Laptop Batarya Tamiri

karadvt

Katılımcı Üye
Merhaba arkadaşlar.

HP ve Samsung marka biraz eskilerden kalmış laptopların bataryaları öldüğünden ve artık kullanılamaz hale geldiğinden içlerini dikkatli bir şekilde açtım ve eski pillerin yerine yenilerini taktım.

Sorun şu ki bilgisayara tamir edilmiş olan bataryaları takınca şarj oluyor gibi görünüyor ama hep yüzde 0 yazıyor, artmıyor.

Tahminimce pilleri söküp yerine yenilerini takınca piller sıfırlanıyor ve bilgisayar ondan görmüyor. Başka bir sebebi de olabilir bilmiyorum.

İşte bu noktada bilgisi, fikri olan arkadaşlardan yardım rica ediyorum. İlginize teşekkür ederim.

Batarya içindeki devrenin elektriğini kesmeden aktarman lazımdı diye biliyorum.Eğer devre bir defa pillerden ayrılırsa bir daha çalışmıyor.O yüzden harici besleyip değiştiriyorlar.

Yanlışım varsa bilen abilerim düzeltsin lütfen.

Batarya içindeki devrenin elektriğini kesmeden aktarman lazımdı diye biliyorum.Eğer devre bir defa pillerden ayrılırsa bir daha çalışmıyor.O yüzden harici besleyip değiştiriyorlar.

Yanlışım varsa bilen abilerim düzeltsin lütfen.

Galiba öyle. Ben de değiştirdikten sonra araştırdım da dediğiniz gibi muhtemelen. Öyle olacağı aklıma gelmemişti. Eksik bilgi ile işe başlamanın ceremesi işte. Devreden enerji kesilince kilitleniyormuş. Bir video buldum ve denedim ama bende işe yaramadı.Sıfırlama yöntemi bakıyorum şimdi.

Şu videoda denemiş birisi ve bir nevei marş yapmış. Dediği gibi başlatıyor ama geri kesiyor bendeki samsung batarya. Sürekli enerji vermiyor.

Merhaba. Laptop bataryasındaki pilleri çıkarıp yenilerini takarken pil ara kablolarını tam olarak taktınız mı? Bu ara kablolarla her pilin birbirinden bağımsız ve ayrı şarj alma durumu merkezi bir entegreyle (Şarj denetleyiciyle) ayrı ayrı denetleniyor, hangisinin şarj alma durumu daha zayıf kalıp çok yetersiz kalırsa şarj akımı buna göre değişken gidiyor. Bu şarj dengeleyici ara bağlantılara dikkat edilmeyip es geçildiyse eğer tahminimce şarja bağlandığında % 0 şarj seviyesi düzeyi bu yüzden kuvvetle muhtemel değişmiyor olabilir. Şarj akımını alma düzeyini PC monitöründen başka bu görsel yolun dışında tek pil bazında yani her pil için ayrı ayrı avometreyle bağladığınız prob uçlarıyla pillerin şarjı sırasında ölçebildiniz mi?

Eski piller belirli şarj düzeyinde kesilip bu batarya yuvasından öyle alınmış ve eprom bu bilgiyi eğer hafızasına atıp almışsa yeni pillere bu nedenle şarj akımını vermemiş olabilir, sizin de düşündüğünüz üzere. Bu şarj edilme kaydı olan yüklü hafıza bilgisinin resetlenmesi veya giderilmesi yolunu araştırıp bulmanız gerekir, karşılaşılan bu son durumda. Keşke pilleri sonuna kadar % 0’a kadar deşarj olacak şekliyle tam kullanarak, eskilerle yenileri bundan sonra değiştirseydiniz, sanırım bu çok daha iyisi olurdu.

* Demontaj - montaj eğer çok zor olmazsa bu sonucu çok net olarak görebilme şansınız halen de vardır. Kolay gelsin.

