LED AYDINLATMA

muharrem26

Üye
Arkadaşlar biliyosunuz ki artık devir tassarruf devri. Bende evimde ve iş yerimde tassarrufa aydınlatmadan başlamak istedim. Iş yerimde 50 w lık spotlar kullanıyorum ve bunları artık led olarak değiştirmek istiyorum ayrıca bahçe aydınlatmasında kullanmış olduğum projektörlerde var bunlarıda led aydınlatma olarak değiştireceğim acaba aranızda bu tür devrelerin çizim şemasını bilen yada satın alabileceğim bir yer varmı siz arkadaşlara sormak istedim. Herkese kolay gelsin.

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
var bende ama sen kaç w kaç mm nerenk led kullanacksın yazacaksınki bende anlatayım ha birde kaç voltla kullanacaksın

benim niyetim aslında 50 w lık spotun vermiş olduğu ışık gücüne yakın olacak bir led spot elde etmek şu an kullandığım spot 12v 50 w ac yine 12 v ac kullanacağım renk beyaz olacak ledler 1w yada 3 w bana hangisi istediğim ışı veriri bilmiyorum ki belki voltajı 24 de çıkarabilirim duruma göre değişecek cevabın için şimdiden teşekkürler

hazır armatürler var.Ama onlarda pahalı oldugu için her yerde satılmıyor.
Anfidehasion.
Bana da lazım abi bunlardan..220volt ac ile 108 tane beyaz mantar ledi yakmam gerekiyor.Nasıl bi baglantı gerekli.Ben adaptör ve trafo ile ugraşmamak için direk duyun üzerine plaket kesip duya yerleştircem ve güzelce izole edip prize takcam.Yardımcı olurmusun

beyaz ledlerin 3v, 3.5v ile iyi bir performans verdiğini biliyorum sen bütün ledleri seri bağlarsan işin olur ama lede gelmeden önce bir doğrultmaç da yapman gerekiyo bende arıyorum ama benim derdim az enerji yüksek voltaj devre elinde olan arkadaşlara sesleniyorum arkadaşlar spot yada projektör yapımı için power led devreleri olan varsa gönderebilirmi acaba.

spotlarının yerine mevcut kasaların içine 1 yada 3 wattlık power ledli hazır ampuller var istersen onları kullanabilirsin ama dezavantajı verdiği ışığın açılı olması normal spot gibi ışığı yaymaması ...
biz normalde mevcut kasa üzerine kendi devremizi diziyoruz ve SMD dediğimiz ledleri kullanıyoruz 50w karşılığında da 6w kullanıyoruz ve 12v DC invertör ile yakıyoruz birkaç uygulama yaptık sorunsuz çalışıyor...

İş yerindeki projektörlerin güçleri, adetleri ve günde kaç saat yaktığın hakkında da bilgi verirsen bu konuda sana yardımcı olabilirim en azından bir rapor sunarım karşılaştırırsın ve sana geri dönüşünüde görmüş olursun...

elinde led spot yada projektör devresi olan varmı arkadaşlar voltajı ve gücü farketmez beyaz led kullanacam

POVERLUX 5050W BU LED kullanarak yapabılırsın

Arkadaşlar, Ankara'da iyi bir aydınlatma firmasının elektronik tasarım sorumlusuyum. Power ledler üzerine çalışıyoruz. Power ledlerin binlerce saatlik ömürleri var (uygun şartları sağladığınızda) İlk etapta önereceğim ledler 1 w lık beyaz ledler (3,3v-350ma-1.155w) Eğer projelerinizde power led kullanacaksanız bazı kriterleri göz önüne almak zorundasınız. Öncelikle ledler aşırı ısı üretirler. Bu ısıyı bertaraf etmek için ledleri mutlaka alüminyum soğutucuya monte etmeniz gerekir. Kullanılacak soğutucu için ince hesaplamalar ve formüller kullanıyoruz. Ancak siz ledleri piyasada star pcb adıyla bulabileceğiniz küçük alüminyum pcb lere lehimlemeniz ve bu star pcb leride çalışma gücüne göre alüminyum bir plakaya monte etmeniz gerekiyor. Soğutma işini çözdük. Şimdi de kullanacağımız led sayısına ve gücüne göre bir driver yapmamız gerekiyor. Driver ledin ihtiyaç duyduğu sabit akımı sağlıyor. Böylelikle led aşırı ısınıp hem arızalanmıyor, hem de amaçladığımız binlerce saatlik ömüre ulaşabiliyor. Eğer kafanızda "ben voltaj veririm, seri direnç atarım, LM317 kullanırım" gibi düşünceler varsa bunları unutun. Power ledler için üretilmiş driver entegrelerinden kullanmanız gerekiyor. Entegrelerin datasheetinde sample devreler bolca var. Devre üzerinde bir sensitive direncinin değerini değiştirerek akım değerini kullanacağınız led bağlantısına (seri/paralel) göre rahatça ayarlayabilirsiniz.

Forum istatistikleri

Konular
128,197
Kullanıcılar
449,978
Son üye
food_eng_1952

Yeni konular

Geri