Leadshine Easy Servo ve Mach3

Ozkur

Üye
Merhabalar,
Elimde AKZ250 4-eksen mach3 kart var.
CNC yapmak istiyorum ve ağırlıklı olarak alüminyum işleyeceğim. Genel olarak prototipleme yapacağım için zamanla ilgili pek bir problemim yok.

Leadshine marka Easy Servo diye geçen hibrit step motorlardan almaya karar verdim.
Motor olarak; ES-M23480 (yaklaşık 500 TL )
Sayfası; http://www.leadshine.com/productdet...easy-servo-motors&series=ES-M&model=ES-M23480
PDF'si: http://www.leadshine.com/UploadFile/Down/ES-Md_V1.3.pdf

Sürücü olarak ise; ES-D1008 (yaklaşık 450 TL)
Sayfası: http://www.leadshine.com/productdet...=easy-servo-drives&series=ES-D&model=ES-D1008
PDF'si: http://www.leadshine.com/UploadFile/Down/ES-D1008d_V0.1.0.pdf

kullanacağım.

Bu sürücüleri AKZ250 karta bağlayabilir miyim?
1L19jY.jpg

AKZ250 kartta pozisyonlama için bir giriş yok sanırım. Yalnızca step ve direction var.
Enkoderdan gelen sinyalleri nereye bağlamam gerekli? Veya aşağıda belirtilen yerlere ne gireceğim?
JaR56q.jpg

Closed Position Loop diyor özellikler arasında. Ben mach3'e geri bildirim yapmasam da sürücü zaten hatalı adım atmasına engel olacak çalışması gerektiği gibi çalışacak? yanılıyor muyum?
Closed Loop olması kontrolcüye geri bildirim yapmadan kendi içinde olması gereken pozisyona gitmesini sağlıyormuş.

Moderatör tarafında düzenlendi:
encoder kablosu es-d1008 step sürücüye bağlanacak. akz250 bu sistemi sürer. emcodersiz normal sistemlerde motor adım kaçırırsa sonraki tüm konumlar hatalı olur. Ancak closed loop sistemlerde motor adım kaçırsa bile bu durum encoder ile tespit edilip sürücü tarafından motora fazladan adım attırılarak doğru konuma gitmesi sağlanır.
yalnız ben olsam alüminyum işlemek için 150 devirde 7Nm step motor yerine 3000 devirde 750w 2,4Nm servo motor takımı alırdım. step motor sistemi + güç kaynağı ile aynı paraya gelir ve çok hızlı bir sistem olur.

encoder kablosu es-d1008 step sürücüye bağlanacak. akz250 bu sistemi sürer. emcodersiz normal sistemlerde motor adım kaçırırsa sonraki tüm konumlar hatalı olur. Ancak closed loop sistemlerde motor adım kaçırsa bile bu durum encoder ile tespit edilip sürücü tarafından motora fazladan adım attırılarak doğru konuma gitmesi sağlanır.
yalnız ben olsam alüminyum işlemek için 150 devirde 7Nm step motor yerine 3000 devirde 750w 2,4Nm servo motor takımı alırdım. step motor sistemi + güç kaynağı ile aynı paraya gelir ve çok hızlı bir sistem olur.

Cevabın için teşekkür ederim.

Bana 1000-1500 TL aralığında önerebileceğin servo motor ve sürücüsü var mı? nette gördüğüm en ucuz servo bile 2000 TL'den başlıyor.
Bunda ise motor+sürücü+güç kaynağı = 1.200 TL'ye geliyor.
Aslında dediğin doğru 150 rpm'de 7 Nm, 500 rpm'de 1.5-3 Nm'ye denk geliyor. Haliyle çok yavaş iş yapacak.

Fakat hem bütçem yetmiyor hem de hızlı ya da yavaş yapması çok büyük problem değil benim için. (Elbette hızlı olmasını isterim fakat 3-4 bin lira fazladan veremiyorum).

Cevabın için teşekkür ederim.

Bana 1000-1500 TL aralığında önerebileceğin servo motor ve sürücüsü var mı? nette gördüğüm en ucuz servo bile 2000 TL'den başlıyor.
Bunda ise motor+sürücü+güç kaynağı = 1.200 TL'ye geliyor.
Aslında dediğin doğru 150 rpm'de 7 Nm, 500 rpm'de 1.5-3 Nm'ye denk geliyor. Haliyle çok yavaş iş yapacak.

