kumanda kristali

bay-e

Üye
merhaba

24.145mhz kristal yerine daha yüksek frekanstaki kristal taksak çalışırmı hem alıcı hem vericiye üzerinde bulunan kristallemi çalışır kumanda yoksa değiştirilebilir mi bilgisi olan varsa

Kristaller tabi ki değiştirilebilir fakat ince hesaplarla o değer bulunup budeğerde koyuluyor değiştirme isteğiniz neden?

Alıcının krıstali yok almam lazım zaten bitane almışken eğer çekim gucune mesafesine etkisi olacaksa daha verimlisini takmak istiyorum

Kristaller tabi ki değiştirilebilir fakat ince hesaplarla o değer bulunup budeğerde koyuluyor değiştirme isteğiniz neden?

Kristal sağlamlığını multimetreyi direnç kademesine getirip ölçtüğümüzde değer çıkarsa sağlam değer göstermezse bozuktur değil mi By Lent Ustam?

kumanda dedığınız RF kumandaysa kristali değiştırsende aynı frakansta çalışan kristalle değiştırmen lazım bır örnek vereyım 26.00 mhz bır kristal yerıne 24.00 mhz kristal takarsan çalışmaz receiver alici 26.00 mhz de sinyal data beklerken 24.00 mhz de gonderme yaparsan aliciyla verıcı uyumlu olmıyacağı için haberleşemıyecektır kristallerın ölçumu sayın oğretmen27 arkadaşim yanlış anlamayın avometreyle kristal ölçme veya sağlamlık testı yapılamaz kristallerın iç yapısı iki iletken bacak arasına yapiştırılmış sabıt frakansta tıtreşım yapan kristal den oluşur sert darbe veya uzerındekı koruyucu açılırsa özellığını kaybeder yazılı frakans değerınden sapar elektronikte bence en hassas bır malzemedır koruyucu kısmı şaseyle bırleştırmezsen bellı frakans uzerı olanlarda tolerans çoğalır kristalde nekadar kararlı sabıt frakansta çalışırsa okadar verımlı olur basıt bır örnek vereyım 32.768 khz kristal bacaklarına kondansator bağlamadım aslında yaptığım yanlıştı aşırı kendımıze guvenden kaynaklanan hata devreyı çalıştırdım zaman sayması gerekırken hiç tıtreşım yapmadı kristal en sonunda kristal bacaklarına 22 pf kondansator atınca yaptığım devre kusursuz çalıştı bu gıbı hatalar yaş 60 a yaklaşsada tecrube kazandırıyor herkese ıyı akşamlar

yani hem alıcı hem vericinin kristalini hangi değerde değiştirsek fark etmez yanlışmı anladım ikisini aynı olma şartı var sade değilmi

evett ama bazı entegrelı alici verıcılerde örnek vereyım RFPİC12F675 te kristal 14 mhz ise 448 mhz de çalışır 14*32 ile çarpanının değerınde salınım yapar bu entegrenın microchipin alıcı enteğresı aynı frakansta çalışması için 14*16 ile çarpanının değerınde salınım yapar buda 448 mhz cıvarında alıcı olarak çalışır bu örnekle 433.92 mhzde çalıştırmak için bu entegreyı verıcıye 13.56 mhz kristal takman lazım alıcıya 27.12 mhz kristal takman lazım

Forum istatistikleri

Konular
128,332
Kullanıcılar
450,176
Son üye
electrical_engineer

Yeni konular

Geri