Metal tornasına motor

_ahmet

Üye
Merhaba...
Yapmak istediğim torna tezgahı için motora ihtiyacım var tornada metal işleyeceğim. Ancak motor konusu büyük bir sorun oldu benim için tornada kullanacağım ayna 80mm çapında sanayi tipi dikiş makinası motoru kullanmayı düşündüm çok büyük olamaları benim için kötü ama sessizler sanırım 400w kadar bi güce sahipler bu motorlara hız kontrolü ve sağ sol dönüş anahtarı eklenebilirmi yoksa dc motor mu kullanmalıyım dc motor için elimde çeşitli güç kaynakları mevcut sağ sol dönüş yönü değiştirmek çok kolay olur bu konularda kararsız kaldım hız kontrolü için hangi motor daha iyi olur sizce. Şu anda tornanın ayna kısmını hallettim

Ekli dosyalar

• P_20171211_213831_vHDR_On.jpg
    P_20171211_213831_vHDR_On.jpg
    201.2 KB · Görüntüleme: 64
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Sanırım mini torna olacak bu. Sessiz olmasını istiyorsanız, küçük 3 fazlı bir motor kullanın ve bunu bir VFD ile sürün. VFD hem yön değiştirme, hem devir ayarı sağlar, hem de çok sessiz çalışır.

Matkap kullansan hızı düşük mü kalır.

Sanırım mini torna olacak bu. Sessiz olmasını istiyorsanız, küçük 3 fazlı bir motor kullanın ve bunu bir VFD ile sürün. VFD hem yön değiştirme, hem devir ayarı sağlar, hem de çok sessiz çalışır.
evet mini torna olacak vfd pahalı bir cihaz olduğundan almayı düşünmedim normal sanayi motorları boyut olarak fazla büyük oluyorlar o yüzden farklı tip motorlar arıyorum matkap motorları da çok sesli çalıştığı için evde uzun sureli kullanımda komşularla aramda sorun oluşturur

0.75 KW 3 fazlı motor ve ona göre VFD çok da pahalı olmaz. 3 fazlı deyince hemen sanayi seviyesinde iş olarak düşünmeyin.

DC motor da kullanabilirsiniz, ama bunların fırçalı olanları dediğiniz gibi çok gürültülü. Fırçasız DC motorlar var, ama bunların 3 fazdan pek farkı yok, gene harici sürücü lazım.

Elimde bu şekilde bir dc motor var ancak üzerinde hiçbir bilgi yok güçlü bir motora benziyor ama kaç volt kaç watt bilmiyorum elimle milini çok zorladığımda 12 volt da 10 amper çekiyor işime yarayabilir diye düşünüyorum bu motorun kaç watt olduğunu nasıl anlayabilirim

Ekli dosyalar

• P_20171217_123957_vHDR_On.jpg
    P_20171217_123957_vHDR_On.jpg
    333.6 KB · Görüntüleme: 30
Zorladığınızda kaynaktan çektiği güç 120W olduğuna göre, normal devirde mile aktardığı güç bundan çok daha azdır. Bu çok yetersiz olur. Spindle için çok güzel, sağlam yataklama yapımışsınız, ama böyle bir motoru buna bağlarsanız, o aynanın ataletinden dolayı bunun nominal devrini alması bile birkaç saniye sürer. Ben olsam 0.75 HP (kabaca 0.5 KW) den az motor kullanmam.

Peki şöyle bir düşüncem var yaklaşık 4000 devirlik 100w bir motoru 1500 devire kayış kasnak yardımıyla düşürsem daha küçük bir motorla yaklaşık olarak 0.5 kw bir motorun gücüne ulaşabilirim diye düşünüyorum hem küçük bir motor hemde yüksek güç elde ederim sanırım

gücü artıranazsın üstekik kayıplardan dolayı güc düşer.
yani. 100 wat gücündeki motoru neyle çevirirsen çevir 100.watın altında güç alırsın. 0.5 kW alamazsın.

Forum istatistikleri

Konular
128,222
Kullanıcılar
450,008
Son üye
velicetin06

Yeni konular

Geri