Lm1875 anfi devresi için kulaklık çıkışı nasıl olmalı?

Tamam teşekkürler hocam

Bu jakta sistem sıfır noktası yok.
Şasesi zaten şase ile irtibatlı.
Şase kablosunu bağlamaya gerek yok.
Hırlama olursa plastik jaklardan al derim.

HAA NOT:
HOP koruma devresi benim tasarladığım devre ise bu amaca uygun bağlantı olacaktı.
orada görülen 3 adet headerlerden hangisi kısa devre ise o kısa devreyi sök ve switcten gelen iki kabloyu oraya irtibatla.

Evet sizin SP PROTECTOR hocam.Yukarıdaki resimde çıkmamış.Devre resimdeki gibi ben 2x18V AC besleme klemenslerine switchi bağlıyorum.Sizin sisteme yeni bir devre eklemek çok pratik oluyor.

Anfiye yaptığımız PPM sonrası LM3915 lerdeki sıkıntı nedeniyle anfi öyle kalmıştı.Daha sonra başka yerden 2 adet aldım onlarda da aynı sıkıntı oldu.Hatırlarsınız DOT modunda ilk ledler diğerleri yanıp sönerken daima sönük bir şekilde yanıyordu Şimdi her şeyi ile tamamlayıp kullanmaya başlayacağım artık.Aliexpressten 2 adet LM3915 sipariş verdim.Gelince bir de onlarla deneyeceğim.O da olmazsa BAR modunda kullanırım.Komitatör bağlantılarını ve ledlerini yapıyorum.Tabi esas sıkıntı ön panel dizaynı ve deliklerin muntazam açılması.PPM için dikdörtgen pencere vs.

Ekli dosyalar

• P_20190523_222518.jpg
    P_20190523_222518.jpg
    308.1 KB · Görüntüleme: 10
Geçerken konuyıu gördüm.
@sasen1 kulaklık durumun şimdilerde nasıl?
İyi bir kulaklık kullanıyorsan son derece harika bir ses duymalısın bu amplide.
Biliyorsun ki ampliye L/N input state ilavesi yapmıştık.

Merhaba Yamyam Hocam, kulaklığım orta halli bir kulaklık , buna rağmen ampliden gayet güzel ses alıyorum.Teşekkür ederim.

Ben de bir kaç gündür sizin preamplifikatör ile ilgili önceki yıllarda değişik forumlardaki yazılarınızı takip ediyorum.Yardım almak isteyen arkadaşların projeleri tamamlanamamış ve konular ortada kalmış olarak gördüm.

Preamplifikatör konusunu araştırma sebebim günümüz dijital müzik platformlarından yapılan müzik yayınlarını internet üzerinden bilgisayar ,tablet ve telefonlardan dinleyebiliyoruz.Hatta 24bit 192kHz kayıtlar bile sunuyorlar.Ancak tablet ve telefonların kulaklık çıkış değerleri 1V un altında olduğu için vumetrede müziği 24-20dB lerde görüyorum.

İşte bu nedenle acaba bir preamplifikatör ile normal çıkış seviyemize ulaşabilir miyiz?Yoksa diğer parazit sesleri de yükseltip kaliteyi bozar mıyız?Gerçi sizin yazılarınızı okuduğumda işin tekniğine göre bilimsel bir şekilde yapılmasını aksi takdirde başarılı olunamayacağını gördüm.

Bu konu hakkında aydınlatabilir misiniz?Tavsiyeniz ne olur?

İnternet üzerinden yayınlanan eserler tamamen ticaridir ve kalite unsuru iyi değildir.
En iyi ihtimalle DOLBY DIGITAL 192kb/sn veri akışı olan formatta ise dinlenilebilir.
DOLBY DIGITAL formatının kayıplı olduğu zaten yıllardır bilinmektedir.
24bit 192kHz örneklemeli bir veri akışı dinleyicilerin hiç işine yaramaz. Çünkü 192kHz örnekleme stereo sistemlerde 96kHz band genişliği yapar ki insan kulağının limitlerinin çok çok üzerindedir.
192kHz örnekleme frekansı MULTI-CH yani ÇOK KANALLI sistemler içindir.
Özellikle kayıplı da olsa 7.1 SURROUND sistemler için idealdir.
192/8=24kHz band genişliği kanal başı.

Üstelik şimdiye kadar yapılan en iyi stüdyo kayıtları 48kHz 24 bit (DAT formatı) olarak yapılmış olup, bu kaynaklara direk ulaşabilmek sanıldığı kadar kolay değildir.
Üstelik bu formatın doğrudan dinleyicilere ulaştırılabilmesi için internet band genişliğinin en azından 40-50Mb/sn gibi olması gereklidir.