Son düzenleme:
Merhaba. Laptop bataryasındaki pilleri çıkarıp yenilerini takarken pil ara kablolarını tam olarak taktınız mı? Bu ara kablolarla her pilin birbirinden bağımsız ve ayrı şarj alma durumu merkezi bir entegreyle (Şarj denetleyiciyle) ayrı ayrı denetleniyor, hangisinin şarj alma durumu daha zayıf kalıp çok yetersiz kalırsa şarj akımı buna göre değişken gidiyor. Bu şarj dengeleyici ara bağlantılara dikkat edilmeyip es geçildiyse eğer tahminimce şarja bağlandığında % 0 şarj seviyesi düzeyi bu yüzden kuvvetle muhtemel değişmiyor olabilir. Şarj akımını alma düzeyini PC monitöründen başka bu görsel yolun dışında tek pil bazında yani her pil için ayrı ayrı avometreyle bağladığınız prob uçlarıyla pillerin şarjı sırasında ölçebildiniz mi?

Eski piller belirli şarj düzeyinde kesilip bu batarya yuvasından öyle alınmış ve eprom bu bilgiyi eğer hafızasına atıp almışsa yeni pillere bu nedenle şarj akımını vermemiş olabilir, sizin de düşündüğünüz üzere. Bu şarj edilme kaydı olan yüklü hafıza bilgisinin resetlenmesi veya giderilmesi yolunu araştırıp bulmanız gerekir, karşılaşılan bu son durumda. Keşke pilleri sonuna kadar % 0’a kadar deşarj olacak şekliyle tam kullanarak, eskilerle yenileri bundan sonra değiştirseydiniz, sanırım bu çok daha iyisi olurdu.

* Demontaj - montaj eğer çok zor olmazsa bu sonucu çok net olarak görebilme şansınız halen de vardır. Kolay gelsin.

Hocam bağlantıları dikkatle yaptım. Fotoğraflar çekerek. O kısmında sorun yok. Her pili ayrı ayrı şarj etmiştim voltaj farkından sorun yaşamayayım diye.

Ayrıca bilgisayar başka bir yerdeydi. Dediğiniz deşarj işlemini yapamazdım. Gerçi olsa bile bu yöntemi düşünmemiştim. Bundan sonrası için aklımda tutacağım.

Sonuç olarak pil hafızasını resetlemeye kaldı gibi. Onu araştırıp denemeler yapacağım artık.

* Demontaj kolay çünkü her ihtimale karşı yapıştırmamıştım bataryayı.

Baktım da hocam hepsi pillerin degisimini göstermiş. Resetleme kısmını anlatan yok.

Ancak şu üstteki videoda bahsedilen marşa basma yöntemi başka bir pil devresinde işe yaradı. Bilgisayara taktım çalıştı. Fakat içindeki piller kalitesizdi o yüzden çok az dayandı.

Elinizde böyle denemek istediğiniz laptop piliniz varsa o yöntemi uygulayabilirsiniz. Şansınıza çalışır belki bendeki gibi.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Benim bildiğim .: Pillerin yanındaki kartta eprom gibi birşey var .Tarih ve kullanım bilgisi tutuyor. onu yeniden değiştirip yüklemeden olmuyor.

Aynen bazılarında bu marşa basma yöntemi iş görüyor ama çoğunda eeprom sıfırlamadan olmuyor maalesef. O da zor iş.

Herkese merhaba konuyla ilgili bazı sorularım var. Yardımcı olabilir misiniz? Birincisi Laptop bataryasının eeprom'lu olup olmadığını nereden anlayabiliriz? Benim laptop bataryam arızalıydı bir tane bil grubunun bozuk olduğunu gördüm ve değiştirdim. Şimdi laptop'a takıyorum ve şarj oluyor gözüküyor ama sürekli %0.(laptobu batarya ile çalıştırmaya çalıştığımda açılıyor hemen kapanıyor) Yukarıdaki fan bağlama işlemini yaptım çalışıyor(5 dk falana çalıştı). Batarya da sorun nedir acaba?

Forum istatistikleri

Konular
127,952
Kullanıcılar
449,599
Son üye
Gksn

Yeni konular

Geri