Mdf kesme tezgahı

gknhan

Üye
Arkadaşlar Merhaba

bursada mobilya üzerine iş yerimiz var. almış olduğumuz fason bir işi hızlandırmak istiyoruz. 30 mm (3660 x 1830 mm mdf nin tam tabaka ebatı) 598x598 mm doğramak
istiyoruz. elde yada daire testere kesmek yerine. sanayi içerisindeki arkdaşların önerileri ile bu kesimi yapabilecek bir tezgah tasarlamak istiyoruz. Resimlerde Görüldüğü üzere tezgahlar üzerinde birden çok testere var işi hızlandırmak adına. sizden ricam bu tezgah nasıl çalışır, çalışırmı, neler yapmak lazım bu konularda yardımcı olursanız sevinirim. hem elektronik hemde mekanik olarak

not: 598x598 hassas olacaktır.

Çizimde düşündüğüm şu: mdf lan tezgah üzerine koyulacak, alttan vakum devreye girerek mdf lamı tutacak. A isimli testere grubu x eksene doğru hareket ederken kesime başlıcak, sonuna kadar gidip kesimi bitirince yerine geri gelecek. daha sonra B isimli testere grubu y eksenine herek ederek kesime başlayıp yine sonuna kadar gidip kesimi bitirecek ve yerine dönecek bu şekilde mdf lamı parçalamış olacak

1. tezgah plc mi olmalı yada cnc mantığı olan anakart servo motor kullanılmalı
2. resimde görünen A ve B diye adlandırdığımız testere grublarını ileri geri hareket ettirmek için ne kullanmalıyız.(mekanik bilgide verirseniz sevinirim)
3. hareket ettirmede liner kızak kullanıcam ama bu x y eksenlerine hareketi nasıl vericem

1.jpg
2.jpg
3.jpg
4.jpg

Naçizane görüşüm;
1- Yanıt yok
2- (aslında 3. soruyu da barındırıyor) kayış olur vidalı mil olur, motor bıçak gruplarını ve kesme direnci de katılarak seçilmeli kesme zamanına bakılmalı ardından B testeresi harekete geçer, bence karşıya gidip gelmek yerine karşıda durmalı işi kaldırır yeni lam koyarsın zaman ve para kazanırsın ;)

Naçizane görüşüm;
1- Yanıt yok
2- (aslında 3. soruyu da barındırıyor) kayış olur vidalı mil olur, motor bıçak gruplarını ve kesme direnci de katılarak seçilmeli kesme zamanına bakılmalı ardından B testeresi harekete geçer, bence karşıya gidip gelmek yerine karşıda durmalı işi kaldırır yeni lam koyarsın zaman ve para kazanırsın ;)

cvp içn sağol fakat ilk yazmış olduğunuz şeyi tam olarak anlayamadım
'2000*6000 ve1500*3000 Olculerinde 4 Lazer Ile ' bunu biraz daha çabilirmisin, nasıl olacağı hakkında.

sorulara cvp vermişsin teşekkürler fakat burda hareketi verecek olan kayış, vidalı mil, krami,yer dişli vb. yani mantıklı olarak hangisi kullanılırsa tezgah daha iyi çalışır ?

cvp içn sağol fakat ilk yazmış olduğunuz şeyi tam olarak anlayamadım
'2000*6000 ve1500*3000 Olculerinde 4 Lazer Ile ' bunu biraz daha çabilirmisin, nasıl olacağı hakkında.

sorulara cvp vermişsin teşekkürler fakat burda hareketi verecek olan kayış, vidalı mil, krami,yer dişli vb. yani mantıklı olarak hangisi kullanılırsa tezgah daha iyi çalışır ?
Lazer geçeni ilk cümleyi nerden aldığınızı bilemedim, uygun hareket mekanizması hangisi o da denenerek bulunur, ilkinde de başarılı olunabilir fakat maliyeti yüksek olabilir neticede örnek alınıp kopyalanarak yapılan bir makine değil sıfırdan yapılacak.
Saygılarımla.

Testere seçmenizin sebebi ne ki?
Router mantığı ile yapsanız daha iyi olmaz mı? Testerede yuvarlak şekilleri nasıl keseceksiniz.
Yapmışken x y de simultane çalışan spindle olan normal bir router tezgahı yapmak daha mantıklı geliyor. Başka bir sebebi yoksa.

Çok bilgim olmasada şöyle bir yorum yapmak istiyorum.

598 x 598 mm hassasiyeti yani mm hassasiyetinde bir kesim isteniyor. benim düşüncemde kesici bıçaklar sabit olmalı. ne kadar hareketli ekipman o kadar sapma olasılığı oluşturabileceğini düşünüyorum. 90 derecelik bir tezgah düşünün. Mdf lam bir uçtan girecek. ilk bıçaklar x ekseninde kesimi yapacak. Burada mdf hareket edecek. x ekseninde kesilen üzün 90 derecede diğer yöne hareket ederek y ekseninde şekillenerek tezgahtan çıkacak.

sadece konuya yorum katmak istedim. farklı bir bakış açısı bazen fikir verebilir. kolay gelsin iyi çalışmalar dilerim.

Naçizane görüşüm;
1- Yanıt yok

yazdıklarınız mantıklı geri gelmesi yerine durabilir.
fakat 'kayış olur vidalı mil olur' demişsiniz işte bende bu konuda ipucu arıyorum hangisini yapmak mantıklı eğerki hesap yapılacaksa bunu nasıl hesaplayabilirim. en önemliside plc mi cnc mi olsun ??

yardımcı olursanız sevinirim

Testere seçmenizin sebebi ne ki?
Router mantığı ile yapsanız daha iyi olmaz mı? Testerede yuvarlak şekilleri nasıl keseceksiniz.
Yapmışken x y de simultane çalışan spindle olan normal bir router tezgahı yapmak daha mantıklı geliyor. Başka bir sebebi yoksa.

testere seçmemizdeki mantık bu makinanın sürekli aynı işi yapıcak olması. testere diğer kesim araçlarına göre daha fazla kesim yapıyor yani uçları körermiyor. burdaki en büyük sorunum gip gelme olayaları (vidalı mil, dişli vb. ) ve ana sitemin ne olacağı (cnc, plc vb.)

bu konularda yardımcı olursanız sevinirim

Çok bilgim olmasada şöyle bir yorum yapmak istiyorum.

598 x 598 mm hassasiyeti yani mm hassasiyetinde bir kesim isteniyor. benim düşüncemde kesici bıçaklar sabit olmalı. ne kadar hareketli ekipman o kadar sapma olasılığı oluşturabileceğini düşünüyorum. 90 derecelik bir tezgah düşünün. Mdf lam bir uçtan girecek. ilk bıçaklar x ekseninde kesimi yapacak. Burada mdf hareket edecek. x ekseninde kesilen üzün 90 derecede diğer yöne hareket ederek y ekseninde şekillenerek tezgahtan çıkacak.

sadece konuya yorum katmak istedim. farklı bir bakış açısı bazen fikir verebilir. kolay gelsin iyi çalışmalar dilerim.

dediğiniz aslında çok mantıklı. düşündüğünüzü resim vb yapabilirseniz süper olur. çok sevinirim

Forum istatistikleri

Konular
128,212
Kullanıcılar
449,990
Son üye
alpersirakaya

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri