Makinenin Hızlanıp Yavaşlaması Hakkında.

öncelikle merhabalar;

Çalışmış olduğum fabrikada ofset makinesi bulunmakta.

Makinenin üzerinde DC ana motor bağlı makine çalıştığından motorun üzerindeki bilgileri şuan için yazamıyorum. sabah operatör arkadaşlar makineyi çalıştırdıklarında makinenin hızını sona ayarladıklarını ve makinenin hızının hızlanıp yavaşladığını yavaşlayıp hızlandığını bildirdiler, bu olay belirli bir süre devam edip düzelmiş . makinenin ısındıktan sonra normal çalıştığını bildirdiler.yaklaşık 1 haftadır bu olay devam ediyormuş her sabah arızanın Motordan mı yoksa motoru süren inverterden mi kaynaklandığı bilmiyorum.

Daha önce böyle bir arızayla karşılaşmış olanız varmı yada arıza hakkında fikri olan varmı diye size sormak istedim yardımlarınız için teşekkürler....

Son düzenleme:
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
sercan makinan hakkında biras daha detaylı bilgi verirmisin aynı sıkıntıyla bende basbasayım suanda halen çözmüş değilim formda biraz arastırma yaparsan orda yorumları göriceksin makinada istenmeyen hız değişimleri adı altında iyi çalişmalar

öncelikle merhabalar;

Çalışmış olduğum fabrikada ofset makinesi bulunmakta.

Makinenin üzerinde DC ana motor bağlı makine çalıştığından motorun üzerindeki bilgileri şuan için yazamıyorum. sabah operatör arkadaşlar makineyi çalıştırdıklarında makinenin hızını sona ayarladıklarını ve makinenin hızının hızlanıp yavaşladığını yavaşlayıp hızlandığını bildirdiler, bu olay belirli bir süre devam edip düzelmiş . makinenin ısındıktan sonra normal çalıştığını bildirdiler.yaklaşık 1 haftadır bu olay devam ediyormuş her sabah arızanın Motordan mı yoksa motoru süren inverterden mi kaynaklandığı bilmiyorum.

Daha önce böyle bir arızayla karşılaşmış olanız varmı yada arıza hakkında fikri olan varmı diye size sormak istedim yardımlarınız için teşekkürler....

merhabalar

Bu olay benim başıma gelmişti daha önce ve kontrol edecegin şeyler ve ihtimaller

1 - Motor tako kömürlerine( varsa), kaplin bağlantılarına, enkoder veya tako kablosunun

sağlamlığına ve toprak bağlantıları düzgünmü vs

2- Sürücü referans voltajının doğru geldiğinide kontrol et - ki eğer direk bir potansiyometreden

referans alıyorsa değiştirmeni öneririm çünkü ölçü aletiye bile sağlamlığını anlayamayabilirsin

3 - Isındığında yapmıyorsa; sürücü üst kartında soğuk lehim olabilir

4 - Sistemde harmonik varsa siemens sürücülerde bu problem oluyor ama soğukken değilde

zamansız olur.

Not : Bendeki problem 1 - Yeraltından giden tako kablosuna su girmişti

2- Kompanzasyon sistemi devreden çıkınca harmonikten kaynaklanıyordu

sanırım yakınız daha olmadı yardımcı olmaya çalışırım.

Kolay gelsin

Son düzenleme:
anladığıma göre soğukken yapıyor benim düşüncen invertör de devamlı çalışmadan ve ısıdan dolayı soğuk lehim oluşmuş bundan kaynaklandığı kanısındayım..

ustalar;

makine şuanda normal çalıştığı için motoru inceleme fırsatım olmadı aynı şekilde sürücüyüde inceleyemedim. makinenin projesini, motorun ve sürücüsünün resmini çekip buraya koyuyorum. belki fikir oluşturmamızda yardımcı olur yarın sabah makine soğukken makinenin yanına gidip inceleme fırsatım olacak. bu süre zarfında resimleri incelemeniz için koyuyorum.resimler kalite bakımından pek iyi değil özür dilerim.

ilgi ve alakanız için teşekkür ederim.

Yönetici Notu: Paylaşılan fotoğraf, fotoğraf paylaşım sitesinden silindiği için kaldırılmıştır.

ben hala aynı kanıdayım soğuk lehim büyük olasılıkla kontrol edebilirsen soğuklehim varmı gözden geçir .....arızayı çözdükten sonra yazarsan iyi olur

%99 olasılıkla sürücü üzerinde arızalı kompanent var.
soğuk lehim olsa sadece sabahları olmaz. belli belirsiz aralıklarla olur.

evet kimi soğuk lehimlerde zaman zaman da yapar ama her soğuk lehimde yapmaz mesela tv lerdede öyledir açarsın ilk başlarda ekranda daralmalar falan olur ama ısındıktan sonra düzelir ...böyle tv ye benzer çok örnek var tabi buda ayrı bir tartışma ve paylaşım konusu yani soğuk lehim arızalarınında çeşitleri var...soğuk lehimin derecesine ve bulunduğu eleman üzerinde arızalarda çeşitlilik gösterir...tabii birde sürücü ezerindeki kondansatörlerinde kontrol edilmesi lazım şişme veya kapasitif değişimleride olabilir....

Aynı sıkıntıyı ofset baskı makinesinde yaşadım. Tako kömürleri bitmişti.

Forum istatistikleri

Konular
128,197
Kullanıcılar
449,976
Son üye
ARALSAN

Yeni konular

Geri