Mesleki Deneyimlerim - 1

Under Ground

Profesyonel Üye
Mesleğinde baya bir yıllanmış bir mühendis olarak bir sürü değişik haleti ruhiyede insanla çalışmak-çalıştırmak zorunda kaldım . Yıllar boyunca edindiğim birikim sonucu olarak çalıştığım personel - işçileri şöyle gruplandırdım :
1- Mesleki teknik bilgisi yüksek , alet kullanma becerisi yüksek , çalışkan ve saygılı işçiler : Bu tür personeller altındır ya da elmastır desek yeridir . Bu tür personellerle iş hayatım boyunca çok az karşılaştım , iki elin parmakları kadar desem abartı olmaz . Bu karşılaştığım elemanlarında körle yatan şaşı kalkar prensibince daha sonra aşağıda sayacağım diğer gruplar içinde deforme olduğuna şahit oldum malesef .
2-Mesleki teknik bilgisi yüksek , alet kullanma becerisi yüksek , tembel ve saygılı işçiler : İtekleyerek ve dürterek çalıştırılabilseler de makbul bir gruptur bence . Verilen talimatları anlayıp uygulayabilecek kapasite de olmaları teknik nezaretçinin kafasını rahatlatır. Bu tür grubun içinde 1. gruptan deforme olmuşlarda bulunabilir 3. Grup bir eleman yanına verilirse süper olur .
3- Mesleki teknik bilgisi kıt , alet kullanma becerisi yüksek , çok çalışkan ve saygılı işçiler : Bu işçi grubu eğer teknik nezaretçi yapılan iş başında sürekli bulunup yapılan işi denetliyorsa çok makbuldür , işin üstüne atlayıp iş yürüsün diye kendini parçalar bu grup . Genelde sayı olarak daha çok bulunur bu gruptan elemanlar . İş hayatım boyunca genelde bu tür personelle çalışmak zorunda kaldım . Genelde işinin başında sürekli duran bir teknik nezaretçi olarak bir sorun yaşamadım . Ama bu tür elemanlara iş başında bulunmayarak tarifle iş yaptırmaya çalışmak sorunlu ve tehlikelidir.
4-Mesleki teknik bilgisi kıt , alet kullanma becerisi kötü , çok çalışkan ve saygılı işçiler : Herkesin kolay yoldan tembelce para kazanmanın derdine düştüğü günümüzde bu gruptan işçiler bile şahsımca değerlidir. Yapılan bir çok işte çalışan nitelikli personel her zaman basit yardımlara ihtiyaç duyabilir , işte bu noktada çok işe yarar bu elemanlar . Hiçbirşey beceremeyip çalışan arkadaşlarına çay çorba yapsa o bile yeter .
5- Mesleki teknik bilgisi kıt , alet kullanma becerisi kötü , tembel ve saygılı işçiler : Bu tür işçileri genelde ülkemizdeki personel çalıştırma rejiminin saçmalıkları yüzünden iş ortamından kovmak ya da uzaklaştırmak çok zordur . Ben bu elemanları genellikle malzeme getir-götür , arıza takibi yap ve haber ver gibi hamaliye işlerinde değerlendiririm . Bu tür elemanların yanına da kafası çalışır bir eleman verip kombin yapmak iyi bir sonuç verir.
6-Mesleki teknik bilgisi kıt , alet kullanma becerisi kötü , tembel ve saygısız işçiler : Kırk okka bal ile yenmez bu işçi grubu . Yukarıda bahsettiğim gibi ülkemizde karekteri bozuk işçi grubunu iş ortamından uzaklaştırmanın zorluğu yüzünden bu personeller her zaman başa beladır . Saçmalığın dibi olarak genelde bu personeller en az sorun çıkartabilecekleri gözden uzak sote mekanlara itelenirler . Bu elemanlarla uğraşmak yerine 3. gruptan bir elemanla yapılması gereken bir sürü işi kendim yaptığım olmuştur . Tabi ki prensip olarak yanlış ama burası Türkiye . Burada prensipler ve disiplinler , yönetmelikler değil kişiler ve olaylar konuşulur her zaman .
Yukarıda saydığım grupların illaki daha ara formları da vardır . Ama kendimce böyle bir gruplandırma yaptım uzun yıllar sonunda . Diğer arkadaşlar da konu hakkında fikirleri paylaşırsa memnun olurum .

Son düzenleme:
saygili..ne demek ..aciklarmisiniz..selamlar
Ben iş ortamında çalıştırdığım işçimden beni görünce ayağa kalkmasını , karşımda el pençe divan durmasını , dut yutmuş bülbül gibi sus pus durmasını beklemiyorum . Saygı çerçevesinde beklediğim tek şey iş amiri olarak o elemanın yapması gereken görev çerçevesinde verilmiş bir işi ukala tavırlar içinde girmeden , mazaretler-bahaneler uydurmadan azami gayretle en kısa sürede yapmaya çalışması ve yaptığı iş konusunda bilgilendirme de bulunmasıdır . Çalışmış yorulmuş ve dinlenen işçilerime de asla beni görünce ayağa kalkmaları gerekmediğini , hatta o an için yapabilecekleri bir iş de yoksa uzanarak dinlenebileceklerini bile söylerim . İş konusunda konuşmaya ve fikir yürütmeye meraklı işçilere ve ustalara da bayılırım , bir çok konu hakkında daha kısa ve kolay çözümler üretmede çok faydalı olabiliyorlar iş amirlerine .

