Lm2596 çok ısınıyor

Bepo-san

Üye
merhaba. 1.6 amper 5 volt girişte verdim çıkışta 1.24 volt alıyorum ama 40 50 saniyede el değmeyecek kadar ısınıyor. Robotistandan aldım bozuk olabilir mi? Ufak(baya ufak) levha şeklinde soğutucu taktım ama sonuç aynı. Eskiden şarjlı olan traş makinesini telefon adaptörü ile çalışacak şekile getirmeye çalışıyorum. Motor 1.2 volt tahminen. Yükte 1.7 1.8 civarına kadar akim çekiyordu eskiden. Böyle ısınmaya devam etse sıkıntı olur mu? 5 dakika dayansa yeter.

Son düzenleme:
O motor anlık daha yüksek akım çekiyordur. Yada ölçümü boşta mı yaptınız?

elinizdeki step down devreyi görelim.

Bence motorunuz yük altında o akımın çok üstünde akım çekiyor. Yada oluşan ters emk bu ısınmaya neden oluyor.

Çıkış uçlarına ters hızlı diyot bağlayıp
deneyin.
Soğutucu ile 2596 arasına silikon gress
sürün ve iyice sıkıştırın. Soğutucu da en
az 20x30mm ve kanatlı olmalı...

O motor anlık daha yüksek akım çekiyordur. Yada ölçümü boşta mı yaptınız?

elinizdeki step down devreyi görelim.

Bence motorunuz yük altında o akımın çok üstünde akım çekiyor. Yada oluşan ters emk bu ısınmaya neden oluyor.
https://www.robotistan.com/mini-ayarlanabilir-3a-voltaj-regulator-karti-lm2596-adj
Hocam devre buydu da artık gerek kalmadı boşta 1.2 civarı çekiyordu yükte 4 5 ampere kadar çekiyormuş yanlış bakmışım artık bu devreyi kullanamam. Yardımlarınız için teşekkür ederim.

Çıkış uçlarına ters hızlı diyot bağlayıp
deneyin.
Soğutucu ile 2596 arasına silikon gress
sürün ve iyice sıkıştırın. Soğutucu da en
az 20x30mm ve kanatlı olmalı...
ben li-ion pil dönüşümü yaptığım el süpürgesini laptop adaptöre bağladığım lm2596 modülle şarj ediyordum ve benzer sorunu bende yaşadım süpürgeyi şarja taktığımda entegre aşırı derecede ısınırken birde tıss diye bir ses geliyordu , sizin dediğinizi out+ kısmına normal diyot ekledim sorun ortadan kalktı fakat out- diyot eklemedim , bundan dolayı bir sorun yaşarmıyım tşk

O modulle lityum pil şarj edilmez.

lityum iyon piller şarj edilirken her bir pil 4.2 volt oluncaya kadar belirli bir sabit akım verilir örneğin 500 mA veya 1000 mA. pil akım almayı kestiğinde 4.2 volt oluncaya kadar sabit 4.2V verilir. benzer şekilde kurşun asit akülerde olduğu gibi. bu modül step down voltaj düşürücü böyle bir özelliği yok o yüzden li-ion pil şarj etmede kullanmak tehlikeli.

Forum istatistikleri

Konular
128,220
Kullanıcılar
450,007
Son üye
harunppp

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri