Lm1875 anfi devresi için kulaklık çıkışı nasıl olmalı?

Hocam dediğiniz gibi yapalım benim LM1875 ampli böyle kalsın.Yenisi ile kıyaslama şansım da olur.

Bu kutu işi için bir araştırma yapıp eli yüzü düzgün arızalı falan bir ampli kutusu sonra trafo.Ben LM1875 ampli için de tormakdan toroid trafo almıştım.Yine alabiliriz.Sadece size bu trafolar ilgili bir soru soracağım.Trafolarda vınlama normal midir?Benim bu tormak trafo ampli standbyda iken gece sessizliğinde duyulabilecek bir vınlama yapıyor.Ama bu vınlama ampliye hiç yansımıyor.Sesi sonuna kadar da açsak biliyorsunuz ampli boştayken hiç bir vınlama tıslama yok.Ben aliexpresten kutu ayağı aldım gelince takacağım.Belki bu oluşan rezonansı keser diye düşünüyorum.

Sizin modifiye etmiş olduğunuz amplileri forumlarda görmüş ve incelemiştim.Çok güzel olmuşlardı ellerinize sağlık.

Devre konusunda eskiye göre daha tecrübeli sayılırım.Özellikle siz şunu yap dediğinizde sizin ne demek istediğinizi anlıyorum.İlk zamanlar Yamyam hoca ne demek istedi diye düşünür dururdum :D Gerçi daha bir çok konu çıkacaktır karşıma muhakkak ama şu an daha rahatım.Öğrenmenin sonu yok.
Bu uğraşı sonucunda da elde edeceğin cihazın bedeli binlerce lira ile ölçülebilmektedir.
Benim de önemsediğim konu bu sizin bahsettiğiniz.Mesela bende 1996 da sıfır almış olduğum Technics SU-V620 ampli var ama yaptığımız LM1875 ile müzik dinlemek bana keyif veriyor.Ne uğraşıyorsun o zaman diyebilirsiniz, ama bu benimki bir elektronik tutkusu diyebilirim..Müziği dinlerken her adımında emeğiniz olan bir cihaz kullanmak ayrı bir keyif.

Yardımlarınız için teşekkür ederim hocam.

Trafo vınlaması ampliye etki etmiyorsa mekanik sorundandır.
Yani saclarının titreşmesi sonucudur.
Eğer trafoyu metal aksama direk monte etmişsen de olabilir.
Araya lastik mantar vbg aparat koyabilirsin.
Sendeki technics ampliyi hatırlar gibiyim.
Yanlış hatırlamıyorsam özel yapım CLASS-H çıkış modülüne sahip bir ampli idi. Esasen çıkış katının teknik değerleri özellikle damping faktörü çok iyi olsa da, senin LM1875 ile kıyaslanabilir.
Bu kıyaslama sadece duyum olarak değil, ölçü aletleri altında bilimsel ölçümlerle de yapılabilir.
Yine de genel dinlemede LM1875 in daha iyi olduğunu söyleyebilirim.
Zaten bunu test etmişsindir.
Sendeki uğraşının aynısı bende de var. En azından birkaç sene öncesine kadar vardı. Üstelik te 30 yılı aşkın süredir uğraşıyordum.
Haliyle bu kadar uzun süreli tecrübelerim bana birşeyler öğretmiştir.

Eğer kutuyu temin edebilir de bu işe başlayacak olursan...
1 En alakasız bir devre elemanının özellikle bir kondansatörün ne kadar önemli olduğunu.
2 Montaj planındaki hasasiyeti.
3 Ölçüm ve ayarların ne demek olduğunu..
Daha iyi anlayabilir ve öğrenebilirsin.
Ancak elinde uygun ölçüm aletleri olmadığından dolayı bazı teknikleri teoride öğrenebileceksin. Gönül isterdi ki bir osilaskopun bir sinyal jeneratörünün ve hatta çok zor olsa da bir audio analyzer'ının olmasını isterdim. Bu gibi ölçü aleti olanlar ve ölçümleri bilimsel olarak yapabilenler beni tam anlamıyla anlayabilir ve ne demek istediğimi bilebilirler.

Yine de genel dinlemede LM1875 in daha iyi olduğunu söyleyebilirim.
Zaten bunu test etmişsindir.
Evet test ettim kesinlikle sizin tasarımınız çok güzel.Sadece Technics watt olarak yüksek.

Hocam benim kullanabileceğim bir osilaskop nasıl bir özellikte olmalı. Bu konular mutlaka size pek çok kez sorulmuştur.Bir ara almak istedim.O kadar çok değişik fiyat ve marka var ki siz benden daha çok bilirsiniz.Çok para bağlamak benim için pek anlamlı olmuyor.2. el düşündüm ama dedim tamir görmüştür, calibre sorunu olabilir,yanlış ölçüm yapar.İki gün sonra arıza yapar ,elimde kalır sonra uğraş dur.Hiç bana göre değil.Bu yeni çıkan dijital osilaskoplar var ama kimi öneriyor kimi önermiyor.2 kanal bir süre sonra yetmez diyen var.Dizüstü bilgisayarlar ile kullanılan modeller var.Ben ne tür bir osilaskop almalıyım?