Tel kulaklık çıkışını -20db civarı ölçüyorsan bazı hataların olabilir. Çünkü prensipte 100mV civarı bir gerilim kulaklıkta hangi şiddette ses verir bilemiyorum. Mümkünse başka telefonlar ile test etmelisin.
Bir diğer husus ise tel ile almış olduğun yayının volume seviyesidir.
Örneğin you tube de yayınlanan bir eserin volümü kullanıcı tarafından azaltılmış olabilir veya yayın düşük seviye ile yapılıyor olabilir.

Gelelim pre ampli meselesine..
Öncelikli olarak telefonunun çıkış parametrelerinden S/N değerini bilmek zorundasın.
Örneğin senin telden max 100mV çıkış alabiliyorsan, ancak sesi mute ettiğinde tel çıkış gürültüsünü ölçebiliyorsan o zaman pre ampli kullanıp kullanılamayacağını söyleyebilirim.
ÖRNEK:
100mV çıkış seviyesi için gürültü faktörün 1mV ise telefonun S/N değeri yaklaşık 40db olacaktır.
40db S/N değeri LM1875 li amplin için çok kötü bir değerdir.
Eser boşluklarındaki gürültüleri rahatlıkla duyabilirsin demektir.
Elbette ki pre amplinin kendi öz gürültüsü de ilave olacaktır.
Ancak benim tasarlamış olduğum pre ampliyi yapabilirsen -84db civarı gürültü elde edebilirsin ki pre ampli gürültüsü kayda değer olmaz.
Ancak takdir edersin ki bu özellikteki bir pre ampli için pahalı op-amplar ve seçkin malzemeler kullanımı da gereklidir.
TAVSİYELER.
İnternet üzerinden eser dinlemek için bir PC ve ortalama seviye bir ses kartı kullanmalısın.
https://www.hepsiburada.com/creative/ses-kartlari-c-218?siralama=artanfiyat
Burada yeni ürünlerden örnekler görebilirsin. Dilersen ikinci ellerden uygun fiyatlı modelleri de tercih edebilirsin.
Eğer masaüstü PC varsa creative'in eski modellerinden çok ucuza temin edebilirsin.
Ben birkaç yıl önce AUDIGY ZS modelini 20 şer TL ye alıp forumdan iki arkadaşa hediye etmiştim. Son derece iyi ses elde etmişlerdir.
Benzer bir ürün.
https://www.sahibinden.com/ilan/iki...r-masaustu-creative-ses-karti-902950901/detay
Elbette on board ses kartını da kullanabilirsin. Ancak LM1875 in hakkını vermeyebilir.
PC ve eser volüme seviyesi PPM ile rahatlıkla ölçülüp ayarlanabilir. Böylece extra pre-ampli gerekmez.
Telefonda dinlemiş olduğun eseri PC ile de dinleyebilirsen kıyaslama yapabilirsin.

Diğer forumdaki paylaşımlarım bazı kişilerce baltalandığı için artık oralara girmiyorum.
Ben senin kafana vura vura iyi kalite bir ampli yapmanı sağladım.
Burada benim değil senin hareketlerin önemli idi.
Sabırla dediklerimi uyguladın sonunda eserini meydana getirdin. Halbuki diğer forumlarda birşeyden bahsettiğimde dalga geçmeye çalışan kişiler bile olmuştu.

Hocam teşekkür ederim. Verdiğiniz bilgiler gerçekten çok güzel ve benim için değerli. Sorunlara her yönü ile bakıyor ,bilgilendiriyorsunuz ve çözüm önerileri sunuyorsunuz.

Aslında benim kullandığım tablet ve telefon 10 sene ve öncesi teknoloji ile üretilmiş modeller olduğu için kulaklık çıkış volumleri düşük .Ama yeni nesil telefonumu LM1875 e bağladığımda sorun yok.

Ayrıca dizüstü bilgisayar ile de güzel netice veriyor. Tabi onboard ses kartları ne kadar netice verebilirse.İlk bilgisayar aldığım zaman Sound Blaster AWE64 ses kartı taktırmıştım.1250 liralık bilgisayarın 250 lirası ses kartıydı.Güzel karttı bence.2000 yılında topladığım PC ye AUDIGY SE takmıştım.Ancak yıllar geçtikçe işletim sistemleri değiştikçe sürücü sorunları baş gösteriyor .Her ne kadar güncelleme olsa da bir süre sonra yeni güncelleme gelmiyor.Sıkıntılar başlıyor.Mesela müzik çalarken çıt çıt sesler geliyor.Artık PC yi nostalji olarak ara sıra kullanıyorum.

