kumanda sorusu

estellion

Üye
3 adet push button 3 adet lamba 1 adet korna ve 12V güç kaynağıyla 1 devre yapılacak. her bir butona basıldığında bir lamba yanıp korna çalacak.. yardımcı olursanız sevinirim...

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
cevabı cok basit sana burda devreyi çizmiycem ama gidiş yolunu sana anlatcam daha dorusu mantıgını.bu dewreyi kurman için kontaktor ya da role kullanman lazım.muhurleme yapacaksın.once role enerjilencek daha sonra lambalar yanacak.rolelerin acık kontaklarını paralel bagla ve kornaya bagla.hangi rolcekerse ceksin istenilen lamba yanacak ve korna calacak...

öncelikle teşekkür ederim yanıt için. ancak kontaktör yada röle kullanılmadan yapılması mümkün mü?

12v lamba ve 12v korna bulup butna bastigin surece calmasini ve yanmasini istiyosan olur tabi senin canin sag olsun

slm. ben daha yeniyim. yani 5 dk. önce. cevabı cizmiyorum ama en kesin yol besleme güç kaynağı ise diot kullanmaktır.

arkadaşlar sadece 3 lamba 3 push button bir korna ve güç kaynağı var. başka malzeme kullanmak yasak.. bu bir iş görüşmesi sorusudur ayrıca, biryerlerde mülakatta karşınıza çıkarsa şaşırmayınız...

bir çözüm yolu olduğu söyleniyor.. bende çözmeye çalışıyorum ancak nafile.. çözümü öğrendiğim gün sizide bilgilendiririm. malzeme listesi sadece bu...

kanka kullandığın butonlar 1 açık 1akpalıise enerjiyi seri bağlayarak kullanabilirsin

Arkadaşlar !

Sayın estellion anladığım kadarıyla lambalar sürekli yanacak demiyor. Butona basıldığı sürece yanacak ve aynı anda korna çalacak, butonu bıraktığımızda sönecek ve korna susacak. Ben olayı böyle anladım.
İşe eleman alımlarında kişinin mantık kullanımını test etmek için sorulan sorulardır. Herhangi bir yerde kullanılması söz konusu değildir.

Ben buna uygun birşey çizdim. Maalesef elle çizmek zorundaydım.

11 AYIN SULTANI MÜBAREK RAMAZAN AYININ BÜTÜN İSLAM ALEMİNE HAYIRLARA VESİLE OLMASINI DİLERİM.

Ekli dosyalar

• 3 buton.jpg
    3 buton.jpg
    29.2 KB · Görüntüleme: 52
Moderatör tarafında düzenlendi:

Forum istatistikleri

Konular
128,212
Kullanıcılar
449,990
Son üye
alpersirakaya