Fakat hem bütçem yetmiyor hem de hızlı ya da yavaş yapması çok büyük problem değil benim için. (Elbette hızlı olmasını isterim fakat 3-4 bin lira fazladan veremiyorum).

http://www.sahinrulman.com/servo-mo...servo-motor-surucu-80sy-m02430-and-sg15a.html
Burada 750W takım olarak 1420 TL yaklaşık. Pazarlık yaparsanız biraz daha uyguna gelir.
Ben daha yeni 3 takım Delta asd-a2 serisi 750W servo takımı 2100 TL/takım fiyata aldım. Asd-b2 serisi 1500TL gibi bir fiyata gelir sanırım. Eğer 2,4Nm işinizi görürse bunlar fazlasıyla aradaki 200TL farkı çıkarır. Diğer taraftan 7Nm torka gerçekten ihtiyacınız var mı? Nasıl bir sisteminiz var bilmiyorum ama 16 çap 05 adım vidalı mil kullanacaksanız 7Nm tork 850Kg itme kuvvetine denk gelir. Bu itme kuvvetine dayanacak mekanizmayı imal etmekte kolay bir iş değil. Ayrıca alüminyum işlemek için bana göre çok yüksek bir kuvvet bu. Alüminyumu nasıl bir takımla işleyeceksiniz (parmak freze, tarama kafası, takma uçlu takım vs. hangi çapta takımlar) bilmiyorum ama 7Nm büyük bir değerdir ve sizin için gereksiz olabilir.

Son düzenleme:
http://www.sahinrulman.com/servo-mo...servo-motor-surucu-80sy-m02430-and-sg15a.html
Burada 750W takım olarak 1420 TL yaklaşık. Pazarlık yaparsanız biraz daha uyguna gelir.
Ben daha yeni 3 takım Delta asd-a2 serisi 750W servo takımı 2100 TL/takım fiyata aldım. Asd-b2 serisi 1500TL gibi bir fiyata gelir sanırım. Eğer 2,4Nm işinizi görürse bunlar fazlasıyla aradaki 200TL farkı çıkarır. Diğer taraftan 7Nm torka gerçekten ihtiyacınız var mı? Nasıl bir sisteminiz var bilmiyorum ama 16 çap 05 adım vidalı mil kullanacaksanız 7Nm tork 850Kg itme kuvvetine denk gelir. Bu itme kuvvetine dayanacak mekanizmayı imal etmekte kolay bir iş değil. Ayrıca alüminyum işlemek için bana göre çok yüksek bir kuvvet bu. Alüminyumu nasıl bir takımla işleyeceksiniz (parmak freze, tarama kafası, takma uçlu takım vs. hangi çapta takımlar) bilmiyorum ama 7Nm büyük bir değerdir ve sizin için gereksiz olabilir.

2rMPn2.jpg

Buradaki gibi hareketli köprülü bir sistem yapmayı planlıyorum. İşleme alanım 50 cm x 40 cm x 30 cm olacak. Köprünün uzun olması ne kadar problem olur bilmiyorum henüz. Şu an için X ekseni motor hariç 25 kg olacak gibi duruyor.
Motor ve sürücü olarak da Hertz 2.2 kW, Delta VFD022EL21A 2.2KW kullanacağım.

750W, 2.4 Nm servo motor için şimdi birkaç yerden teklif istedim.
Ben güç kaynağının pahalıya mal olacağını düşünememiştim. Yaklaşık 1000 TL'ye mal oluyor.
Belki servo motorlar için 1500 TL'ye kadar çıkabilirim. Ama 2.4 Nm yeterli olur mu hiç bir fikrim yok.

Belki en ve boy değişebilir ama yükskeliğin 30 cm'den az olmasını istemiyorum pek.
Çoğunlukla alüminyum işleyeceğim. Belki nadiren prinç de olabilir ama çok nadir.

Aslında 15 mm ray ve 1605 vidalı mil kullanmak ile 20 mm ray ve 2005 vidalı mil arasında kaldım.
Tabanı esnememesi için 60mm x 60 mm, 5 mm et kalınlığında paslanmaz profilden yapmayı planlıyorum.

İlk CNC deneyimim olduğu için sürekli bir şeyleri okuyup fikir değiştirmekten pek bir ilerleme kaydedemedim :)

Köprü uzun olursa ani hareketlerde salınır. İşin çok hassas değilse ve gerçekten yüksek parça işlemeye ihtiyacın varsa uzun yapacaksa yan panalleri daha kalın yapacaksın. Hatta aluminyum yerine küp gibi metal olsa daha iyi olabilir.