Aslında gerekli kaliteli malzemeleri bulabileceğime inansam ,orjinal mi ,sahte mi stresi yaşamayacağımı bilsem kaliteli bir pre ampli yapmak isterim.Mutlaka yaparken de bir çok yeni kazanımlar elde edinillir.Hatta bu konuyu size danıştığımda 24 bit 192kHz örnekleme ile hiç aklıma gelmeyen bir detayı anlattığınızda öğrenmiş oldum.Mesela youtube da Audiophile müzik yayınlıyorlar.Evet dinlerken diğerlerinden daha farklı duyuluyor.Ama gerçekten öylem mi,yoksa ticari mi?Dediğiniz gibi ticari olasılığı daha ağır basıyor.

Maalesef insanlarımız hep harika,süper olmuş kelimelerini duymaktan hoşlanıyor.Ama siz bilimsel olarak konuyu ortaya koyunca söyleyecek sözleri kalmadığı için farklı davranış örnekleri sergiliyebiliyorlar.Bence sizin en güzel özelliğiniz olmamış veya böyle olmaz demeniz.Tabi bunu demek de bilgi gerektirir o da sizde mevcud.Tekrar teşekkürler.

Ayrıca dizüstü bilgisayar ile de güzel netice veriyor. Tabi onboard ses kartları ne kadar netice verebilirse.İlk bilgisayar aldığım zaman Sound Blaster AWE64 ses kartı taktırmıştım.1250 liralık bilgisayarın 250 lirası ses kartıydı.Güzel karttı bence.2000 yılında topladığım PC ye AUDIGY SE takmıştım.Ancak yıllar geçtikçe işletim sistemleri değiştikçe sürücü sorunları baş gösteriyor .Her ne kadar güncelleme olsa da bir süre sonra yeni güncelleme gelmiyor.Sıkıntılar başlıyor.Mesela müzik çalarken çıt çıt sesler geliyor.Artık PC yi nostalji olarak ara sıra kullanıyorum.
İşte budur. Çok doğru anlatmışsın.
Eski tablet düşük çıkış veriyorsa normal olup yeni bazı formatları da desteklemeyebilir. Dolayısı ile uğraşıp uğraşmamak sana bağlı.
Aslında gerekli kaliteli malzemeleri bulabileceğime inansam ,orjinal mi ,sahte mi stresi yaşamayacağımı bilsem kaliteli bir pre ampli yapmak isterim.Mutlaka yaparken de bir çok yeni kazanımlar elde edinillir.Hatta bu konuyu size danıştığımda 24 bit 192kHz örnekleme ile hiç aklıma gelmeyen bir detayı anlattığınızda öğrenmiş oldum.Mesela youtube da Audiophile müzik yayınlıyorlar.Evet dinlerken diğerlerinden daha farklı duyuluyor.Ama gerçekten öylem mi,yoksa ticari mi?Dediğiniz gibi ticari olasılığı daha ağır basıyor.
Ne yazık ki kalite malzeme bulma konusu beni de yakıyor.
Biliyorsun ki LM3915 ten çok çektik.
Pre ampli ve ton kontrol üretimlerim için 4562 den bahsetmiştim. Ben bu entegreyi önce 12 dolara temin edip gerekli testleri yaptıktan sonra istediğim neticeye ulaşmıştım. Daha sonra aldıklarım ise çöp.
Bir pre ampli yapacaksan kriterlerini belirlemen gereklidir.
Bu pre ampliyi ampli içerisine mi yapacaksın. Yoksa harici bir pre ampli olarak mı tasarlayacaksın.
Her iki durumda da başına iş alabilirsin. Çünkü belli bir kazanç elde etmemiz gerekebilir. Üstüne üstlük malzeme tipi kalitesi ve en önemlisi ölçümler olmadan sonuca bilimsel olarak gidemeyebilirsin.
Ancak sana şöyle bir öneride bulunabilirim.
Hatırlarsan sana L/N input devresini gönderirken beraberinde DSL devresini de göndermiştim.
Bu devrede bir pre ampli devresi de bulunmaktadır. Eğer uğraşalım herşeye razıyım dersen bu devreyi yapabiliriz.
Böylece bir basamak daha atlamış olursun.
Bu devreyi LM1875 içerisinde kullanacak olursan mevcut loudness kartını iptal etmeli ve benim kartı oraya yerleştirebilirsin.
Böylece tiz kompanze başta olmak üzere 3 ayrı bölgede LOUDNESS yapabilirsin.

