LM2596 Ayarlanabilir DC-DC Çevirici gibi modul çıkışına tip3055

hserdar

Üye
LM2596 gibi voltaj akım ayarlanabilen Ayarlanabilir DC-DC Çevirici lerin modul çıkışına tip3055 gibi transistörle güçlendirilebilirmi. dışarıda oldugum için deneyemedim ama yarın akşam denemesini yapıncaya kadar sizlerin yorumunu merak ediyorum

LM2596 gibi voltaj akım ayarlanabilen Ayarlanabilir DC-DC Çevirici lerin modul çıkışına tip3055 gibi transistörle güçlendirilebilirmi. dışarıda oldugum için deneyemedim ama yarın akşam denemesini yapıncaya kadar sizlerin yorumunu merak ediyorum
Selam. Kesin emin olamamakla beraber bana olur gibi geliyor. Sonuçta 2N3055 vb. güç transistörleri paralel bağlanabiliyor, bunlarla ilgili birçok uygulama var. Ancak @paskomya ustanın dediği gibi LM2596'yı etkiler mi bilemem. Denemek lazım diye düşünüyorum.

1629387494254.png

5v 5 amper buck converter. anahtarlama için pnp güç transistörü kullanıldı.

Transistör olmayan bir şeyi güçlendiremez! Sadece anahtarlama yaparak, diyelim bir mikrofonda oluşan çok zayıf elektromanyetik titreşimlerle oluşan zayıf akımı anahtarladığı 9 volt bir gerilim ve çıkışa bağlı hoparlöre, sesin oluşturduğu titreşimlere uygun aç-kapa yaparak "sanki" yükseltiyormuş gibi yapar. Aslında yükseltilen bir şey yoktur. Zaten 9 volt bir dc kaynağını hoparlöre bağlasanız ses çıkar. Transistör bu sesi kontrollü anahtarlamaya yarar. DC yi yükseltmez! Üstelik dropaout/dropping voltajı dolaysıyla giren dc'yi belli bir volt'tan sonra geçirmeye başlar yani düşürür.

Bir de güçlendirmeden bahsedilmişken, bir cihazın güç parametreleri değiştirilse de (çevrim kayıpları sayılmazsa) elde edilebilecek güç en fazla giriş gücü kadar olur. Kabaca Güç=Gerilim * Akım 'dır. Siz, volt, amper hangisini değiştirirseniz değiştirin çıkış bu güce eşit bile olamaz!

Selam. Kesin emin olamamakla beraber bana olur gibi geliyor. Sonuçta 2N3055 vb. güç transistörleri paralel bağlanabiliyor, bunlarla ilgili birçok uygulama var. Ancak @paskomya ustanın dediği gibi LM2596'yı etkiler mi bilemem. Denemek lazım diye düşünüyorum.
2596 en fazla 3 ampere kadar dayanıyor ve çok naziktir. kaç volt çıkış verebileceksin? 3055 neyle besleniyor? 60 volta kadar kaç amper destekliyor? 15 amper. az verip çok almak orada yürümez ve burada transistör kaybından bahsetmiyorum. yani ben teknik bilmem fazla kafam daha çok düz mantık çalışır. zaten @rsimsek usta teknik detayları açıklamış. ha olmaz mı? olur böyle bir devre yapılabilir. ve kesinlikle yapılır. çıkış gücü? verim? (power led yakar)

eve gidince amp ve volt ayarlı 2596 modüle 19 volt 7 amper laptop adaptörünü baglayıp çıkışına da tip3055 darlington ekleyecegim. ben 10 liraya alacagım bir malzemeyi aleti 100 lira masraf yapıp kendim üretmeyi her zaman tercih ettim.
amerikayı tekrar keşfetmeyecegim basit bir baglantı yapıp deneyecegim.
olursa güzel olacak . olmazsa buda benim kulagıma küpe olacak başka sistemler deneyecegim. yarın deney günü.

Lm2596 modulun cikisina doğrudan transistor baglayamazsiniz. Baglasaniz lineer regulatorden farkı kalmaz.

Olması gereken ;

lm2596 regule entegresinin 2 nolu output pini devrede bobine gider. Entegre içindeki mosfet bu bobini anahtarlar.

Sizin yapmanız gereken bu 2 nolu bacağı bir mosfete girmek ve mosfetin çıkışına daha güçlü bir bobin takarak anahtarlamak. Tabi devrenin çıkışındaki hızlı diyotu da daha yüksek akıllı bir diyotla değiştirmelisiniz.

Devreyi yeniden kurmalısiniz.

Sizin söylediğiniz lm2596 modul un çıkışı dc dır. Bu çıkışa transistor takarsaniz ( uygun şekilde) lineer regulator olur. Buda atık ısıyı arttırır.

images (2).png

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,190
Kullanıcılar
449,960
Son üye
katzeimar

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri