Mühürleme Nasıl Oluyor?

muzzy67

Üye
Selam benim mühürleme konusunda bir sorum olacak kontaktörde a1 a2 uçlarına faz ve nötr bağlıyoruz start butonuna bastığımızda kontaktördeki bobin enrjilenerek mıknatıs görevi görür ve kontaklar konum değiştirir start butonundan elimizi çektiğimizde nasıl oluyorda mıknatısıyet devam ediyor ve mühürleme olayı oluyor normalde açık olan kontaktan enerji akışı devam ediyor paletten geçen elektrik bobinin mıknatısıyetini devam mı ettiriyor_?

Ben forumu fazla kullanan birisi değilim lütfen özelden de cevaplar mısınız_??

Moderatör tarafında düzenlendi:
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Selamlar.Bildiğiniz gibi start butonuna basarak kontaktör e enerji verdiğimizde açık kontaklar kapanır kapalı kontaklar açılır.Mühürleme işlemi start butonuna paralel bağlı normalde açık kontakla yapıldığı için elimizi butondan çeksek bile kontaktör enerjili kalmaya devam eder.
Buradaki işlemler yani:
1.starta basınca kontaktör enerjilenir.
2.kontaktör çalışınca açık kon. kapanır, kapalı kontaklar açılır.
3.kontaktör start butonunun yanında kendi üzerindeki kontaktanda enerji alır(çünkü start butonuna paralel bağlıdır)Dolayısıyla elimizi start butonundan çeksekte çalışmaya devam eder.

Bu işlemler aynı saniye içinde oluyor.yani bizim starta basmamızla, kontaktorün açık(mühür) kontağının kapanması ve artık kendi üzeriden enerjilenmesi sanırım gözden kaçan bu olsa gerek.

syg/svg

Selam benim mühürleme konusunda bir sorum olacak kontaktörde a1 a2 uçlarına faz ve nötr bağlıyoruz start butonuna bastığımızda kontaktördeki bobin enrjilenerek mıknatıs görevi görür ve kontaklar konum değiştirir start butonundan elimizi çektiğimizde nasıl oluyorda mıknatısıyet devam ediyor ve mühürleme olayı oluyor normalde açık olan kontaktan enerji akışı devam ediyor paletten geçen elektrik bobinin mıknatısıyetini devam mı ettiriyor_?

Ben forumu fazla kullanan birisi değilim lütfen özelden de cevaplar mısınız_??

forum sitesinden yararlanmak istiyorsanız,bence forumu biraz fazla kullanın.

Teşekkür ederim Mktro yani kontaktörün normalde açık kontağı ile kontaktördeki bobinin çekili kalmasının birbiri ile bağlantısı yok mu_? mıknatısiyet devam etmiyor mu _?
erolbin elimden geldiğince siteye giriyorum fazla kullanmaktan maksat internete girme sıklığım

Aleyküm selam kardeşim mühürleme mantıgındaki olay.Kontaktör içerisindeki no ola nc yardımcı kontakları ile yapılır.yani Elimizde 1 adet stop butonu nc olsun bir adet start butonu no olsun.Biz direk olarak kontaktörün a2 bobin uçunu nötr bagladık sayalım.Kalan fazımızla 220 fazı aldık ilk olarak nc kontaklı butonumuzun girişine bagladık.Nc butonumuz yani stop butonu oluyor bunların anlamı normalde açık ve normalde kapalı.Şu şekilde düşün normalde kapalıda 0 bir lambayı 1 yani açık konumuna getiriyorsun.NC de ise 1 açık olan lambayı kapatıyorsun 0.Nc butonun çıkışında start butonunun girişine ve kontaktörün no girişine bagla.Start butonunun çıkısından a1 bobin ucu.Ve baglamış oldugun no yardımcı kontagı çıkış uçundan direk a1 bobinine giriş yap.Buradaki mantık bobin enerjilenince direk olarak no yardımcı kontaktörden gecen akım a1 girmiş oluyor.Stop butonuna basılınca enerji kesiliyor ve mühür açılıyor.

abi tam olarak bilgim yok ama içinde ki yay sayesinde akım yönü değişiyor açık olanlar kapanıyor kapalı olanlar açılıyor mktro aabimiz çok açık anlatmış zaten

Selamlar.Kontaktördeki normalde açık kontak(mühürleme için kullandığımız) starta bastığımız anda kapanıyor.Kontaktör enerjisini o anda hem start butonundan hemde kendi üzerindeki (normalde açık ama enerjilendiği için kapalı) kontaktan alıyor.Biz start butonundan elimizi çekdiğimizde kontaktör kendi üzerindeki kontaktan beslenmeye devam ettiği için çalışmaya devam ediyor.Taki stop butonuna basıp sistemin enerjisini kesene kadar...

syg/svg

Bu konuyu tam anlaman için bence kontaktör üzerinde uygulama yapman gereklidir bence.

Ben olayı teorik olarak anladığımı düşünüyorum start butonuna bastığımızda kontaktörün A1 ucuna faz A2 ucuna Nötr gidiyor ve bobin mıknatıs görevi görerek kontaktörün paletini kendine çekiyor böylelikle kontaktörün güç uçları ile aynı anda Normalde Açık olan uç konum değiştirerek KAPALI konuma geliyor buraya kadar bir sıkıntı yok
Start butonundan elimi çektiğimde Normalde Açık olan uç mıknatıs olayını nasıl devam ettirebiliyor_? Start butonu ile paralel bağlı ama elimizi çektiğimizde Normalde Açık olan uçlardan geçen enerji bobinin mıknatıslı olarak kalmasını ve doğal olarak güç uçlarını n ve yardımcı kontakların konumlarını n değişik kalmasını sağlıyor onu anlayamadım bunun içinde herhalde serhat mustafa nın dediği gibi birebir uygulama yapmam gerekli

kontaktörün normalde no kontagını kullanarak bu olay gerceklesiyor cok basit bir sistem

Forum istatistikleri

Konular
128,197
Kullanıcılar
449,975
Son üye
yamanelektronik2023

Yeni konular

Geri