Saat pili kullanan lambayı şarjlı pil ile çalıştırmak

Selamlar.
Benim 2 adet saat pili ile çalışan lambam var. Elimde bolca adet eski laptopum dan kalma 18650 şarjlı pillerden var. Bu pilleri bu lambada değerlendirmek istiyorum, amacım pilleri şarj edip edip kullanmak. Hem sürekli pil masrafından kurtulucam hem de elimdeki malzemeleri değerlendirmiş olucam. Elimde ayrıyetten power bank güç kaynağından çıkma şarj modülü var. Bunu kullanarak şarj etmek istiyorum. Sorum şu ki böyle bir şey mümkün mü, mümkünse kaç adet pil kullanmalıyım, devrede direnç ve ya diyot gibi elemanlar kullanmalı mıyım? Bu konuda destek istiyorum. Bilen hocalarım birde şarj modülü konusunda bilgilendirirse sevinirim.

Çözüm
Benim kuzenimde de bu tarz peri led diye geçen modelden vardı.Ben pil grubunun olduğu yeri kestim ve usb kablo taktım.Elektrik kesintisi olduğunda direk powerbank ile kullanıyolardı.

Sizde böyle bişey yapabilirsiniz,isterseniz.
Teşekkürler ama malesef duvara sabitlediğim için sağından solundan güç kaynağına ya da şebekeye giden kablo absürt olacaktır. Zaten ürünü olduğu gibi kullanmadım, uçlarındaki tetris bloklarını çıkartıp farklı bir şekilde değerlendirdim.
Bir adet de tp4056 bms'li 18650 şarj modülü ilave ederseniz, usb kablo ile hem çalışırken şarj eder hem de pili aşırı deşarjdan korumuş olursunuz.
Elimdeki şarj modülünü kullanarak şarj etmeyi planlıyordum. Ama nasıl bağlanması gerektiğine dair fikrim yok.
Aynı şeyi söylüyoruz. Ancak lityum pillerin minimum deşarj noktası var altına inilmemesi gerekiyor.

Bu nedenle bms kullanılması gerekli.
Bu devre korumalı olmalı bizzat powerbank'ten söktüm. Bunu aynı işlem için kullanabilirim sanırım.

Ekli dosyalar

• IMG_20240216_092609.jpg
    IMG_20240216_092609.jpg
    262.8 KB · Görüntüleme: 4
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Ledlere bağlamadan sadece şarj amaçlı kullansam şarj et kullan şeklinde
Powerbank devresini şarj için kullanabilirsiniz. Sorun yok.

Asıl sorun lityum pil kimyasında. Piller 3.0 volt yada 2.8 volt gerilimin altına indiğinde içerisinde gaz çıkışı oluyor. Bu riskli bir durum.

Bu nedenle pil geriliminin 2.8 volt altına inmemesi için bms kullanmanız gerekli.

Tp4056 şarj modülü kullanırsanız korumalı olan modelden hem deşarj kontrolü olur hemde şarj. En basit çözüm bu.

Powerbank devresini şarj için kullanabilirsiniz. Sorun yok.

Asıl sorun lityum pil kimyasında. Piller 3.0 volt yada 2.8 volt gerilimin altına indiğinde içerisinde gaz çıkışı oluyor. Bu riskli bir durum.

Bu nedenle pil geriliminin 2.8 volt altına inmemesi için bms kullanmanız gerekli.

Tp4056 şarj modülü kullanırsanız korumalı olan modelden hem deşarj kontrolü olur hemde şarj. En basit çözüm bu.
Bu modül her pil için bağlanmalı di mi yani 2 adet için 1 tane kullanılamaz.

2 adet pil için 1 adet tp4056 korumalı olan modelden kullanabilirsiniz. Özellikle korumalı model olmalı. 3 adet pil için kullanmanızı tavsiye edemem.
Elektronikçime sordum bu modelden yokmuş ama 2s bir başka şarj modülü verebilirim dedi bu uygun olur mu?

Elektronikçime sordum bu modelden yokmuş ama 2s bir başka şarj modülü verebilirim dedi bu uygun olur mu?

2S olmaz. O zaman voltaj yükseliyor.

Bu modül artık her yerde kolay bulunuyor.

images (1).jpeg

Forum istatistikleri

Konular
128,195
Kullanıcılar
449,972
Son üye
Emirhan6161

Yeni konular

Geri