Lityum(18650) Pilde Göçük

Raunchy

Üye
Elimde 18650 pil var ve üstünde göçük olduğunu farkettim sizlere de sormak istiyorum kullanmak tehlikeli mi? Kullanmayı Düşünmüyorum ancak yine de uzman tavsiyesi almak istedim sizce kullanmalı mıyım?

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Pil içinde kısa devre varsa sorun olabilir. Zaten o durumda şarj cihazı sizi uyarır. Genelde boş olan pil değil de dolusu tehlikeli. Şişen bir telefon bataryasını şarjlı halde kendimce dikkatlice toplu iğne ile delip aradaki gazı kaçırtmak istedim ki havanın nemi ile bir kısa devre yaptı, balkonda havai fişek gösterisi eşliğinde fırıldak gibi döndü. Tam videosu çekilecek haldeydi ama çekim hazırlığım yoktu.;)

• Hahaha
Tepkiler: huh
Pil içinde kısa devre varsa sorun olabilir. Zaten o durumda şarj cihazı sizi uyarır. Genelde boş olan pil değil de dolusu tehlikeli. Şişen bir telefon bataryasını şarjlı halde kendimce dikkatlice toplu iğne ile delip aradaki gazı kaçırtmak istedim ki havanın nemi ile bir kısa devre yaptı, balkonda havai fişek gösterisi eşliğinde fırıldak gibi döndü. Tam videosu çekilecek haldeydi ama çekim hazırlığım yoktu.;)
Tp4056 ile kontrol etsem olurmu sizce

BMS'li olanla şarj olur. Ayrıca 18650 şarj cihazları da mevcut. Bende alttaki cihazdan ali'den almıştım. En sağdaki yuvada pil kapasitesi de ölçülebiliyor.

Ekli dosyalar

• Screenshot_2023-09-19-21-25-01.png
    Screenshot_2023-09-19-21-25-01.png
    494.5 KB · Görüntüleme: 2

Forum istatistikleri

Konular
128,197
Kullanıcılar
449,977
Son üye
keskiyan

Yeni konular