Bosch Şarjlı Süpürge için Pil yapımı

freefalcon

Üye
Merhaba arkadaşlar.

Bosch BBHMove 2 in 1 model şarjlı süpürgemin pili öldü ve servis bu pil için tam 200 TL istiyor ve doğal olarak kabul etmedim. Şarjlı süpürgenin içerisini açıp pillere baktığımda 1.2V ve 1800 mah lik NI-MH pillerin seri bağlanarak 18V luk bir akü yapıldığını gördüm.

Benim sormak istediğim soru şu;

Elimde 5 adet 3,7V 2600mah lik 18650 Samsung LI-ION pil var bunları seri bağlayıp 18,5V luk bir akü elde etsem ve süpürge ye bağlasam sorun yaratır mı? Bildiğiniz gibi bu piller maksimum 4.2V a kadar şarj olmalı. Acaba süpürge içerisindeki mevcut NI-MH pilleri 18 Volt a kadar şarj edip akımı kesiyor mu? Bu durumda bağlayacağım 5 adet Lityum pil sadece 3.6 Volt a kadar mı şarj olur?

Son düzenleme:
Merhaba arkadaşlar.

Bosch BBHMove 2 in 1 model şarjlı süpürgemin pili öldü ve servis bu pil için tam 200 TL istiyor ve doğal olarak kabul etmedim. Şarjlı süpürgenin içerisini açıp pillere baktığımda 1.2V ve 1800 mah lik NI-MH pillerin seri bağlanarak 18V luk bir akü yapıldığını gördüm.

Benim sormak istediğim soru şu;

Elimde 5 adet 3,7V 2600mah lik 18650 Samsung LI-ION pil var bunları seri bağlayıp 18,5V luk bir akü elde etsem ve süpürge ye bağlasam sorun yaratır mı?

sorun yaratmaz ancak süpürgeyi çalıştırma süren azalabilir

geçenlerde aynı konu işlenmıştı orada bende tavsıyede bulundum ama yanlış yaptım allahtan tavsiyemı uygulamadılar bazen hata yapabılıyoruz gelelım konuya lityum piller bellı bir akim çekersen guzel şarjlı supurgeler çok yuksek akim çeker lityum pil çekılen akimi karşilarsa sorun olmaz muhtemelen karşilamaz bence en uygunu 1.2 volt nı-mh pil yapmak onuda kablo lehimleme fılan sakın yapmayın punta yaptırın 200 tl biraz fazla istemiş servis

geçenlerde aynı konu işlenmıştı orada bende tavsıyede bulundum ama yanlış yaptım allahtan tavsiyemı uygulamadılar bazen hata yapabılıyoruz gelelım konuya lityum piller bellı bir akim çekersen guzel şarjlı supurgeler çok yuksek akim çeker lityum pil çekılen akimi karşilarsa sorun olmaz muhtemelen karşilamaz bence en uygunu 1.2 volt nı-mh pil yapmak onuda kablo lehimleme fılan sakın yapmayın punta yaptırın 200 tl biraz fazla istemiş servis

Öncelikle cevap için teşekkürler hocam. Kullanacağım pillerin max discharge yani verebileceği max akım 5200 mah miş sanırım yeterli gelir? Bir de süpürgenin voltajı 18V olduğu için ben 5 adet 18650 bağladığım zaman şarjı 3.6V da keser mi yoksa 4.2V yapıp dolana kadar devam ettirir mi sizce? 3.6V da kalırsa yukarıdaki arkadaşımın dediği gibi kapasite düşük kalır.

merhaba lityum pil max.4.2 volta geldığınde şarj unitesı kesıme gıtmesı lazım kesmezse tehlıkelı senın şarjlı supurge emin değilim ama 5200 mA ilk kalkiş aninda çeker hatta geçebılır bence lityum rizklı olur kisa devre yaparsa pillerın patlama olasılığı yukselır hatta ben iki ay önce kisa devre ettırdım anlık pil aşiri isininca evde zarar vermesın dıye balkona attım patlamadı ama pil öldu çop oldu supurgelerde çalışsaydı nı-mh pil kullanmazlardı lityum hem daha yuksek kapasıtelı hemde yuksek voltaj demekkı lityum uygun değıl anlık akim çeken cihazlarda

@tekin126 bence maliyet ve satış rakamı sebepli lityum kullanılmadı ama yeni şarzlı vidalamalar küçüklü büyüklü Li-Iona geçti, @freefalcon kendi yapacağın şarz cihazına hem güvensiz hem de pillerin ömrü açısından iyi olmaz, cihazın kendi şarzını kullanmak istersen yeniden ni-mh batarya yap yok Li-ion yapacağım dersen buna uygun şarj cihazı almalısın ki onun da maliyeti ayrı!

merhaba şarjlı vidalamalarda reduktor var supurge gıbı fazla akim çekeceğını sanmıyorum ama ben yınede oyle sorunum olsa lipo pil takmam

Lipolar fazla akım verebilir sorun yok.Burdaki sorun süpürgedeki orj. piller ni-mh ise
ve arkadaş lityumları seri bağlarsa işte o zaman sakat.Hemen ordan kaçmak lazım.

Lityumlara hücre kontrollü şarj cihazı lazım.Anca öyle seri olarak şarj olur.
En güzeli başka ni-mh pil alıp seri bağlayarak kullanmak.

Lipolar fazla akım verebilir sorun yok.Burdaki sorun süpürgedeki orj. piller ni-mh ise
ve arkadaş lityumları seri bağlarsa işte o zaman sakat.Hemen ordan kaçmak lazım.

Lityumlara hücre kontrollü şarj cihazı lazım.Anca öyle seri olarak şarj olur.
En güzeli başka ni-mh pil alıp seri bağlayarak kullanmak.

Yani diyorsunuz ki hocam doğru düzgün bağlasan cihazı çalıştırsan bile NI-MH şarj eden devreyle Lityum şarj edemezsin doğru mu anlıyorum? Benim anlamadığım 1 dolarlık powerbank devreleri ile sorunsuz şarj oluyor bu piller, gerçekten sıkıntı yaratır mı? Ya da şöyle bir soru sorayım, bende korumalı 18650 piller de var bunların üzerinde fazla şarj-deşarj korumaları var bunlarla kullansam sıkıntı olmaz diye düşünüyorum ne dersiniz?

Kullanacağım piller bunlar:

http://www.gearbest.com/batteries/pp_189833.html

Mevcut Korumaları:
Built-in Protected Circuit: Yes
Over Voltage Protection: Yes
Over-charging Protection: Yes
Over-discharging Protection: Yes
Short Circuit Protection: Yes
Over Current Protection: Yes

Pil başı verebildiği max akım: 10 Amper

Forum istatistikleri

Konular