Müstakil ev (3 katlı) yük dağılımı problemi

starskyinn

Üye
triplex bir evin elektrik projesi çiziyorum.Evin kurulu gücü 28kw talep gücü 13kw çıktı.Her katın ayrı bir sigorta kutusu var. Kat yükleri sırasıyla 4, 15 ve 8 kw. Sorum şu : Bu yükü tek ya 3 faz dağıtımı için bir şart var mı ? Eğer 3 faz dağıtılacak ise yük dağılımı nasıl yapılmalı ?

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
triplex bir evin elektrik projesi çiziyorum.Evin kurulu gücü 28kw talep gücü 13kw çıktı.Her katın ayrı bir sigorta kutusu var. Kat yükleri sırasıyla 4, 15 ve 8 kw. Sorum şu : Bu yükü tek ya 3 faz dağıtımı için bir şart var mı ? Eğer 3 faz dağıtılacak ise yük dağılımı nasıl yapılmalı ?

5kw üzeri yapılarda özellikle dublex ve triblex'lerde talep güç hesapladığınız gibi yüksek çıktığından dolayı besleme 3 fazlıdır. Üç adet Özel linye çamaşır mak.,bulaşık mak.,fırın üç faza paylaştırılır kalan priz linyeleri de 3'e bölünerek dağıtım yapılır. Yükleme cetvelinde fazlara düşen güçleri zaten göreceksiniz oraya bakarak dengelemeniz kolay olacaktır.

5kw üzeri yapılarda özellikle dublex ve triblex'lerde talep güç hesapladığınız gibi yüksek çıktığından dolayı besleme 3 fazlıdır. Üç adet Özel linye çamaşır mak.,bulaşık mak.,fırın üç faza paylaştırılır kalan priz linyeleri de 3'e bölünerek dağıtım yapılır. Yükleme cetvelinde fazlara düşen güçleri zaten göreceksiniz oraya bakarak dengelemeniz kolay olacaktır.

Bu mantıkla benim zemin kattaki 15kw ı 4 ve 8 kw üzerine dengeli paylaştırmam gerekiyor. Tek katı trifaze yapıp diğer katları birer fazdan almam mantıklı olur mu?

Zor bir soru oldu galiba. Amacım yüklü olan katı trifaze yapıp diğer katları monofaze olarak yüklemek. Böyle yapılabilir miyim ? Yapılabilirse 3 kat için tek trifaze sayaç konulacağından diğer katların monofaze oluşu problem olur mu?

Moderatör tarafında düzenlendi:
sen trifaze sayacını koy ve tüm sigorta tablolarına 3 fazıda götür zeten oradan sonra dagılım yapmak kolay

Zor bir soru oldu galiba. Amacım yüklü olan katı trifaze yapıp diğer katları monofaze olarak yüklemek. Böyle yapılabilir miyim ? Yapılabilirse 3 kat için tek trifaze sayaç konulacağından diğer katların monofaze oluşu problem olur mu?

Önceki cevabımda sorunun cevabı var iyi okumadınız herhalde. İcmal tablosunda fazlara düşen yükler bellidir, güçler fazlara göre dengelenir hangi linyeye hangi fazın verileceği netleşir. 1.kata bir faz versem diyerine diğer fazı versem diye bir olay yoktur.

arkadaş öncelikle gücün fazla olması sebebiyel ana kablo kesitinin büyük çıkmaması için bir defa trifaz besleyeceksin.

ondan sonra 1 kata 3 faz beslersin. 5 kw + 5kw + 5 kw +- olabilir

daha sonra 2 ve 3 kata 1 faz da verebilirsin .

ve yahut onlarıda 3 fazla besleyebilirsin . burada önemli olan ekonomik olarak daha az kablo ile daha küçük kesitle enerji verebilmektir.

proje çizerken bunlara dikkat etmelisin.

Forum istatistikleri

Konular
128,360
Kullanıcılar
450,224
Son üye
Emir123123

Yeni konular

Geri