#6 mesajdaki makinenin köprüsünü güçlendirmek bazı fikirlerden bahsetmek istiyorum. Deneyime dayalı olmadığı için tartışmaya açık.

upload_2016-2-24_12-48-36-jpeg.30880

Kare/dikdörtgen şekiller yapısı gereği yanal kuvvetler karşısında esnemeye karşı dirençli değil.
Verilen makine örneğinin köprüsünde ve üstte yer alan parçayı (X yönünde) düşünelim. Yanal yükleri kılıcına karşılaması iyi ancak levha dar enli olacaktır. Düşey levhalara kenarlarından bağlanacak olması ise esneme sorununu artıracaktır. Levha yerine sigma profil kullanılması, daha geniş enkesiti sayesinde esnemeye direnci (rijitliği) artıracaktır. Genel olarak, ağırlığı baz alırsak (malzeme kalitesi de aynı ise) sigma profil gibi boşluklu malzemeler dolu kesitli malzemelere oranla daha mukavemetlidir. Bu parça aşağıdakine benzer sigma profillerden seçilebilir;

57e27292-3292-4ce0-8a76-0bf4795c0edd.jpg
c10d4d1c-6ad0-437a-a3e3-fdd4a48e80df.jpg

Örnekte bu parça üzerinde yer alan 2 ray (kızak) birbirine yakın gözüküyor. Aralarının açılması rijitliği artıracak ancak işleme alanını daraltabilecektir. Bağlanacağı sigma profil çift olarak da seçilebilir.

Köprünün alt parçası ise yüzey sigma profili olabilir, sanırım köprüye yeterince rijit bağlanabilir. Örneğin 22,5x180 Yüzey Kaplama Profili;

5fdb7db1-e9ed-4797-9eee-398274b60d8d.jpg

Düşey parçalar dikdörtgen olmadığı için sigma seçimi uygun gözükmüyor.
Levhaların silinmesi ve istenilen şekilde işlenmesine oranla sigma profillerin maliyeti de daha uygun olacaktır.

Bu mekanizma ile 7Nm motor kullanmak asrın hatası olur. Sadece motor, sürücü, spindle, vfd 6000tl tutuyor. Böyle güzel ekipmanları bu mekanizmaya bağlamak yazık olur. Ben olsam köprüyü sabit yapar tablayı y yönünde hareketli yapardım. ayrıca bu mekanizma bu yükseklikte 15lik arabaya emanet edilemez. En az 30luk araba olmalı. Çünkü arabalara sağlam bir döndürme momenti etki edecek. Ayrıca şahsen arabalara en büyük yükün z ekseninde gelmesi taraftarıyım ben.
Eksen motorları torku konusunda alümniyumu hangi takımla işleyeceksin. Eğer 12mm çapında parmak frezeden büyük takımın yoksa 2,4Nm tork fazlasıyla yetecektir. Unutma ki yüksek tork takıma göre yüksek kesme kuvveti etki oluşturacak, bu kuvvette mekanizmaya etki edecek. bu nedenle mekanizmanın çok çok güçlü olması gerekecek. Ben kalıpçılık yaptığım dönemde kullandığım prof. cnc dik işlem merkezinde 18,5KW spindle vardı ve eksen motorları yanılmıyorsam 1,5KW servo idi. Bu da yaklaşık 7Nm torka denk geliyor. Ayrıca http://int.haascnc.com/mt_spec1.asp?intLanguageCode=1033&id=VF-2SSYT&webID=SUPER_SPEED_VMC bu linkteli prf. dik işlem merkezi 22,5KW Spindle ve eksenlerin itme kuvveti 8874 N. Sen 7Nm step motor kullanırsan itme kuvvetin 850Kg yani 8338 N olacak. Peki 8338 N kuvvete dayanacak linkteki gibi bir mekanizma yapabilecek misin? Sonuç olarak 2,4Nm servo fazlasıyla işini görecektir.

....
#6 mesajdaki makinenin köprüsünü güçlendirmek bazı fikirlerden bahsetmek istiyorum. Deneyime dayalı olmadığı için tartışmaya açık.

upload_2016-2-24_12-48-36-jpeg.30880

Kare/dikdörtgen şekiller yapısı gereği yanal kuvvetler karşısında esnemeye karşı dirençli değil.
Verilen makine örneğinin köprüsünde ve üstte yer alan parçayı (X yönünde) düşünelim. Yanal yükleri kılıcına karşılaması iyi ancak levha dar enli olacaktır. Düşey levhalara kenarlarından bağlanacak olması ise esneme sorununu artıracaktır. Levha yerine sigma profil kullanılması, daha geniş enkesiti sayesinde esnemeye direnci (rijitliği) artıracaktır. Genel olarak, ağırlığı baz alırsak (malzeme kalitesi de aynı ise) sigma profil gibi boşluklu malzemeler dolu kesitli malzemelere oranla daha mukavemetlidir. Bu parça aşağıdakine benzer sigma profillerden seçilebilir;

57e27292-3292-4ce0-8a76-0bf4795c0edd.jpg
c10d4d1c-6ad0-437a-a3e3-fdd4a48e80df.jpg

Örnekte bu parça üzerinde yer alan 2 ray (kızak) birbirine yakın gözüküyor. Aralarının açılması rijitliği artıracak ancak işleme alanını daraltabilecektir. Bağlanacağı sigma profil çift olarak da seçilebilir.

