Meger (Tavsiye)

feedback

Üye
Arkadaşlar bir megere ihtiyacım var.Bana tavsiye edebileceğiniz bir marka varmı ve mümkünse fiyatı konusunda beni bilgilendirebilir misiniz?

Konu Başlığını konuyu İfade edecek şekilde belirtiniz.

Düzenleme: Mesut PÜRMÜSLÜ

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
İhtiyacın olan topraklama megeri ise ert-s 'i tavsiye ederim. Elektrik müh. Odasıda bunu kullanıyor bende uzun süre kullandım.

İzolasyon ölçümü içinse,Megger,Chauvın Arnoux (Imeg 500-Imeg 1000 ),tavsiye ederim.Meger alır
iken kollu tipler daha kullanışlı oluyor.Elektronik olanlarda,pilin bittiği farkedilmez ise yanlış ölçüme
sebep olunabiliyor.Yazdığım tipler,alçak gerilim içindir.Fiyatları 1000 yuro civarındadır.Bu tip ölçü alet-
lerinin ucuzunu almak bana göre doğru değil.

Arkadşlar tavsiyeniz için teşekkürler.Henüz almadım ama GEOTEST HT 2016 yı almayı düşünüyorum.

yıl 2012 çeşit çeşit izolasyon ve topraklama megeri var.

İzolasyon için ut513 düşünüyorum fakat topraklama için ne seçeceğime karar vermedim.
odamızın kullandığı ert-s var, ama 2007 den beri bir sürü yeni cihaz çıktı. Farklı tavsiyeniz olabilirmi?
-( topraklama megeri alınırken nelere dikkat edilmeli ? )-

aynı meger cihazıyla hem topraklama direncini hem izolasyon direncini ölçmemiz mümkün değil mi ? Konu açılalı 4 yılı geçmiş ama umarım görürsünüz :)

Her türlü Fluke yi tavsiye ederim.
izolasyon için 1507 model en iyisi.

aynı meger cihazıyla hem topraklama direncini hem izolasyon direncini ölçmemiz mümkün değil mi ? Konu açılalı 4 yılı geçmiş ama umarım görürsünüz :)
Mümkün değildir. İzolasyon direnci mega ohmlar mertebesine çıkabilen büyük dirençlerdir (büyük olmaları gerekir). Topraklama direnci ise 0.2,0.3 ohm mertebesine kadar düşebilir. İzolasyon megeriyle toprak direnci ölçmeye kalksanız (prob sayılarının farklı olması sebebiyle fiziksel olarak bağlantıyı yapamayacak olmanız bir yana) kamyon kantarıyla kuş tüyünün ağırlığını ölçmeye kalkışmışsınız gibi olur. Tüyün varlığı bile algılanmaz. Hiç bir ölçme branşında birbirinden nicelik olarak bu kadar farklı iki büyüklüğü aynı ekipmanla ölçmezsiniz.

Forum istatistikleri

Konular
128,212
Kullanıcılar
449,991
Son üye
multiroots

Yeni konular

Geri