PC bazlı digital osilaskoplar yaramaz.
Ya çok para verip belli kalitede olanları alacaksın, ya da birkaç sene kullanıp at modelini tercih edeceksin.
Yeni tip digital osilaskoplar nerden baksan 300-500$ dan başlar.
Bunlar her halükarda işini görürler. Ancak çok ta kalite beklenilmez.
Ama eski tip ve sağlıklı çalışan analog osiloskoplardan uygun fiyatlı temin edebilirsen dadından yinmez.
Çünkü sen ses frekansı için en fazla 300kHz e kadar uğraşacaksın. Temelde 20-30kHz civarı en fazla mıncıklayacağın üst frekans bölgesi dir.
https://www.akakce.com/osiloskop/en-ucuz-unit-utd-2052-cl-50-mhz-dijital-fiyati,763126936.html
Birkaç sene önce bu cihazı 300$ a sormuştum. Şimdiki fiyatı daha ucuz.
Profesyonel oluncaya kadar işini görür.

Kullan at osilaskop.
https://urun.n11.com/arduino-urunle...akce&utm_medium=cpc&utm_campaign=akakce_genel
Pre ampli ve genel ölçümler içinyeterli olmasa da işini görecektir. Ama kısa sürede işine yaramayacaktır.

Şu alet uzun süre işine yarayacaktır. Bendeki ile neredeyse aynı. Sadece markası farklı. Tabii ki ben daha ucuza almıştım.
https://www.sahibinden.com/ilan/iki...cum-cihazi-osiloskop-sorunsuz-825605197/detay

Osilaskop konusunda Taydın hoca daha fazlaca yardımcı olabilir.

BAK SANA BENİM HAYALİMDEKİ TASARIMI GÖSTEREYİM.
technics_su-v5.jpg

Bu ampliden çok aradım ama bulamadım. Bulabilirsem içini komple boşaltıp çok özel bir ampli tasarımı yapacağım.
Gücü 50-70W civarı transistörlü.
Ön devreleri benim pre-ampli tasarımındaki gibi yanlız transformatörlü veya özel eşlenik transistörlü olacak.
Eğer temin edebilirsem LT1115 gibi özel entegreler ile.

Son düzenleme:
Son düzenleme:
Belli bir bilgi birikimin yoksa test edemezsin.
Komitatörlerin durumu, tüpünün ve ışının durumu, çalışma durumu gibi şeyler çok çetrefillidir.
Ancak bilen bir kişiden destek alabilirsin.
Ya da şansına. Ancak bu kadar paraya da yazık olacaktır.
Bak gezerken senin amplini gördüm.
https://www.sahibinden.com/listing/...i-technics-suv-620-indirimli-737996589/detail
Herif 1550TL fiyat koymuş.
Şimdi sana bir soru.
Bu ampli 1550 edermi?
Ederse senin LM li amplin kaç kuruş eder?

Osilaskoplarda MHz in yüksek olması ölçebileceğin en yüksek frekansı gösterir.
Örneğin 50MHz lik bir osiloskop ile en fazla 50MHz frekansları ölçebilirsin.
Bu ölçüm osilaskopun kalitesi doğrultusunda bu frekanstaki ölçüm doğruluğu ile belirlenir ve fiyatlandırmada en önemli unsurlardandır.
Örneğin benim osiloskop 20MHz 20MHz te ölçüm hataları %10 ise.
20MHz lik HAMEG marka bir osilaskop 20MHz te %2 hatalı ölçüyorsa,
Benim osilaskop 500TL ise HAMEG 2000TL dir.

Bu ampliden çok aradım ama bulamadım. Bulabilirsem içini komple boşaltıp çok özel bir ampli tasarımı yapacağım.
Amplinin görünümü çok hoş gerçekten.İnşallah bulursunuz hocam.Hatta hem siz bulun ,hem ben :D Çok beğendim

Belli bir bilgi birikimin yoksa test edemezsin.
Komitatörlerin durumu, tüpünün ve ışının durumu, çalışma durumu gibi şeyler çok çetrefillidir.
Ancak bilen bir kişiden destek alabilirsin.
Ya da şansına. Ancak bu kadar paraya da yazık olacaktır.
Bak gezerken senin amplini gördüm.
https://www.sahibinden.com/listing/...i-technics-suv-620-indirimli-737996589/detail
Herif 1550TL fiyat koymuş.
Şimdi sana bir soru.
Bu ampli 1550 edermi?
Ederse senin LM li amplin kaç kuruş eder?
Evet benim ampli :D.Ben hiç fiyat biçemem.Aslında düşünecek olursak 26 yıllık ampli ve sorunu var mı ,tamir görmüş mü?Yani ben daha çok eder diye düşünüyorum.Bizim LM1875 de bu civarlardadır .İşte fiyat farkı wattından dolayı technics daha yüksek olabilir.Yoksa ses temizliği konusunda hiç fark yok bence.

Osiloskop konusunda da benim gibi daha hiç osiloskop kullanmamış bir kişinin sıfır garantili ürün almasında fayda var diye düşünüyorum.Geldiğim nokta bu .Bilmem haksız mıyım hocam?
Arızalı olup fiyatı düşük olsa tadından yenmez:D

Son düzenleme:
Osiloskop konusunda da benim gibi daha hiç osiloskop kullanmamış bir kişinin sıfır garantili ürün almasında fayda var diye düşünüyorum.Geldiğim nokta bu .Bilmem haksız mıyım hocam?
Eğer Taydın hocadan destek alabilirsen ve yardımcı olabilirse 500-1000TL arası ikinci ellerden temin edebilir. O iyi anlar.
Ama yok dersen linkini vermiş olduğum UNI-T UTD2052 idealdir. Yaklaşık 2000TL
Çok iyi bir alet değildir ama işini görecektir. Profesyonel olacak kadar bilgi sahibi olursan bu cihazı emekli edersin.

Forum istatistikleri

Konular
128,128
Kullanıcılar
449,846
Son üye
g-silver

Yeni konular

Geri