Bir başka öneri.
Bir eserdeki kalite unsurunu öğrenebilmen için PC ye bir spectrum analizer kurabilirsin. Ben adobe audition 1.5 in spectrum analizerini PPM ini ve vectör scopunu severek kullanıyorum.
Böylece dinlemek yerine ölçüm tekniklerine girmiş olacaksın. Zamanla da müziği dinlemek yerine önce görecek ve kalite unsurlarını bir nebze anlayabileceksin.

O zaman şöyle sormak isterim.Harici yaparsak mı, yoksa ampli içerisine yaparsak mı başıma daha çok iş gelir :D .İş gelmesinden çekindiğimden değil de ölçümler için osilaskop gerekli olacak mı?

Veya diğer önerdiğiniz dsl devresindeki pre ampli de olabilir.Disiplinli bir çalışma ve sizin yönergeleriniz ile yapabileceğime inanıyorum.Olmazsa kötek yeriz.Yapana kadar azimle devam :D

Eğer sizin için de uygun olursa ben böyle güzel bir çalışmayı yapmak isterim.

Adobe audition ı yükleyeceğim.Kullanımı konusunda da ayrıca size danışırım.Teşekkürler.

Harici yaparsan mütekamil bir cihaz halinde yapmalısın. Bu pre ampli normalde power amplileri sürmek için kullanılır. Yani senin LM li ampline bağlamanın mantığı olmaz.
Ancak LM li amplinin içerisine yaparsan pre kazancını ilmine göre ayarlayarak amplinin max seviyesine ulaşabilirsin. Ses düzeltme özellikleri de ayrı tabii.
Eğer devre amplinin içerisine sığmazsa ne olur?

ANCAK:
Ben derim ki yeni bir ampli tasarlayalım.
Bu amplimizde dilersen başka bir çıkış katı kullanabilir daha fazla güçlü yapabilirsin. Ama LM1875 in gücü bana yetiyor dersen LM1875 ler ile de bir ampli daha yapabilirsin.
Amplimizi bir üst seviyeye taşıyacağımız için çıkış katı önemli değildir. Benim amplimdeki giriş konnektörleri L/N input devresi ve DSL devresi önemlidir.
Ton kontrolü zaten daha önce yapmıştın.
Dikkat edersen yeni masraflar çıkıyor. En başta da kutu meselesi.
Yani pre ampliyi tek başına bile yapsan kutu şart.
Ben birkaç sene önce pre-power olarak tasarım hazırlamıştım. Kutu sorunları yüzünden hala yatıyorlar.
https://www.kontrolkalemi.com/forum/konu/bu-da-benim-amplİfİkatÖr.117485/
Konuyu buldum :D
https://mekatronik.org/forum/threads/bir-cihaz-yapimi-ve-teknikleri.421/

EK:
Spectrum analyzer. Sanırım ücretsiz.
https://vb-audio.com/Spectralissime/index.htm
İndirip mıncıklayabilirsin.

Son düzenleme:
Hocam dedikleriniz doğrultusunda düşündüm.Öncelikler power ampli sürmeyeceğimiz için harici bir pre ampli yapmak doğru olmayacak.Gönderdiğiniz linkteki çalışmalarınızı keyifle okudum.Bu kutu olayı bizi baştan bitiriyor.Hep sıkıntı.Eğer mevcut amplimizde uygun yer bulursak hazır olan ampli üzerinde çalışmayı tercih ederim.Ama sizin de incelemeleriniz sonucu yok bu kutuya sığmayız derseniz ,dediğiniz gibi yeni bir tasarım ve farklı bir çalışma olması amacıyla (çok yüksek güçlü olması gerekmiyor)LM1875 yerine başka entegre ile de bir ampli tasarımı yapabiliriz.

Göndermiş olduğunuz VB _audio spectrum analizeri yükledim.Programı inceleyeceğim.Teşekkür ederim.

