Müzik Seti Teyp Kristalinden AUX girişi yapmak?

yalcinzor

Üye
Arkadaşlar herkese hayırlı ramazanlar,
Elimde uzun süredir bulunan bir müzik seti var ve sesini beğeniyorum. İçinde stk serisi bir entegre var ki bence bu yüzden sesi kaliteli. Ancak bu müzik setinde aux girişi bulunmamakta. Bende bir aux girişi yapmak istedim. Teybin kristalinden ses girişi yaptım. Ama ses hassasiyeti çok yüksek patlamalar çatlamalar oluyor en kısık seste bile.
Bu sorunu nasıl çözebiliriz?
L ve R ses girişlerine ayrı ayrı kondansatör atmak çözer mi?
Atsak bile değerini nasıl bilcez?
Bide aklıma stereo potansiyometre atmak geldi fakat denemedim parazit sesini en alt seviyede tutmak şartıyla daha önce bu işle uğraşmış bir arkadaş yardımcı olabilir mi? Şimdiden teşekkür ederim.
(Yaptığım işçilik geçici bir işçiliktir. Denemek amaçlıdır. Düzelteceğim sorunu çözünce.)
IMG_1828.jpeg

IMG_1827.jpeg

IMG_1826.jpeg
IMG_1825.jpeg
IMG_1824.jpeg

L ve R ses girişlerine ayrı ayrı kondansatör atmak çözer mi?
Atsak bile değerini nasıl bilcez?
Bide aklıma stereo potansiyometre atmak geldi fakat denemedim parazit sesini en alt seviyede tutmak şartıyla daha önce bu işle uğraşmış bir arkadaş yardımcı olabilir mi?
Kondansatör ile hiçbir sonuç alamazsın.
Potansiyometre ile de halledemezsin.
Çünkü teyp pre ampli devresine yüksek sinyal girdiğin için pre ampli sinyali bozacaktır.
Bunun tek çaresi pre ampli devresini takip ederek bu devrenin çıkışını keserek, devrenin sinyallerinin gittiği yerden AUX sinyallerini verebilirsin.

Radyo ve teyp ses işaretleri, "Function" anahtarına gelir ve hangisi seçilirse o sinyal önce grafik ekolayzerla ses düzenlemesi yapılır ve ses şiddeti (volume) ayarından sonra da ses çıkış katına (ampliye) iletilir. Bu sistemin özet olarak açıklamasıdır.

Bu aux ilavesi yapılacaksa en doğru yer Function anahtarıdır. Devre kartlarından detaylı resimler eklersiniz bir çözüm bulmaya çalışıriz.

Kondansatör ile hiçbir sonuç alamazsın.
Potansiyometre ile de halledemezsin.
Çünkü teyp pre ampli devresine yüksek sinyal girdiğin için pre ampli sinyali bozacaktır.
Bunun tek çaresi pre ampli devresini takip ederek bu devrenin çıkışını keserek, devrenin sinyallerinin gittiği yerden AUX sinyallerini verebilirsin.
Pre ampli devresini buldum fakat şöyle bir sorunum var preampli katında 3 tane entegre var. LA3226T, LA2010 ve BA3416BL. LA3226T nin datasheet inde inputlara yani 2 ve 8inci bacağa input sinyalini versem bir sonuca ulaşabilir miyim. LA2010 un datasheetinden pek birşey anlamadım ve equlaizer entegresi diye yorumladım BA3416BL entegresinin datasheetini bulamadım.
Radyo ve teyp ses işaretleri, "Function" anahtarına gelir ve hangisi seçilirse o sinyal önce grafik ekolayzerla ses düzenlemesi yapılır ve ses şiddeti (volume) ayarından sonra da ses çıkış katına (ampliye) iletilir. Bu sistemin özet olarak açıklamasıdır.

