Manyetik alanın kablo üzerine etkisi

Bir UPS (Kesintisiz güç kaynağı) panosunda ölçüm yapıyoruz. Faz-nötr / Faz-toprak / Nötr-toprak tüm değerleri ölçüyoruz toprakla ölçülen değerler digital ölçü aletinde sürekli değişkenlik gösteriyordu. Şebeke ve generatör topraklaması çıplak bakırla aynı tavadan farklı güzergahtan geçiyordu (tavaya temas halinde) o yüzden UPS topraklaması tek damar NYY kabloydu (topraklamaların birbirine değmemesi için). UPS topraklamasından şüphelenince şebeke topraklaması ile arasındaki potansiyel farkı ölçtük 50-52V gördük. UPS topraklaması tek damar NYY kablonun enerji kablolarının arasından karmaşık bir halde gelişi güzel geçtiğini gördük mesafe çok fazla değildi kabloyu tavadan enerji kabloların arasından aldık sorun kalmadı.Sizinde başınıza gelirse şaşırmayın. Kablo kanallarında(tavada) kabloların gelişi güzel ve altalta üstüste dizilmesine izin vermeyin. Fabrikada çalışan bir arkadaşımda sırf bu yüzden driver(sürücü) kartlarının sürekli arızalandığını busbar sistemine geçtikten sonra sıkıntıların ortadan kalktığını söylemişti. Bence çok önemli bir konu ,tava maaliyetinden yada busbar maaliyetinden kaçayım derken sistemde oluşan ve oluşacak arızaların maaliyeti maalesef göz ardı edilmekte...

Evet üstad hayatımızda gelişigüzel yaptığmız her şey gün gelip bize çok büyük sorunlar çıkarıyor. Paylaşım için teşekkürler...

Değerli Mesleki deneyimlerinizi paylaştığnız için teşekkürler Teknikadam_41 .

Aynı şey bir şantiyemde benimde başıma gelmişti.Müdür odasına giden data kablosundan servere ve internete bağlantı yapılamıyordu günün belli bir saatinden sonra (akşam üzeri) bağlanıyor fakat bağlantının çok yavaş olduğunu söylüyorlardı.Tesisat döşeme altından kablo kanalları vasıtası ile çekilmişti.Aklıma ilk gelen şey manyetik alan etkisi olduğu için döşemeyi kaldırıp (allahtan yükseltilmiş döşeme idi) kablo güzergahına baktım.Normalde herzaman kuvvetli akım ve zayıf akım kablolarını ayrı tava içinden ve birbirine mümkün olduğunca uzak götürmeme rağmen bizim ustalar sağolsun bir kabloyu kuvvetli akım tavasından götürmüşler.Hemen güzergahı değiştirip durumu düzelttik.

Akşam saatlerinde bir nebze durumun düzelmesinin sebebi çalışanların bilgisayarlarını kapatması ve ofisin minimum akım çekmesiydi.Bu tip durumlarla karşılaşmamak için kuvvetli ve zayıf akım kablolarını kesinlikle aynı tavadan götürmeyin hatta mümkünse birbirinden olabildiğince uzak güzergahlar seçin.Özellikle 90 derecelik açılarla birbiri üzerinden geçmesine izin vermeyin çünkü maksimum manyetik alan etkisi yaratmış olursunuz.Gömülü tesisat yapıyorsanız bu duruma daha da dikkat edin sistemi devreye aldıktan sonra böylesi bir arıza ile karşılaşırsanız geri dönüşü zahmetli ve maliyetli olacaktır.Selamlar ,saygılar.

slm herkese sağlık ve bol kazançlar olsun arkadaşlar trafo cıkış panosundan yaklaşık 250-300mt den sonra 2 bir güç panomuz var aradaki besleme mesala Rfazınını ele alalım 4tane 150mmle çıkış yapıyor 1. kablo350 amp cekiyor 2.si 150 3sü 100 4sü ise daha küçük aynı faza bağlı 4 iletken birbiri üzerinte manyatik baskı yaparmı yaparsa cözümü nedir benim aklıma gelen 4 iletkini çıkarken biribiri üzerinden atlamak odu öbür panonun girişindende aynı işlemin tersini yapmak emin olmadığım için denemedim
değerli yorumlarınızı bekliyorum saygılarımla

Çoklu kablo çekilmesi durumunda,önemli 2 uygulamanın yapılması zorunludur.
1-Tüm kablo boyları ,eşit uzunlukta olmalıdır,
2-Kablolar,kuvvetli akım yönetmeliğinde belirtildiği şekilde ,yanyana veya üst üste konma-
lıdır.
Bu 2 hususa uyduğunuz takdirde,sisteminiz normale döner.

Bir sorum var pano içindeki 220vac 2.5lik kablolarlar 1lik 24vdc kablolar bir giderse ne olur...
rica ediyorum onemli

Bir sorum var pano içindeki 220vac 2.5lik kablolarlar 1lik 24vdc kablolar bir giderse ne olur...
rica ediyorum onemli
karışık şekilde 220vac ve 24v dc çekilmişse , 24v dc ile yaptıgınız işlere baglı olarak etkileri farklı olacaktır. 24 volt ile acil aydınlatma yapıyor iseniz etkiyi fark etmessiniz, bu kablo üzerinden data taşınıyor veya data iletişim üniteleri besleniyorsa etkileşimi önleyici gerekli tedbirleri almadan sistemler düzenli çalışmayacaktır veya zamam zaman istenmiyen durumları ortaya çıkması muhtemeldir.............

Forum istatistikleri

Konular
128,214
Kullanıcılar
449,995
Son üye
osmanguney15

Yeni konular

Geri