Laptop Elektrik Çarpıyor

Laptop um kendi evimde fişe taktığımda dokununca elimi titretiyor, evde topraklama mevcut. Eski laptopumba böyle bir sorun yok. Komşuya gidip taktığımda herhangi bir sorun yok, arkadaşlarımda da denedim orada da sorun olmadı. Evde de topraklama var anlamadım. Bazı odalarda:
nötr - toprak arası 0 volt
faz-toprak 231 volt
faz-nötr 231 volt.

Bazı odalarda
nötr-toprak 0.1 volt
faz-toprak 0 volt
faz-nötr 231 volt.

Evin bir yarısı başka diğer yarısı başka değerlerde. Bir gariplik var. Buzdolabı televizyon felan çalışıyor sorunsuz. Mevzu nedir sizce?

Son düzenleme:
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Laptop um kendi evimde fişe taktığımda dokununca elimi titretiyor, evde topraklama mevcut. Eski laptopumba böyle bir sorun yok. Komşuya gidip taktığımda herhangi bir sorun yok, arkadaşlarımda da denedim orada da sorun olmadı. Evde de topraklama var anlamadım. Bazı odalarda:
nötr - toprak arası 0 volt
faz-toprak 231 volt
faz-nötr 231 volt.

Bazı odalarda
nötr-toprak 0.1 volt
faz-toprak 0 volt
faz-nötr 231 volt.

Evin bir yarısı başka diğer yarısı başka değerlerde. Bir gariplik var. Buzdolabı televizyon felan çalışıyor sorunsuz. Mevzu nedir sizce?
topraklamanız var mı ?

topraklamanız var ve topraklama kablosu prize bağlı ise faz-toprak 0 volt normal değil .

tesisat bağlantılarınız kontrol ettiriniz !!!

Son düzenleme:
Merhaba. Faz- toprak arasındaki AC volt ölçümünde eğer evdeki tüm topraklı prizlere çok sağlıklı toprak hattı irtibatı gelseydi 0 volt olarak değil mutlaka 231 volt (max. değerinde) ölçülürdü, topraklı prizlere toprak hattı kısmen geliyor, hiç gelmiyor veya sizin taktığınız topraklı prizlerde topraklama hattı sıkıntısı mevcut olabilir. Laptop pili yerine kendi adaptörüyle topraksız olarak takıldığında ve AC ile adaptör besleme+şarj şeklinde çalıştırıldığında adaptörde (SMPS'de) oluşan olası statik elektrik toprakla bu yüzden (toprak hattı irtibatı sorunu nedenli) deşarj olamadığından sizi çarpmış olabilir, kendi görüşüme göre.

Ayni şekilde topraksız olan prizlerde kendi adaptörüyle bu laptopu çalıştırmış iseniz ayni durum yine söz konusu (adaptör içinde oluşan ve toprak hattına prizle boşalamayan statik elektrik sıkıntısı yüzünden) olabilir. Ama her topraksız prize takılan her laptop adaptörüyle mutlaka ayni sıkıntı olacaktır demek çok yanlış olur, örneğin kendi HP markalı laptopumda topraksız prizlerde kendi laptop adaptörüyle çalıştırmalarda bu çarpma sorunu hiç yoktur. Kolay gelsin.

Son düzenleme:
Benim bilgisayarım da HP marka ama durum bu. Eski laptop um Dell marka onda bir sorun yok. O 4.62 A yenisi 8 A yük çekiyor. Akım değeri yüksek ondan mı hemen çarpmaya başlıyor ki

Normal akımla (laptopun çektiği amperle) veya onun şiddetiyle direk/dolaylı yoldan bunun ilgili olduğunu sanmıyorum, bir şekilde oluşan statik elektrikle ve onun deşarj olamayıp laptop gövdesinde birikmesiyle ilgili bir çarpılmadır, çok kuvvetle muhtemel. Çünkü toprak hattı faz-toprak arası 0 volt okunmayan başka evlerdeki sağlıklı prizlerde hiç bir çarpılma durumu olmamış, yani normal elektrik kaçağıyla olan durum değil bu, statik elektrik kaçağıyla olan bir durum ve toprak hattını prizde ya bulamadığı veya irtibatı tam sağlanamadığı için laptop metal gövdesinde statik elektrik birikip sizi çarpıyor, tüm olay da sadece budur, kendi görüşüme göre. Kolay gelsin.

Son düzenleme:
Eğer çarpılma sürekli ise; çarpılmayı yaşarken kullandığınız Seyyar Priz, Sıva Altı Priz vb. enstrümanda Faz-Toprak Teması var.

Merhaba. Faz- toprak arasındaki AC volt ölçümünde eğer evdeki tüm topraklı prizlere çok sağlıklı toprak hattı irtibatı gelseydi 0 volt olarak değil mutlaka 231 volt (max. değerinde) ölçülürdü, topraklı prizlere toprak hattı kısmen geliyor, hiç gelmiyor veya sizin taktığınız topraklı prizlerde topraklama hattı sıkıntısı mevcut olabilir. Laptop pili yerine kendi adaptörüyle topraksız olarak takıldığında ve AC ile adaptör besleme+şarj şeklinde çalıştırıldığında adaptörde (SMPS'de) oluşan olası statik elektrik toprakla bu yüzden (toprak hattı irtibatı sorunu nedenli) deşarj olamadığından sizi çarpmış olabilir, kendi görüşüme göre.

Ayni şekilde topraksız olan prizlerde kendi adaptörüyle bu laptopu çalıştırmış iseniz ayni durum yine söz konusu (adaptör içinde oluşan ve toprak hattına prizle boşalamayan statik elektrik sıkıntısı yüzünden) olabilir. Ama her topraksız prize takılan her laptop adaptörüyle mutlaka ayni sıkıntı olacaktır demek çok yanlış olur, örneğin kendi HP markalı laptopumda topraksız prizlerde kendi laptop adaptörüyle çalıştırmalarda bu çarpma sorunu hiç yoktur. Kolay gelsin.

Benim merak ettigim nokta şu guc soketinde topraklama icin ayrilmis bir ek bolum yok. Yani DC+ DC - var laptopun govdesine temas eden metal DC- ye baglanmis. Normal 220de NÖTR kullanarak topraklarsak sıkıntılı bir islem. Bu DC de neden boyle bir problem olmuyor .

Çünkü laptop voltajı seni çarpmaz.
Benim merak ettigim nokta şu guc soketinde topraklama icin ayrilmis bir ek bolum yok. Yani DC+ DC - var laptopun govdesine temas eden metal DC- ye baglanmis. Normal 220de NÖTR kullanarak topraklarsak sıkıntılı bir islem. Bu DC de neden boyle bir problem olmuyor .

Forum istatistikleri

Konular
127,952
Kullanıcılar
449,599
Son üye
Gksn

Yeni konular

Geri