Lütfen akıl verin...

İsmini vermek istemediğim bir firmada staj yapıyorum.Beni bir bölüme attılar elektrik-elektronik adına öğreneceğim bilgi yok.Yok derken 2-3 günlük bilgi vardı öğrendim.Değişin diyorum değişmiyorlar yasal olarak bir hakkım var mı?Lütfen yardım...

3 günde hemen yer değiştirmek çok erken olur. Genelde 1 hafta 1 işletme şeklinde olabilir.

bu konu maalesef memleketimizin kanayan yarası trans paletle yük ve eşya taşıyan stajer öğrenciler 30 yıl öncede vardı halada var bu konuda senin yapabileceğin bir yasal prosedür yok ..
ben stajı okulda yapacaktım hoca dedi 100 watt anfi yaptıracam stajı okulda yapanlara . tamam dedim bana bana uyar 1,5 watlık anfi yaptırdı 3 günde bitti e hocam iş, okulu boya camları permatikle kazı yerleri paspasla baktım olmuyor stajı yaktım bir yıl sonra arçelik servisinde kendim buldum staj yerini ...

bu konu maalesef memleketimizin kanayan yarası trans paletle yük ve eşya taşıyan stajer öğrenciler 30 yıl öncede vardı halada var bu konuda senin yapabileceğin bir yasal prosedür yok ..
ben stajı okulda yapacaktım hoca dedi 100 watt anfi yaptıracam stajı okulda yapanlara . tamam dedim bana bana uyar 1,5 watlık anfi yaptırdı 3 günde bitti e hocam iş, okulu boya camları permatikle kazı yerleri paspasla baktım olmuyor stajı yaktım bir yıl sonra arçelik servisinde kendim buldum staj yerini ...
maalesef şu an bizim işyerinde de elektrik-otomasyon ögrencileri aynı durumda.

Yeni işgüvenliği yasası işverenleri ve eğitici personeli çok fazla bağlıyor. Bildiğim bir kaç iyi işletme geçmişte yaptıkları işlerde stajerleri aktif olarak kullanmalarına rağmen artık buna cesaret edemiyorlar. Yani bu sorun sadece işgüzar ve umursamaz işletmelere ait değil. İşgüvenliği yasası oluşabilecek kaza durumlarında işverene ve personel sorumlusu şef ustabaşı gibi elemanlara ağır sorumluluklar yüklüyor.

Çalışma yasasında stajerlerin durumları ile ilgili acilen detaylı düzenlemelere ihtiyaç var. Bu yapılmadığı sürece hiç bir işletme stajerlerin eğitimi amaçlı iş yaptırmaya yanaşmaz.

Şu anki durumda bir stajerin yapabileceği en mantıklı şey çalışma alanında *yapılan işlere el sürmeden* izleyerek diğer personele işin yapılışı ve incelikleri hakkında sorular sorarak bilgisini arttırmaya çalışmak olacaktır. Tabi bu işyerindeki ikili ilişkilerin durumuna bağlı, her işyerinde mümkün olmayabilir.

Malesef durum bu, yasal olarak yapabileceğiniz bir şey yok. İşyerini değiştirmeniz de sonucu değiştirmeyecek çünki diğer işletmeler de aynı durumda.

Ek: Bu işgüvenliği yasası meslek liselerini de kapsıyor ve atelye ortamlarındaki kazalar doğrudan ilgili öğretmen, alan şefi ve okul müdürünün başını yakacak nitelikte. Eğer çalışma yasasının eğitim ile ilgili maddelerinde düzenleme yapılmazsa meslek liselerinde de aktif eğitim son bulabilir. Bazı öğretmen arkadaşlar 220-380V devrelerde öğrenciye yaptırmak yerine kendileri uygulayarak sadece gösteriyorlar.

Sent from my GT-I9500 using KontrolKalemi.Com Mobil mobile app

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,212
Kullanıcılar
449,990
Son üye
alpersirakaya

Yeni konular

Geri