Köprünün alt parçası ise yüzey sigma profili olabilir, sanırım köprüye yeterince rijit bağlanabilir. Örneğin 22,5x180 Yüzey Kaplama Profili;

5fdb7db1-e9ed-4797-9eee-398274b60d8d.jpg

Düşey parçalar dikdörtgen olmadığı için sigma seçimi uygun gözükmüyor.
Levhaların silinmesi ve istenilen şekilde işlenmesine oranla sigma profillerin maliyeti de daha uygun olacaktır.

Tavsiyen için teşekkür ederim. Sigma profillerle ilgili genel olarak olumsuz yorum var. Herkes titreşimi engelleyemezsin diyor. CNC üretimi yapan bir arkadaşım 15 mm alüminyum ya da 8 mm paslanmaz ile yapmalısın yanları dedi. Titreşim epeyce azalıyormuş.
Alt tarafı 60 mm x 60 mm boyutunda 5 mm et kalınlığında paslanmaz profilden kaynakla yapayım istiyordum fakat onu da vidalı yapmalısın, daha sonra ufak birkaç punto attırmalısın dedi.

Fakat dediğin de doğru, yanal yüzler esnemeye karşı çok dayanıksız olmuş olacak. Onu da vidalı yapıp punto attırmak mümkün mü bilmiyorum.

Bu mekanizma ile 7Nm motor kullanmak asrın hatası olur. Sadece motor, sürücü, spindle, vfd 6000tl tutuyor. Böyle güzel ekipmanları bu mekanizmaya bağlamak yazık olur. Ben olsam köprüyü sabit yapar tablayı y yönünde hareketli yapardım. ayrıca bu mekanizma bu yükseklikte 15lik arabaya emanet edilemez. En az 30luk araba olmalı. Çünkü arabalara sağlam bir döndürme momenti etki edecek. Ayrıca şahsen arabalara en büyük yükün z ekseninde gelmesi taraftarıyım ben.
Eksen motorları torku konusunda alümniyumu hangi takımla işleyeceksin. Eğer 12mm çapında parmak frezeden büyük takımın yoksa 2,4Nm tork fazlasıyla yetecektir. Unutma ki yüksek tork takıma göre yüksek kesme kuvveti etki oluşturacak, bu kuvvette mekanizmaya etki edecek. bu nedenle mekanizmanın çok çok güçlü olması gerekecek. Ben kalıpçılık yaptığım dönemde kullandığım prof. cnc dik işlem merkezinde 18,5KW spindle vardı ve eksen motorları yanılmıyorsam 1,5KW servo idi. Bu da yaklaşık 7Nm torka denk geliyor. Ayrıca http://int.haascnc.com/mt_spec1.asp?intLanguageCode=1033&id=VF-2SSYT&webID=SUPER_SPEED_VMC bu linkteli prf. dik işlem merkezi 22,5KW Spindle ve eksenlerin itme kuvveti 8874 N. Sen 7Nm step motor kullanırsan itme kuvvetin 850Kg yani 8338 N olacak. Peki 8338 N kuvvete dayanacak linkteki gibi bir mekanizma yapabilecek misin? Sonuç olarak 2,4Nm servo fazlasıyla işini görecektir.

ismailoynar, sana kesinlikle katılıyorum. Aldığım motorlar yapacağım mekanizma için fazla güçlü olacak. Sizin tavsiyenizden sonra dün 2-3 yerden servomotor teklifi aldım. 1600-2300 TL aralığında değişiyor fiyatları. Hepsinin söylediği planet redüktör kullanman gerekli. Ne olduğunu bilmediğim için internete girip baktığımda fiyatlarının 1000 liradan başladığını gördüm. Planet redüktör kullanmazsam motorun ve sürücünün arızalanma ihtimalinin fazla olduğunu söylerdiler. Planet redüktör gerekli bir şey mi?

Arabaları en fazla 20 mm'lik alabiliyorum. Aynı şekilde vidalı milleri de 2005 alabilirim. Normalde 15 mm almayı planlıyordum fakat mesajınızdan sonra 20 mm'likte karar kıldım.

Uzun vadede motorları daha sağlam yapılı bir mekanizmada kullanacağım. Şu an kullanmam gereken bir bütçe var ve olabildiğince en iyisini almak istiyorum.

Yan ayaklar için önerebileceğiniz bir model var mı?
DdVV3v.jpg

Bu şekilde bir de ön tarafa destek koysam esnemeyi büyük oranda azaltmış olurum aslında.

Alt tablanın toplan alanı 80 cm x 60 cm, yükseklik de 51 cm.
Muhtemelen alt tarafa kauçuk ayaklar koyacağım sarsıntı ve sesi önlemesi için.

Forum istatistikleri

Konular
127,952
Kullanıcılar
449,599
Son üye
Gksn

Yeni konular

Geri