Son düzenleme:
Under ground yazısını okuyunca aklıma bu yazı geldi paylaşmak istedim.

* eğer bi asker sizi gördüğü zaman durmadan ateş ediyorsa bilin ki o acemidir.
kurşununun bitmesini bekleyin, bittiği zaman gidin kafasına sıkın...

* eğer sadece sizi gördüğü zaman ateş ediyor, saklandığınız zaman duruyorsa o bir komandodur.
kaçın ve canınızı kurtarın...

* eğer sizi gördüğü zaman ortadan kaybolmuşsa ve etraf sessizse bilinki o bordo berelidir.
merak etmeyin o sizi bulur...

Ben iş ortamında çalıştırdığım işçimden beni görünce ayağa kalkmasını , karşımda el pençe divan durmasını , dut yutmuş bülbül gibi sus pus durmasını beklemiyorum . Saygı çerçevesinde beklediğim tek şey iş amiri olarak o elemanın yapması gereken görev çerçevesinde verilmiş bir işi ukala tavırlar içinde girmeden , mazaretler-bahaneler uydurmadan azami gayretle en kısa sürede yapmaya çalışması ve yaptığı iş konusunda bilgilendirme de bulunmasıdır . Çalışmış yorulmuş ve dinlenen işçilerime de asla beni görünce ayağa kalkmaları gerekmediğini , hatta o an için yapabilecekleri bir iş de yoksa uzanarak dinlenebileceklerini bile söylerim . İş konusunda konuşmaya ve fikir yürütmeye meraklı işçilere ve ustalara da bayılırım , bir çok konu hakkında daha kısa ve kolay çözümler üretmede çok faydalı olabiliyorlar iş amirlerine .
selamlar...sizin bu yazdiklariniz kendi fikrimce subjektif bir konudur ( saygi meselesi )..oysa modern devletler de herkesin gorev tanimi vardir..iyi gunler...saygilar

saygı? saygı nedir? günümüzün saygı kavramı ne? saygı nedir biliyor musunuz? ben anlatmaya çalışayım, siz bana s...tir git deyin. saygı büyüklüğedir, yaş bilgi ustalık efendilik (ki bu aralar pek kalmadı). bir marangoz atölyesine girdin sen de marangozsun hatta yaşlı bile olsan ustalasın ustası da olsan o dükkanda bir makine çalıştırmak için dükkan sahibi veya ustasından izin alman gerekir. bu SAYGI göstermektir. bir fabrikada değişik bir tesisat kullanıyorsun fabrikanın sorumlu elektrikçisi bunu yapamaz ama sen yapıyorsun , sistemine elektrik lazımsa sorumlu kişiden sana elektrik bağlamasını istemen SAYGI dır bunu senin yapman SAYGISIZLIK tır. her zaman yaşa değil bilgiye-ustalığa ve sorumluluğa saygı göstermek gerekir. burada belki en son SAYGI göstereceğiniz kişi benim, buradaki ustaların büyüklerin bilgi yanında benim bilgim yokun az üzerinde. ama kendimi her zaman bir meraklı tamirci olarak gördüm. ve küçük bir not mazimden tekne marangozu olarak uzun yıllar çalıştım, çok büyük ve çok ta küçük ustalarla da çalıştım ama o günlerde benim olmaz dediğimi olduranını görmedim. yaş her zaman önemlidir ama bilgisi benden yukarı olana saygı göstermemek benim için çok büyük ayıptır. meslek söz konusu değil

Hemen hemen herkes SAYGI nedir saygı kelimesine takılmış.
Bir sorunu üstlerine usulünce aktarmak saygıdır üstünüzle arıza veya yapılacak iş hakkında konuşurken sesinizi yükseltmemek argo kelimeler kullanmmak saygıdır.
Yaşadığımız bu yıllar da saygılı ve efendi bir eleman bulmak çok zor konuşurken küfürsüz konuşan eleman sayısı bile az verdiğin işi hakkıyla yapan yaptığı işi raporlayan eleman bulmak da zor

ah be @elektrikçicüneyt yeni nesil güneş görmedik küfürler ediyor (bu na benim kızım da dahil) ya bizim neslimiz mi başka yada ben bu dünyaya ait değil miyim bilemiyorum. vakti zamanında bana "ulan" diyen kişiyi ben değil etrafımdaki gençler benzetmişti. insanlar artık ne beden dilini okuyorlar ne de insan dilini.

Forum istatistikleri

Konular
127,956
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri