Meger nedir? Megerler nasıl çalışır?

Arkadaşlar megerde üç adet çıkış ucu var. bunlardan biride GRAUND diye bir uç. bu çıkışı kullanarak nasıl bir ölçüm yapılıyor bilgisi olan var mıı acaba. tşk...

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Topraklama megeri ile izalasyon megeri arasındaki farklar nelerdir nerelerde kullanılır bilgisi olan arkadaslar varsa yardımlarını beklıyorum

GRAUND ucu,içinde likid bulunan ( mesela tafo ) cisimlerde izolasyon ölçümü yapar iken
kullanılan bir uçtur.Bağlantı şeklini ve geniş izahını,Kyorıtsu 3121-3122-3123 cihazları kul-
lanım kılavuzlarından göebilirsiniz.

Arkadaşlar megerde üç adet çıkış ucu var. bunlardan biride GRAUND diye bir uç. bu çıkışı kullanarak nasıl bir ölçüm yapılıyor bilgisi olan var mıı acaba. tşk...

Topraklama Direnci ölçümlerinde 3 kutup var. Bir kutubu binanın toprak bağlantı noktasına bağlıyorsunuz. Diğer iki kutubuda toprak kazıklarına. Doğru bir şekilde ölçüm için bina toprağından en az 25mt (Buna A diyelim ) mesafeye gitmeniz gerekiyor. 3. bağlantı noktasınıda %62 (%62A)mesafeye yerleştirmeniz gerekiyor. Daha sonra bunları %10 A toprak bağlantı noktasına yakın, %10A A noktasına yakın bir şekilde sağlama yapabilirsiniz.

Bu cihazlarda 4 adet çıkışlı olanlar olabilir. Bu sistemler ile toprak özgül direncinide ölçebiliyorsunuz. Aynı zamanda örneğin 2 adet toprak bağlantı noktanız var ise kuplaj ölçümüde yapabilirsiniz. Örnek bir kullanım kitapçığı;
http://www.sgemuhendislik.com/uploads/6460UserManual.pdf

___

Topraklama megeri ile izalasyon megeri arasındaki farklar nelerdir nerelerde kullanılır bilgisi olan arkadaslar varsa yardımlarını beklıyorum

Topraklama Ölçüm cihazları ile;
Toprak Direnci, Toprak Özgül Direnci, Toprak Loop, Toprak Potensiyeli gibi ölçümler yapabilirsiniz.

Isolasyon Test Cihazı ile; (Megaohmmeter)
Belli gerilimler altında iki nokta arasındaki direnç değerini (örneğin Tetaohm), bu gerilimlerde oluşan kaçak akımları (nanoamper--microamper) gibi ölçümler yaparak cihazların izolasyonlarını test edebilirsiniz. Ayrıca bu cihazlar ile trafoların cevrım oranı testi yapılabilir. (DAR-PI ve DD)

Moderatör tarafında düzenlendi:
Yalıtkanlık direncini direkt olarak ölçen aletlere Meger denir. Her türlü elektrik devresinin veya makinesinin izolasyon direncini ve tecridiyetini hassas olarak ölçmek için kullanılan bir ölçü aletidir. Megerin içinde bir DC jeneratör bulunmaktadır. Meger kolunu çevirdiğimiz zaman bu jeneratör bir voltaj üretir.

meger arkadasların dediği gibi direnç ölçüyor ama avometreden farkı cok daha hassas olması ve en küçük degerdeki dirençleri bile ölçebilmesi.

Benim bildiğim kadarıyla meger adı verilen DC gerilim üreteci Bus Bar gibi sistemlerde kısa devre kontrollerini yapıyor. Sanırım mantığıma göre Bara kutupları arasına DC gerilim uygulayarak çekilen akıma göre yalıtım oranını belirliyor. Birşeyler eklemek isteyen varmı?

meger benim bildigim kadarıyla topraklama sistemini en iyi ölçen cihazdır. Genelliklede biz meger ile topraklama ölçeriz...

arkadaşlar bana meger trafo izalosyonu ölçmede yardımcı olacak arkadaşlar var mı
saygılar

sayin arkadaslar;
izolasyon megerlerinin fiyatlari ortalama ne kadardir, dijital olanlarinin.
ben burda 840tl civarinda buldum, kablo testleri icin (250-500-1000v cikisli)
saygilarimla...

sayin arkadaslar;
izolasyon megerlerinin fiyatlari ortalama ne kadardir, dijital olanlarinin.
ben burda 840tl civarinda buldum, kablo testleri icin (250-500-1000v cikisli)
saygilarimla...

Chauvin Arnoux CA 6545 alternatif değerlendirebilirsiniz.

Forum istatistikleri

Konular
128,233
Kullanıcılar
450,033
Son üye
Demir12312

Yeni konular

Geri