Ekli dosyalar

• Screenshot_20210501-121455530.jpg
    Screenshot_20210501-121455530.jpg
    113.7 KB · Görüntüleme: 6
Kutu olayı başlı başına masraf ve sorundur.
Kendi hayalimize göre kutu tasarlasak 1000TL veya daha fazla masraf demektir.
Ancak şöyle bir yol daha var..
Vintage denilen eski amplilerden araştırabilir ve arızalı da olsa uygun fiyatlı bulabilirsek amacımıza uygun hale getirebiliriz.
Örnek..
https://www.sahibinden.com/ilan/iki...tereo-amplifier...uygun-fiyat-918733838/detay
Bu üründe STK serisi entegre kullanılmış olup, senin LM1875 ile dans edemez. Çünkü fabrika üretim için birçok yerden fedakarlık yapmış.
Ama bu amplinin bozuk olanından 100-200TL gibi fiyatla bulabilirsek kutu işini uygun fiyata halletmiş oluruz.
Ancak DSL kontrollarımız için haricen 3 tane daha svitch gereklidir. Bu da ön panelde tadilat demektir.

Forumlarda rastlamışsan ben yıllar önce Özgür'e modifiye ampli yapmıştım.
http://forum.diyaudiotr.com/projeleriniz/technics-v4a-full-modifiye-t2153.html
O yıllarda da kutu sorun olduğu için Özgür ikinci el Technics ampliyi 250TL gibi ücretle arızalı olarak satın almıştı. Ben de amplinin içerisini komple boşaltıp kendi tasarımım ile ampli yapmıştım.
Amplideki DIN PPM ayrı bir özellik katsa da amplinin sesi konusunda Özgürün yorumlarını okumuşsundur.
Keza bir de AKAI ampli vardı.
http://forum.diyaudiotr.com/projeleriniz/akai-aktif-modifiye-ebu-digital-ppm-montaji-t2223-30.html
Akai amplidede STK463 kullanılmasına rağmen sesi benim STK ile yarıştırılamaz. Çünkü benim STK devresi modern tekniğe göre tasarlanmış olup, gürültü ve distorsiyon özellikleri minumuma çekilmiştir. Çoğu bilgiç kişiler bu çıkış entegresinin kötü olduğunu bile belirtmişlerdir.
Dolayısı ile çıkış katının güç unsurları önemli olmayıp teknik karakteristikleri ilmine göre düzeltilebildiğinde istenilen ses kalitesine ulaşabilmektedir.
Zaten MODİFİYE kelimesinin anlamı budur.
Senin ampli kutusu ne yazık ki yeni tasarım için uygun değil.
Üst seviye için birçok gereksinim olup, senin kutuyu bu gereksinimlere göre yapmaya çalışırsak işin içerisinden çıkamayız.
Bu sebeple sana yukarda ikinci el ampli örneği verdim.
Burada bir konuyu açıklığa kavuşturmak lazım.
Senin LM1975 li amplin belli kalite ve seviyede olan bir amplidir. Bu gibi amplilerin piyasada ikinci ellerde satış fiyatı takribi 1000TL civarıdır. daha alt seviye olanlar senin amplin kadar kaliteli değillerdir.
Sen de bu ampliye 1000TL ye yakın para harcamış olsan da, hazır almak ile kendim yaptım diyebilmenin gururu vardır.
İşte bu seviyenin bir üstüne çıkabilmek hiç te kolay değildir.
Ne yazık ki sadece masraflardan bahsetmiyorum. Ölçüm tekniği, malzeme kalitesi, malzeme tipleri, tasarım prosedürleri derken bir sürü uğraşılması gereken unsur olacaktır.
İşte bu unsurların tek tek yerine getirilebilmesi, bilgi birikimi ile halledilebilir olup, sen bunları yapmaya çalışırken birçok şeyi öğrenmiş olacaksın.
Bu uğraşı sonucunda da elde edeceğin cihazın bedeli binlerce lira ile ölçülebilmektedir.
İşte böyle bir tasarıma girebilmen için önce araştırma yapmalısın.
Tesadüfen uygun fiyatlı arızalı ve estetik bir kutu bulabilirsen, kriterlerini ortaya koyup benden de bilgi talep ederek bir başlangıç yapabilirsin.
İlk şartlar.
1 Kutu.
Halledilmesi en zor olan şey. İlk önce halledilmelidir.
2 Trafo.
İstenilen güç ve özelliklerde olmak zorundadır. Masraflı olsa da özel sipariş verilerek halledilebilmektedir.
http://www.tormaktrafo.com/index.php?Page=UrunDetay&UrunID=8
http://www.tormaktrafo.com/index.php?Content=TrafoOlculeri
Bu iki temel unsurdan sonra devre tasarımları gelir ki zaten tecrübe edindin.

Forum istatistikleri

Konular
128,132
Kullanıcılar
449,849
Son üye
cagan20

Yeni konular

Geri