metal halide sokak aydınlatması ampul seçimi

hasanowic

Üye
merhaba arkadaşlar. çalıştığım yerde otoparkların aydınlatmasını direk tipi armatürlerle yapıyoruz.

bunlardan bazıları yanmıyor büyük ihtimal ampulleri patlamış. Yalnız ampullerini ne model ve ne cins alacağımı bilmiyorum. yaktığımızda ışıklar 3-4 dakika sonra yanıyor demekki metal halide ampuller. Sitesinden katalogunu buldum yalnız soket tipleri farklı farklı verilmiş. ayrıca bu ampuller balast ve ateşleyici ile çalışıyor balast veya ateşleyicisi de bozulmuş olabilirmi?

yardımcı olursanız sevinirim.

fiero_fiero_607x364.jpg

model bu. Fiero - Heper

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
İçini aç bak. Balast in bir ucundan enerji girer diğer ucundan cikar ve ampule gider. Balast sağlam ise ampul yanmış olabilir. Ateşleyici en geç bozulan parcasidir. Klemensleri de kontrol et. Temassizlik olabilir.

Sent from my Discovery using KontrolKalemi.Com Forumu mobile app

Lambalar geç yanıyorsa ateşleyicide sorun olabilir.Ayrıca metal halide lambalar beyaz renk yanar. Balanstın çıkış ucunda da 200 V civarı bir gerilim okuman gerekir.

arkadaşlar araştırdım ama tam bilgi bulamadım şimdi burada kullanılan ampul deşarj ampul olarak geçiyor. Peki bu deşarj ampuller direk 220voltu verincemi çalışıyor yoksa balast ve ateşleyici gereklimi? metal halide ampuller ile aynı mı deşarj ampuller?

Armatürünüzde bulunan lamba deşarj lambasıdır. Civa olamaz. Sodyum veya Metal olabilir. İki lamba da geç yanar.

Bu iki lamba da balast ve ateşleyici kullanır.

Sodyum sarı, metal beyaz yanar.

sizin armatürünüzde HIT 70W ya da HIT 150W lamba yani BLV marka metal halide lamba var.

220V ile çalışmaz. mutlaka ateşleyici ve balast olmalıdır.

peki sağolun arkadaşlar yardımınız için...

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,212
Kullanıcılar
449,990
Son üye
alpersirakaya

Yeni konular

Geri