Meger nedir? Megerler nasıl çalışır?

yazmama gerek kalmamış arkadaşlar çok güzel açıklamışlar. teşekkürler.

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Merhaba. meger ile ilgili bilgileri ilginize sunmaktayım.

Megerin üstünde,ölçüm kademelerini tespit etmeye yarayan komütatörden ( 250-500-100-2500 vs. ),ölçüm kademesini
tespit ettikten sonra ,ölçü aletinin iki ucunu ölçülecek devreye bağlanarak kol çevrilir veya test butonuna baslır.Kol çevir-
me süresi veya basma süresi ölçülen şeyin cinsine göre uzun olması gerekebilir.Bu esnada,ölçü aleti ( dijital veya analog )
bir değer gösterecektir.Eğer analog ölçü aleti ise,almış olduğunuz komütatör pozisyonunua göre seçilmiş skaladan okuduğunuz değer aradığınız değerdir.Bu skalanın karşısında, X2,X5,X10 gibi değerler var ise,skalada gördüğünüz değer bu sayı ile çarpılacak demektir.İzolasyon ölçümü için en uygun meger kollu tip olanıdır ( hata yapma oranı hemen hemen
sıfırdır ).Batarya veya pil durumununun sağlıklı olarak takip edildiği yerlerde tabiiki elektronik megerler de kullanılabilir.Bu
bilgiler ışığında cihazın kendi kataloğunu bir kez daha okumanız yararlı olur.Motor ölçümleri ( 380 v ) 500 v kademesinde,
kablo ölçümlerinde ( AG ) 1000 v kademesinde ölçü yapmak ihtiyacımız için yeterlidir.Motor izolasyon değeri olarak 4 me-
gaohm ( yönetmeliklere göre 400 kiloohm ) rakamı uygun rakamdır.Değerin bundan küçük olması halinde,maalesef kısa
süre sonra problem ortaya çıkmaktadır.Umarım,işnize yarar bilgiler olmuştur.Kolay gelsin herkeze.

Verilen bilgiler için teşekkürler. Bu başlık sayesinde izolasyon test cihazları hakkında genel bir bilgiye sahip oldum.
Benim merak ettiğim bu cihazların ex-proof'luğu. Ölçümünü yapacağımız kablo patlama tehlikesi olan bir düzeneğin üzerindedir. Testi atölye ortamında yapmak durumundayız. Bu sebeplerden dolayı alacağımız cihazın ex-proof olması önemli.
Kritik bir ölçüm yaptığımız için kafamı kurcalayan bir çok soru var. Siteniz kurallarına aykırı mı bilmiyorum ama bu konuda deneyimli firmaların isimlerini vermeniz mümkün müdür? Ankara'da bu tür firmalar mevcut mudur?
Şimdiden cevaplarınız için teşekkür ederim.
Saygılar...

Meger cihazı ile yer altı kablolarının arıza tipini ve arıza yerini bulmak mümkünmüdür ?

Merhaba arkadaşlar ben Salim Özyavuz afganistan da çalışıyorum bu meger olayını bilmiyorum bana türk kardeşi olarak yardım edermısınız....

topraklama dırencını olcen alete meger denır.

bende kendimce birşeyler ekleyeyim.meger ölçüm yaptığınız aletin yada cihazın izolasyon direncinin şaseye/toprağa olan yakınlığıdır.kablo,anten,elk. motoru gibi cihazlarda da kullanılır.alt birim olarak volt başına 1000 ohm dur.yani 380 V. ile çalışan motorun en az 0.38 megaohm olması gerekir.eğer alt değerde ise motoru çalıştırmak risklidir.

birçok çeşit meger cihazı vardır.eski tip olanlar daha çok dinamik çevirmelidir.eski tiplerin önce prop uçlarını birbirine değdirip dinamosunu çevirerek sıfırlıyoruz ondan sonra ölçüme başlıyoruz.

Forum istatistikleri

Konular
128,272
Kullanıcılar
450,098
Son üye
akaremir31

Çevrimiçi üyeler

Geri