Mümkün mü acaba?

KoMaNdO_

Üye
Arkadaşlar aklıma bi şey takıldı olur mu olmazsa neden olmaz diye düşünüyordum.Sizlere de bi sorayım dedim. Konu şu; bi elektrik motorunu şebekeden alınan enerji ile start verip motora baglı jeneratörü cevirmek ve üretilen enerji ile bu jeneratörü ceviren motora enerji vermek ve şebekeden ayırarak motoru cevirmek. olur mu olmazsa olmamasının sebebini biri bana anlatabilir mi?

mümkün değil tabiki
bakınız enerjinin korunumu kanunu
Enerjinin korunumu fizikte, yalıtılmış bir sistemdeki enerjinin toplam miktarının sabit kalmasıdır. Buna göre enerji kaybolamaz ancak şeklini değiştirebilir. Örneğin, lambanın yanmasıyla elektrik enerjisi kinetik enerji olarak farklı bir forma bürünür. Termodinamiğin birinci yasası termodinamik sistemler için enerji korunumundan bahseder.

Kısaca korunum yasası enerjinin yoktan var edilemeyeceğini ve tamamen yok edilemeyeceğini ancak başka şekillere dönüşebileceğini söyler.

bu sistemde şebekeden çekeceğiniz elektriği motoru döndürmek için kullanacaksınız burada harcanan elektrik enerjisi mekanik enerjiye dönüşürken hava direnci sürtünme direnci ve bakır tellerdeki iç direnç dolayısıyla enerji ısı ya dönüşecek ve harcadığınız enejinin yaklaşık %20 si kayıp olacaktır.
tekrar bu hareket enerjisini elektriğe çevirirken aynı sebeplerden kayıplar olacak ve sonuç olarak elde var 0 yani harcadığımız tamamen boşa gidecek
burada düşülen yanılgı jeneratörün çevrilirken sadece bir mil çevrildiğinin zannedilmesidir oysaki jeneratörü çevirdiğimizde akım çekmeye başlandığında bu çevirme işinin çok güç gerektirdiğidir yoksa ufacık bir jeneratör milini çevirmek için neden kocaman dizel motorlar kullanılsın değilmi

umarım açıklayıcı olmuştur saygılar.

enerji o kadar pahalı bir hale gelmeye başladı ki insanlar nasıl bedava enerji üreteceklerini araştırmaya başladılar. arkadaşlar enerjiyi bedava üretmekten daha çok nasıl verimli kullanırız ve nasıl tasarruf yaparız çalışmalarımızı bu yönde yapmamız gerekir.

Motorun ve generatörün verimi %100 olursa olur tabii ki. Ancak bu günümüz fizik yasaları ile mümkün değil. Süper iletken çalışmaları da bu nedenle yapılıyor zaten. Verimi %100'e yaklaştırmak...

Hatırlarsanız yakın zamanda erke diye bir proje açıkladılar. Sonsuz enerji diye... Sonrası gelmedi. Neden mi? Hiç bir cihazın verimi %100'den fazla olamaz da ondan dolayı. Enerjiyi arttırabilmek için böyle bir cihaz gerekiyor. Bu ise mümkün değil. En azından şimdilik mümkün değil...

Bu konuda dolayısıyla sayın i.tandoğan beyefendiye sonuna kadar katılıyorum.

komando arkadaşım, elektrik konusunda devridaim söz konusu olamaz. Dinamo, jeneratör vs. dan aldığın elektrik enerjisini istediğin kadar depola. Yerçekimsiz bir ortamda bile olunsa mekanik enerji kaynağı olan motorun bir süre sonra durduğunu gözlemlenmiştir. hacksiz arkadaşın dediği gibi motorda manyetizma oluşturabilmek için harcanan güç, elde edilen güçten çok daha fazladır.

Merhabalar,
Ben elektrik hakkında sadece nasıl daha verimli olunur fikrinin tek başına iyi bir fikir olmadığını düşünmekteyim. Enerji kaynaklarının keşfi ve icadı gibi konularda kafa yoran beyinlere ihtiyaç vardır. Elektriğin(enerjinin) farklı yöntemler ile daha ucuza mal edilebilmesinin yolları aranmalıdır. Klasik fizik bizleri belli dar kalıplara sokmaktadır. Newtonun enerjinin korunumu kanunu henüz geçerliliğini korumaktadır. Dolayısı ile bizler vardan yok yokdan var olmaz diyoruz. Bu yasaya göre ancak enerji dönüşümü vardır. Bu yasanın günün birinde tarih olacağına inanıyorum. Fakat buna azmetmiş parlak beyinlere ihtiyaç var. Geçmişte asla değişmez denen bazı fizik kurallarının nasılda aslında yanlış oldukları anlaşılmıştı, günün birinde newtonun da tarih olmasını gönülden istiyorum. Her ne ise..
İnsanoğlu genelde çevresindeki gözlemlediği tabiat olaylarını taklit ile icat yapıyor. Buna binaen güneşteki sonsuz(göreceli) helyum-hidrojen döngüsü günün birinde taklit edilebilir ise bu bizler için oldukça sevindirici olacaktır. Bunun gibi son zamanlarda hidrojen peroksitin dönüşümden yararlanılarak yapılan denizaltı(air independent propulsion-havadan bağımsız tahrik) sistemleri geliştirildikleri takdirde umut vereceklerine inancım tamdır. Bu sistem güneşteki helyum ve hidrojen döngüsünü hatırlattığı için bahse konu olmuştur yoksa günümüz itibari ile astarı yüzünden çok pahalıya gelmektedir.

