüfuslu bir ilçede birkaç mahalle yıllardır aynı sorunla karşı karşıya. Yerel yöneticilerin ve halkın duyarsızlığı diyelim geçelim kardeş. Yoksa bu konuda çoook konuşulacak şey var da neyse.... Kendim bugüne kadar çok çaba harcadım. ama dediğiniz gibi yorucu oldu. Firma vatandaştan aldığı parayı götürüyor, bizim gibi birkaç vatandaş haricinde güçlü bir şekilde hizmet talebinde bulunan olmadığı için de maliyetli yatırım yapmıyor.

Son düzenleme:
20 kva demek,90 amperlik bir yük demek.Evi-
nizin giriş sigortası 40 amp.den büyük değil-
dir.Ayrıca,daha önce söylediğim gibi,aletten
hiç yük çekmeseniz bile güç harcaması ola-
caktır.Çamaşır makinası /bulaşık makinası /
termosifon / klima gibi aletleri sıralı olarak !
çalıştırarak gücü kontrol altına alabilirsiniz.
Bu durumda 7,5-10 kva tesisat için uygun ra-
kamdır.20 kva ya vereceğiniz parayı artırarak
servo yerine statik tip regülatör alabilirsiniz.
Karar sizin.

evimde kullanacağım elektrikli aletler için kaba bir hesap yapmışlardı. Yaklaşık 13-15 kva olarak çıktı. 15 kva yı biraz da artırarak 20 kva olarak almayı düşündüm. Şimdi kafam karıştı. Hata mı yapıyorum acaba? (

Aletlerin hepsini aynı andamı açacaksın?

Açamayacağına göre Sami hocamı dinleyin.

Aletlerin hepsini aynı andamı açacaksın?

Açamayacağına göre Sami hocamı dinleyin.
En azından 3 tane 2500 watt ısıtıcı, buzdolabı, tv. akşamları sürekli çalışacak. Çamaşır, bulaşık ve diğer elektrikli aletler de ilk saydıklarım çalışırken ara sıra çalışacak olanlar. yani bunları ara sıra da olsa çalıştırırken çoğu zaman ısıtıcılar ve buzdolabını kapatma şansım olmayacak.

Anladığım kadarıyla sorunu özellikle kışın yaşıyorsunuz. Isıtıcı ve sobaların kullanımının artması ve dağıtım trafosuna uzak olmanız gerilimin düşmesine sebebiyet vermektedir. Dağıtım firmasına başvuru yaparak, hat karakteristiklerini değiştirmelerini veya yakın noktaya dağıtım firmasının onay vermesi halinde ilave trafo postası kurulumunu talep edebilirsiniz. Kayıp kaçağın fazla olduğu bir bölgede ikamet ediyorsanız şayet Allah sabır versin. Tecrübeli arkadaşların önerdiği çeşitte regülatör kullanımı sorunlarınıza biraz olsun fayda sağlayacaktır.

Aynen dediğiniz gibi. Kayıp kaçak çok fazla. Trafo yaklaşık 700 bilemediniz 1000 metre mesafede. Evimin elektrik bağlantısını yaptığımız teli değiştirdik yine olmadı. Evin önündeki elektrik direğine toplam 3 tel geliyordu. Yaz mevsiminde uzun çabalarla bir tel hattı daha çektirdim. (direğe gelen tel sayısı toplam 4 oldu) Ancak geçen hafta havalar biraz soğudu 240 görünen voltaj birden bire daha şimdiden 215 e düştü. Çok soğuk havalarda daha da düşeceği kesin gibi.

En azından 3 tane 2500 watt ısıtıcı, buzdolabı, tv. akşamları sürekli çalışacak. Çamaşır, bulaşık ve diğer elektrikli aletler de ilk saydıklarım çalışırken ara sıra çalışacak olanlar. yani bunları ara sıra da olsa çalıştırırken çoğu zaman ısıtıcılar ve buzdolabını kapatma şansım olmayacak.

Çok zengin olsanız dahi 3 adet 2500 watt elektrikli ısıtıcı ev için çok fazla masraf olur.
Evin tesisatı bu akımı kaldıracak seviyede mi?
Regülatörü boşver normal Şebeke gerilimi için bile bu akım ev için fazla.
Tesisatınız revize olmadı ise yangın dahi çıkabilir(aynı anda çalışırsa)

Çok zengin olsanız dahi 3 adet 2500 watt elektrikli ısıtıcı ev için çok fazla masraf olur.
Evin tesisatı bu akımı kaldıracak seviyede mi?
Regülatörü boşver normal şebeke gerilimi için bile bu akım ev için fazla.
Tesisatınız revize olmadı ise yangın dahi çıkabilir(aynı anda çalışırsa)
"Tesisatın revize olması " cümlesinden, elektrik tesisatının Bakım ve onarımının yapılmasını kastediyorsanız, evim müstakil ve yeni bir ev. Kendim yaptırdım ve yaklaşık 1,5 yıl önce taşındım. Kullanılan elektrik malzemeleri ve kablolar sağlam ve kaliteli. Kendim yaptırdım. İnşaata 2013 te başlamıştık. O zaman trifaz zorunluluğu yoktu Tabii ben de bu işlerden anlamadığımdan olsa gerek evin elektriği monofaz olarak çekilmiş. Tek eksiğimiz bu sanırım. Ama buna rağmen akımın çok fazla olacağını ve hepsi aynı anda çalıştırılırsa yangın çıkma ihtimali bile olur demişsiniz biraz ürktüm doğrusu. Kafam çok karıştı.:confused:

Forum istatistikleri

Konular
127,950
Kullanıcılar
449,598
Son üye
kadir12366

Yeni konular

Geri