Lm1875 anfi devresi için kulaklık çıkışı nasıl olmalı?

sasen1

Paylaşımcı üye
Merhaba LM1875 anfi devresine kulaklık çıkışı için nasıl bir devre yapmalıyım?Çıkış kaç ohm olmalı?

Benim amfi anlaşılan :D
Kulaklık çıkışı için seri direnç bağlanması gereklidir.
Bu direncin değeri amplinin çıkış gerilimi ile ilgilidir.
LM1875 in max çıkış gerilimi 10V RMS olduğuna göre bu gerilimi 1V a düşürmeliyiz.
o halde kabaca şu hesabı yapabiliriz.
32 ohm standart kulaklık kullanımında seri direncimiz 10 katı olursa kulaklık üzerindeki gerilim 1V olacaktır.
Öyleyse 32X10 dersek bu da 320 ohm yapar.
Demekki kulaklığa seri direncimizi 300-330 ohm gibi yaparsak kulaklığımızı sağlıklı olarak çalıştırabiliriz.

Benim amfi anlaşılan :D
Kulaklık çıkışı için seri direnç bağlanması gereklidir.
Bu direncin değeri amplinin çıkış gerilimi ile ilgilidir.
LM1875 in max çıkış gerilimi 10V RMS olduğuna göre bu gerilimi 1V a düşürmeliyiz.
o halde kabaca şu hesabı yapabiliriz.
32 ohm standart kulaklık kullanımında seri direncimiz 10 katı olursa kulaklık üzerindeki gerilim 1V olacaktır.
Öyleyse 32X10 dersek bu da 320 ohm yapar.
Demekki kulaklığa seri direncimizi 300-330 ohm gibi yaparsak kulaklığımızı sağlıklı olarak çalıştırabiliriz.
Merhaba Yamyam hocam evet sizin anfi çok emeğiniz var bu anfi için az uğraşmadınız bana yaptırırken.Sizi tekrar görmek çok güzel.
Dediğinizi yapayım .Peki anfi çıkışı önce dişi jaka oradan hoparlör teminaline mi gitmeli.Kablo uzayacak.Biz hep kısa tutmuştuk.Vınlama oluşur mu? Teşekkürler.

Merhaba Yamyam hocam evet sizin anfi çok emeğiniz var bu anfi için az uğraşmadınız bana yaptırırken.Sizi tekrar görmek çok güzel.
Dediğinizi yapayım .Peki anfi çıkışı önce dişi jaka oradan hoparlör teminaline mi gitmeli.Kablo uzayacak.Biz hep kısa tutmuştuk.Vınlama oluşur mu? Teşekkürler.
Şimdi kulağını kuyruğunu aç beni dinle. :D
Ampli canlı çıkışlarına birer kablo bağlıyorsun bu kablolara birer tane 330 ohm 1W civarı direnç lehimliyorsun. Bu dirençlerin diğer uçlarını kulaklık jakının canlı uçlarına lehimliyorsun.
Jakın şase ucunu hiçbir yere bulaştırmadan doğruca sistem sıfır noktasına irtibatlıyorsun.
Sistem sıfır noktası voltaj çıkışlarındaki 0 ucudur.
Bu durumda kulaklığın sorunsuzca çalışacaktır.
Tabii ki kulaklık takıldığında hoparlörlerin canlı uçlarının devreden ayrılması da gereklidir. Bunu yapmanın en mantıklı yolu küçük bir anahtar ile hoparlör koruma devresinin beslemesini kesmektir.
Bu anahtar bazı kulaklık jaklarında bulunuyor ama temin etmek zor. Bunun yerine SPEAKER ON-OFF tuşu yapıp bu işi halledebilirsin.

Şimdi kulağını kuyruğunu aç beni dinle. :D
Ampli canlı çıkışlarına birer kablo bağlıyorsun bu kablolara birer tane 330 ohm 1W civarı direnç lehimliyorsun. Bu dirençlerin diğer uçlarını kulaklık jakının canlı uçlarına lehimliyorsun.
Jakın şase ucunu hiçbir yere bulaştırmadan doğruca sistem sıfır noktasına irtibatlıyorsun.
Sistem sıfır noktası voltaj çıkışlarındaki 0 ucudur.
Bu durumda kulaklığın sorunsuzca çalışacaktır.
Tabii ki kulaklık takıldığında hoparlörlerin canlı uçlarının devreden ayrılması da gereklidir. Bunu yapmanın en mantıklı yolu küçük bir anahtar ile hoparlör koruma devresinin beslemesini kesmektir.
Bu anahtar bazı kulaklık jaklarında bulunuyor ama temin etmek zor. Bunun yerine SPEAKER ON-OFF tuşu yapıp bu işi halledebilirsin.
Yamyam hocam merhaba bugün 330 ohm 1W direncim yoktu onu aldım.Size sormak istediğim hoparlör korumanın beslemesini kesmek için resimdeki anahtar olur mu?Elimde bu anahtardan var .Datasheetinde 30V 500mA e kadar uygun diyor. Yoksa toggle anahtar mı uygun olur?

Ekli dosyalar

• buton-anahtar-rocker-switch-fbele-46652-50-O.jpg
    buton-anahtar-rocker-switch-fbele-46652-50-O.jpg
    27.7 KB · Görüntüleme: 5
O anahtar uygun.
Amaç sadece koruma devresinin beslemesini kesmektir.
Yamyam hocam merhaba ben delikli plaket üzerine aşağıdaki resimdeki gibi bir bağlantı yaptım.Sistem sıfır noktamız resimde daha önce belirlediğimiz kırmızı çizgi ile gösterdiğim nokta.Ben jakın şase ucunu kablo ile oraya kadar uzatmalı mıyım?Yoksa yeşil çizgi ile göstermiş olduğum deliğe bağlasam olur mu? Diğer bir durum da jakın metal gövdesi ön panelden şase bağlantısı sağlıyor.Doğrusunu sizden öğreneyim dedim.

Ekli dosyalar

• P_20201020_135956.jpg
    P_20201020_135956.jpg
    186.4 KB · Görüntüleme: 22
  • P_20201020_142642.jpg
    P_20201020_142642.jpg
    333.3 KB · Görüntüleme: 22
  • Sistem sıfır noktası bağlantı.jpg
    Sistem sıfır noktası bağlantı.jpg
    774.3 KB · Görüntüleme: 24
Şimdi kötek geliyor.

Sıfır noktası neresi ise oraya bağlamanız gerekir. Kısa işaretlediğiniz nokta olmaz.

Bu jakta sistem sıfır noktası yok.
Şasesi zaten şase ile irtibatlı.
Şase kablosunu bağlamaya gerek yok.
Hırlama olursa plastik jaklardan al derim.

HAA NOT:
HOP koruma devresi benim tasarladığım devre ise bu amaca uygun bağlantı olacaktı.
orada görülen 3 adet headerlerden hangisi kısa devre ise o kısa devreyi sök ve switcten gelen iki kabloyu oraya irtibatla.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
127,965
Kullanıcılar
449,611
Son üye
ramazansanli@

Yeni konular

Geri