Mach3'e Alternatif CAM Programı Yapmak

2018 de yapmıştım.
Renkli HMI dokunmatik Ekranlı
[ Sinek konup kazalara yol açmasın diye dokunmatik devre dışıdır]
Sd karttan gcode okur.
PC olmadan çalışır.
Ekranda şimdilik kordinat-spindle hızı - yürüme hızını-start-stop-eksen siviç lerini gösterir.
Ekranın solundaki dörtlü buton x-y sagdaki 2 li butonda z yonu hareket ettirir. kırmızı butonun sağındaki buton sd karttaki dosyaları bastıkca gosterir aynı zamanda kesim durumundayken stop tuşudur. ve bu tuşa basılı tutup usttekine basılı tutunca kesimi iptal eder. İki sefer basınca ekranda sıfır noktasına geri dön çıkar kırmızı butonla start edince z eksen yukarı çıkıp xy sıfır noktasına gider ve z sıfıra iner ve durur. Tekrar start ederseniz aynı işlemin tersini yapıp kesim noktasına gider ve durur. Kırmızıyla yine start edince kesime kaldığı yerden devam eder.
Çevirmeli butonlu enkoderse bir sefer tıklayıp çevirdiğinizde step motorun maximum harket hızını ayarlar.
Tekrar tıklayıp çevirdiğinizde spindle motorun hızını ayarlar. Spindle hızı rs485 ile sürücüyle haberleşir.
Daha once bu devre kabloluydu her yanı.
Üzerindeki parçaları ile bu bakır plaketi işleyip monte ettim.
Bunu yeniden guncelliyecem.
Arduino zımbırtısından kurtulup ST işlemci kullanılmalı.
Yazılımla paraziti gidermek yerine optocoupler kullanılmalı.
Aynı zamanda hem kendi pc yazılımımla hemde bu sekildede çalışır hale getirilmeli.

Son düzenleme:
Ben de stm32f407 ile yaptım benzer birşey. Bilgisayarsiz usb diskten gcode okuyup yorumlayıp step dir ile motor süren devre. Denemeler fena değildi. Sonra hevesim kaçtı. Atla deve bir iş değil.

Siviçleri kaldırıp her eksene Kapasitif NPN Proximiy Sensör takmakta daha mantıklı. yatay değilde dik takılıp eksen sınırlarına yüksek parça monte edilirse her eksene 1 sensör yeterli olur. Siviç kullanmak berbat bişey bazen anahtarlama yapmıyor.

Mach3 için yerli ve çok daha üstün bir yazılım tavsiyesi: http://www.noktacnc.com/cnc_yazilim.htm

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha fazla bilgi edin…