Mühendis Nekadara Çalışmalı[Anket]

yeni mezun müh. nekadar alır

• 800TL

Oy: 5 4.7%
  • 1000TL

Oy: 17 16.0%
  • 1500TL

Oy: 31 29.2%
  • 1500TL ve üstü

Oy: 53 50.0%

• Kullanılan toplam oy
    106
kesinlikle Lisans eğitimini bitirmiş bir mühendis 1500TL aşasında çalışmamalı,kendisini ucuza satmamalı diz çürütüyo insanlar meslek sahibi olabilmek için,seneler gidiyor ne fedakarlıklar yatıyor o diplomanın altında.

Lisans eğitimini bitirmeden mühendis olunabiliyormu ki?

arakadaşlar ben Bakım onarım 3 sınıf öğrencisiyim.şu terimleri bana tanımlar mısınız lütfen;
(tanımdan kastım bu ünvanlarları alabilmek için ne mezunu olmalıyız ör:teknikerlik için atıyorum 2 yıllık myo okumak lazım gibi tanımlarsanız sevinirim.)
*Teknisyen
*Tekniker
*Mühendis

Mühendisler en az 2500 Tl giriş yapması gerkir

800 e çalışan, çalışacak mühendis var mı hala.Çok şaşırdım.

İş arayan oyunu baştan kaybetmiş demektir!

Mühendisin yaptığı iş önemlidir. Zaten devlet okulları ve özel okullarda mezun olunan mühendisleri de ayırıyorlar. Ben ilk 3 ay 1000 tl olarak normal görüyorum. Zaten Mühendisin kendisini geliştirip geliştiremiyeceği bu zaman içinde belli olucaktır. Sonra 1500 olarak yükselebilir ve 6 ay sonraki gelişimleri katkılarına bakarak maaşına zam konusu görüşülebilir. 4 Sene okuyup mühendis olup iş verene birşey kazandırmıyorsa kendisini geliştirememişse işveren ilk maaşında neden 1500 tl maaş versin ki..

Asgari ücret nedir ???

Eğitimsiz, vasıfsız elemana verilebilecek en düşük maaş... Sanırım şu anda 600 TL civarında...
Bir amelenin yevmiyesi nekadardır ? 70 TL civarında...İnşaat ustası yevmiyesi 100 TL civarında... Bir fayans ustasını 100 TL yevmiye ile çalıştıramazsınız... Unutmadan, inşaat sahibi bu insanların sigortasını da yaptırmak zorunda...

Şimdi biz de mühendislerin tecrübesinden veya tecrübesizliğinden bahsediyoruz...
Tecrübe çok önemidir elbette... Ama diploma da çok önemlidir...
Asıl olan; bu ücretlendirmelerin, vahşi kapitalizmi kendine amaç ve araç edinmiş, "patron" tayfasına bırakılmamasıdır...
Örneğin tek "asgari ücret" uygulamasına derhal son verilmelidir...
İlköğretim mezunu vasıfsız eleman için .... TL
Lise mezunu vasıfsız eleman için .... TL
Teknisyen için .... TL
Tekniker için .... TL
Mühendis için .... TL
Doktor için .... TL gibi

Asgari ücretler belirlenmelidir...
Bu aslında var. Ama yalnızca devlet kurumlarında yani memuriyette var...
Özel sektöre de mutlaka uygulanmalı. Böylece SGK da zarar etmez. Devlet bilmiyor mu ? Bir teknisyen 600 TL maaşla çalışmaz. Ama öyle gösteriyor patron...

Bu konu başlı başına bir tartışma...

Bence yeni mezun bir mühendis en az 2500 TL ile başlamalı. ODTÜ İTÜ GAZİ vb ise en az 3500 TL ile başlamalı...
O eğitimler kolay olmuyor. Bedava hiç olmuyor... Düşünsenize İTÜ ye girmek ve orada okuyabilmek için kaç para gerekir ???

esnafımızın yüzü gülsün diye üniversite açmaya devam edelim.her ilçeye bir üniversite açalım.
işhanından bozma yerlerde fotokopi ile mezun verelim.
bizim semtte esnaf ve evsahipleri zor durumda, onlara bir üniversite için
imza kampanyası açacağım.!diyeceksiniz ki bu kadar okuyacak çocuğu nereden bulacağız.kolay!
herkes 13 cocuk yapar olur biter!
mezun olanlar ne olacak.
ne olacaksa olsun bana ne!
:D

arakadaşlar ben bakım onarım 3 sınıf öğrencisiyim.şu terimleri bana tanımlar mısınız lütfen;
(tanımdan kastım bu ünvanlarları alabilmek için ne mezunu olmalıyız ör:teknikerlik için atıyorum 2 yıllık myo okumak lazım gibi tanımlarsanız sevinirim.)
*Teknisyen
*Tekniker
*Mühendis
Teknisyen: EML veya Teknik lise mezunu olmak gerekir.

Tekniker: 2 yıllık Myo

Mühendis: 4 yıllık mühendislik fakültesi okumak gerekir

Forum istatistikleri

Konular
128,212
Kullanıcılar
449,991
Son üye
multiroots

Yeni konular

Geri