Manyetik kontak bağlantısı

13 adet kapı var ve ben bunları manyetik kontak vasıtasıyla alarm noktası oluşturup 220 /12 trafodan besliyerek 12v ile ve acil stp da aynı zamanda kullanıcam, bu şekliyle sırasıyla önce invertör ün 12/220 kısmını besliyerek sonra çıkış 220 v dan kontaktörü çektirtip , projektör ve siren çaldırmak istiyorum lakin kapı kısmında en iyi yapmam gereken bağlantı şekli sizce ne olmalıdır varsa bir küçük çizimle bunu bana gönderebilirmisiniz

teşekkürler ve birde kapının açık kaldığını bana görsel olarak bildirebilecek bir düzenek yapmak istiyorum ondanda kapalı kontak yerine açık kontakmı kullanmak gerekiyor manyetik kontağı yani kapı kapalı olduğunda cn kontak kullanıp onun bilgisini 12v lete verebilirim ve ondan kapının kapandığı bilgisi alabilirim bu okey ,ama kapı kapanmadıysa yani açık kaldıysa bu bilgiyi nasıl lete taşıyabilirim

Normalde kapalı kontaklı reed röle kullanın. Kapı acıldıgında, rölenın kontakları kapanacak, baglı oldugu 12 volt röleyı cektırecektır. O yardımcı rölenın kontakları üzerınden de, kullanacagınız gerılım ıle calısacak, lamba , sıren vs ne ıse onu calıstırınız.

sizi çok iyi anladım teşekkür ederim yani normalde nc kontak kullanırsam kapı açıldığında kontak yapışacak ve sinyal oluşturduğum kırmızı lambayı çalıştıracak yani kapı açıldı şeklinde anlıyacağız; kapı kapandığında ise kapının kapandığı sinyalini ilgili mavi lamba ya taşıyabilmek için bu seferde açık kontak bir manyetik rölemi kullanmalıyım ? yoksa tek bir nc kontaktan 2 ayrı bilgi alabilirmiyim ? yani kapı açıldığında kontak yapışıyor ve sinyal gidiyor bunu kırmızı lambaya taşıycam bu okey,,,,kapı açık şeklinde oluşacak bu olay...sonra kapı kapandığında ise aynı röleden alının açık sinyaliyle röle açıcak ve sinyali mavi lambaya taşıycam bu seferde kapının kapandığını anlıyacağız bu mantık doğrumudur ?
doğru ise bu mantık ve bu simetriye göre ilgili bağlantıları oluşturacağım çünki

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,942
Son üye
Nzmtekin

Yeni konular

Geri