Led Driver Devresi Yapmak

amc7140 add microtech firmasının ürettiği bir entegre taiwan üretimi bir entegre bir kaç gündür deniyorum güzel bir entegre gibi geldi fiyatıda uygun 30 cent testlerim bitsin burada sonuçları paylaşırım...

merhaba hv9910 ile ilgili olan devreyi yaptım ancak bazı sorunlar yaşıyorum.İlk hatam sanırım 220 v ile sürmek oldu. Güvenlik olarak sıkıntı yaratıyor. Fabrisio sEN HV9910 kullandın sanırım devre şemasını sana göndersem bakabilirmisin

Ben 220 devresini değil, 30V devresini yaptım. Ama sen yine de gönder bakalım.

aslında supertex'in sitesindeki devreyi yaptım.
https://i.kontrolkalemi.com/5/HV9910BDB2.pdff
devreyi çizdim ancak pwm i çalıştıramadım. Çünkü bana PWM ile dim lazım.

Hocam, vatandaş burda devrenin pwm bağlantısını çizmiş. Verdiği sample pcb nin alt orta kısmında vdd, pwmd ve gnd uçları çıkarmış. Eğer ordaki pwmd ve vdd uçlarına şekildeki gibi max 1kHz lik sinyali opto ile verirseniz çalışacaktır. Çünkü sitesindeki devrelerin bir kısmını tatbikini yaptım. Çalışan devrelerdir.

Yönetici Notu: Paylaşılan fotoğraf, fotoğraf paylaşım sitesinden silindiği için kaldırılmıştır.

arkadaşıım bende b power led olayına takıldım şöyle 15-20 adet 1w power ledi seri bağlantı ile yakabileceğim sağlıklı bir devre arıyorum anladığım kadarı ile sen işin bu kısmını çoktan aşmışsın pic ten bahsediyorsun. ben picle değilde smps ile veya benzeri bişeyle dc24v ve ac220 v la çlışan sürücü devresi lazım yardımcı olabilirsen çok sevinirim

arkadaşıım bende b power led olayına takıldım şöyle 15-20 adet 1w power ledi seri bağlantı ile yakabileceğim sağlıklı bir devre arıyorum anladığım kadarı ile sen işin bu kısmını çoktan aşmışsın pic ten bahsediyorsun. ben picle değilde smps ile veya benzeri bişeyle dc24v ve ac220 v la çlışan sürücü devresi lazım yardımcı olabilirsen çok sevinirim

Diyelim ki 18 adet 1W power led sürmek istiyorsun. Seri bağlantı yaparak sürmeye kalkarsan devreye V=63V I=350mA vermen gerekir ki, hiç tavsiye ettiğim bir bağlantı şekli değildir.

18 ledli bağlantın; 3 paralel 6 seri olacak şekilde olması lazım. Bu durumda V=21V I=1A lik bir kaynak işini görecektir. Piyasada 24V 1A smps lerden bir tane al. Smps in üzerinde ince voltaj ayarı için bir trimpot bulunur. Onunla voltajı 20-21V a ayarla. Sonra Led takımını bu şekilde besle. Uzun yıllar kullanırsın.

fabrisio işi gücü bıraktım senin yazıları takip ediyorum bu konuda iyi olduğuna eminim, açık devre şemasını verdiğin baskıdanmı çıkarmalıyız birde bana bu sürücü gibi en az 10-15 kadarınıçalışrıracak smps lazım bu konuda benim için bir tercihte bulunurmusun

fabrisio işi gücü bıraktım senin yazıları takip ediyorum bu konuda iyi olduğuna eminim, açık devre şemasını verdiğin baskıdanmı çıkarmalıyız birde bana bu sürücü gibi en az 10-15 kadarınıçalışrıracak smps lazım bu konuda benim için bir tercihte bulunurmusun

Driver ın görevi ledlerin ihtiyaç duyduğu akımı sabit olarak vermektir.
1 led 350mA akım çeker. Yaklaşık 3,5V ile çalır. Eğer siz yukarıda anlattığım gibi 1A (3 paralel kolun ihtiyaç duyduğu akım "3x350mA=1050mA") sağlayan ve 20-21V (6 seri ledin ihtiyaç duyduğu voltaj "6x3,5V=21V") çıkışı olan bir smps alırsanız driver kullanmadan direkt ledlere bağlayabilirsiniz.

Merhaba arkadaşlar. Driver konusundaki yazılarınızı sonuna kadar okudum. Açıkçası bende böyle birşey yapmak istiyorum fakat anlamadığım şu; bu iş için sabit bir akım gerekiyorsa bunun için regülatör entegreleri mevcut ki siz lm317den oldukça fazlaca bahsetmişsiniz. Fakat hep olumsuz şeyler söylemişsiniz. Nitekim regülatör olarak 5- 10A lik entegrelerde piyasada var. Bunları kullanmayı tercih etmemiş olma sebepleriniz nedir? Birde tabi led sayıları 30 - 40 ı bulmayacaksa Lm317 nin çıkışını bir veya birkaç transistörle yükseltmek girişiminde bulunmayışınızın sebeplerini merak ettim. Yani bahsettiğim şekilde yapılacak uygulamaların ledin sağlığı açısından bi sıkıntı doğurmasımı söz konusudur?

Katkılarından dolayı herkese teşekkürler.

Forum istatistikleri

Konular
128,238
Kullanıcılar
450,047
Son üye
alperenyildiz5252@hotmail

Yeni konular

Geri