Bu aux ilavesi yapılacaksa en doğru yer Function anahtarıdır. Devre kartlarından detaylı resimler eklersiniz bir çözüm bulmaya çalışıriz.
ekledim reis

Ekli dosyalar

• IMG_1887.jpeg
    IMG_1887.jpeg
    367.6 KB · Görüntüleme: 10
  • IMG_1886.jpeg
    IMG_1886.jpeg
    297.1 KB · Görüntüleme: 9
  • IMG_1885.jpeg
    IMG_1885.jpeg
    263.6 KB · Görüntüleme: 8
  • IMG_1884.jpeg
    IMG_1884.jpeg
    443.7 KB · Görüntüleme: 9
  • IMG_1888.jpeg
    IMG_1888.jpeg
    382.7 KB · Görüntüleme: 10
La 2010 AMS entegresi; ileri geri kaset sararken, sonraki/onceki parcayi arar. Yani kasetteki boşlukları bulur.
La3226t ALC preamp entegresi; okuma/kayit (kristal) kafasından gelen sinyali güçlendirir. Bunun yanısıra, ALC (auto level control) kaydedilen sinyalin seviyesini ayarlar.
Ba3416l çift kasetçalar preamp entegresi; diğer kasetçalar için kullanılmıştır.
Bu entegrelerle bir yere varılamaz.
La3226 datasheetini indirip baktiysaniz, çıkış pinlerinin gittiği elemanı tespit edebilirsiniz. Muhtemelen switch kontrol entegresine ve ya ton kontrol/ ekolayzır entegresine gidiyordur.

Bahsettiğiniz sadece 3 entegre, cihazda başka entegre yok mu? Cihazın marka/model paylaşırsanız servis dokümanını indirip oradan daha sağlıklı teşhis yapılabilir.

La 2010 AMS entegresi; ileri geri kaset sararken, sonraki/onceki parcayi arar. Yani kasetteki boşlukları bulur.
La3226t ALC preamp entegresi; okuma/kayit (kristal) kafasından gelen sinyali güçlendirir. Bunun yanısıra, ALC (auto level control) kaydedilen sinyalin seviyesini ayarlar.
La3226 datasheetini indirip baktiysaniz, çıkış pinlerinin gittiği elemanı tespit edebilirsiniz. Muhtemelen switch kontrol entegresine ve ya ton kontrol/ ekolayzır entegresine gidiyordur.

Bahsettiğiniz sadece 3 entegre, cihazda başka entegre yok mu? Cihazın marka/model paylaşırsanız servis dokümanını indirip oradan daha sağlıklı teşhis yapılabilir.
Cihazın markası VESTEL fakat model bilgisini bulamıyorum. Ürün fotoğrafını ekledim.
Kartın sol altında CD223LD-02-03 yazıyor

Ekli dosyalar

• x5_1126789615z3t.jpg
    x5_1126789615z3t.jpg
    50.4 KB · Görüntüleme: 6

Kral kartın üzerinde bir soket var bu sokette REC/R REC/L PB/R PB/L ibareleri benim ses çıkışım olabilir mi bu soketteki bunları takip etmeye devam edeyimmi?
Kral kartın üzerinde bir soket var bu sokette REC/R REC/L PB/R PB/L ibareleri benim ses çıkışım olabilir mi bu soketteki bunları takip etmeye devam edeyimmi?
PB/R VE PB/L yi takip ettiğimde TC9152P Entegresine gidiyor.

Ekli dosyalar

• IMG_1891.jpeg
    IMG_1891.jpeg
    343.1 KB · Görüntüleme: 11
Son düzenleme:
TC 9152, Function dediğim entegre işte. Datasheet ini indirip incelerseniz, hangi pinlere gittiğini daha ayrıntılı öğrenebilirsiniz. Bu parça üzerinde çalışırken dikkat edin, bozulmaya elverişli, statik akımlardan etkilenen bir parçadır.

Aux sinyalini girmeden önce sınırlandırılması gerekebilir. Girdiğiniz ses sinyali fazla gelirse, seste bozulmaya neden olabilir.

Forum istatistikleri

Konular
128,191
Kullanıcılar
449,965
Son üye
Pentium55

Yeni konular

Geri