Prensip olarak tabiattaki herşeyin bir sonu vardır ve olmalıdır. Bu bağlamda sonsuz enerji de görecelidir. Henüz maddenin tüm sırlarını keşfetmiş olduğumuz söylenemez. Yukarıda bu konu başlığını açan arkadaşımız bu meselede fikir yürütmenin ilk basamağına ulaşmıştır. Umarız ki konu hakkında detaylı bilgi sahibi olup gerçekten farklı ve orijinal bir keşfe ulaşır.

Sn. Ayiron,

Erke sisyasi bir proje idi ve enerji ile uzaktan yakından bir ilgisi yoktu. Dikkat çekmeye çalışıyorlardı.

Bu arada bir ara elime 1970 lerde alınmış bir patent geçmişti. Suyun kaldırma kuvvetinden yararlanarak enerji üretimi? nasıl harika görünüyor değil mi, ancak pratikte kullanımı zor gibi.

selamlar

Sn. Ayiron,

Erke sisyasi bir proje idi ve enerji ile uzaktan yakından bir ilgisi yoktu. Dikkat çekmeye çalışıyorlardı.

Bu arada bir ara elime 1970 lerde alınmış bir patent geçmişti. Suyun kaldırma kuvvetinden yararlanarak enerji üretimi? nasıl harika görünüyor değil mi, ancak pratikte kullanımı zor gibi.

selamlar

sudaki dalgalanmalrdan oluşan enerjinin elektriğe çevrilmesi galiba onu yaptılar çalışan bir sistem

Merhabalar,
Ben elektrik hakkında sadece nasıl daha verimli olunur fikrinin tek başına iyi bir fikir olmadığını düşünmekteyim. Enerji kaynaklarının keşfi ve icadı gibi konularda kafa yoran beyinlere ihtiyaç vardır. Elektriğin(enerjinin) farklı yöntemler ile daha ucuza mal edilebilmesinin yolları aranmalıdır. Klasik fizik bizleri belli dar kalıplara sokmaktadır. Newtonun enerjinin korunumu kanunu henüz geçerliliğini korumaktadır. Dolayısı ile bizler vardan yok yokdan var olmaz diyoruz. Bu yasaya göre ancak enerji dönüşümü vardır. Bu yasanın günün birinde tarih olacağına inanıyorum. Fakat buna azmetmiş parlak beyinlere ihtiyaç var. Geçmişte asla değişmez denen bazı fizik kurallarının nasılda aslında yanlış oldukları anlaşılmıştı, günün birinde newtonun da tarih olmasını gönülden istiyorum. Her ne ise..
İnsanoğlu genelde çevresindeki gözlemlediği tabiat olaylarını taklit ile icat yapıyor. Buna binaen güneşteki sonsuz(göreceli) helyum-hidrojen döngüsü günün birinde taklit edilebilir ise bu bizler için oldukça sevindirici olacaktır. Bunun gibi son zamanlarda hidrojen peroksitin dönüşümden yararlanılarak yapılan denizaltı(air independent propulsion-havadan bağımsız tahrik) sistemleri geliştirildikleri takdirde umut vereceklerine inancım tamdır. Bu sistem güneşteki helyum ve hidrojen döngüsünü hatırlattığı için bahse konu olmuştur yoksa günümüz itibari ile astarı yüzünden çok pahalıya gelmektedir.

Prensip olarak tabiattaki herşeyin bir sonu vardır ve olmalıdır. Bu bağlamda sonsuz enerji de görecelidir. Henüz maddenin tüm sırlarını keşfetmiş olduğumuz söylenemez. Yukarıda bu konu başlığını açan arkadaşımız bu meselede fikir yürütmenin ilk basamağına ulaşmıştır. Umarız ki konu hakkında detaylı bilgi sahibi olup gerçekten farklı ve orijinal bir keşfe ulaşır.

Her ne kadar sonuna göreceli de deseniz güneşin enerjisinin de sonsuz olduğunu düşünmüyorum.:rolleyes:

Forum istatistikleri

Konular
128,240
Kullanıcılar
450,049
Son üye
elm3ss

Yeni konular

Geri