Kuluçka makinesi çevirme sistemi farklı sistem yardım gerekli

mhmmtrsl5

Üye
Tek yönlü dönen motor ile 2 adet zaman saati kullanarak 3 sene önce bir kuluçka makinesi yaptım ancak şuan devreyi aynısını yapmaya çalıştım başaramadım. Yardımlarınızı rica ediyorum. sistem şu şekilde olacak;

2 adet limit switch var 2 adet zaman saati ve tek yöne dönen motor. Motorda 2 adet kol var o yüzden rafları alt ölü noktada aşağı 45 derece üst ölü noktada yukarı 45 derece çevirebiliriyor. Ancak motorlara elektrik verdiğimde sigorta atıyor çünkü 2 adet zaman saatinden giriş oluyor ve 2 toprak 2 faz geliyor. Ben burada 1 toprağı iptal ederek çözüm bulmuştum ancak şuan tam hatırlayamıyorum yardım lütfen.

Aşağıdaki gibi bir devreydi ama tam hatırlayamıyorum yardım lütfen.
devre.jpg

Devreyi çizmeye çalıştım. bu şekilde çalışır mı? Daha önce de dediğim şekilde ben bu aynı elemanlarla istediğim sistemi yapmıştım ancak şimdi yapınca şalter atıyor. Sizce bu şekilde çalışır mı?
Çalışır derseniz hangi uç faz gelmeli mavi mi? Kırmızı mı
devre 1.JPG

Devreyi çizmeye çalıştım. bu şekilde çalışır mı? Daha önce de dediğim şekilde ben bu aynı elemanlarla istediğim sistemi yapmıştım ancak şimdi yapınca şalter atıyor. Sizce bu şekilde çalışır mı?
Çalışır derseniz hangi uç faz gelmeli mavi mi? Kırmızı mıEkli dosyayı görüntüle 62306

Neden iki tane zaman saati var.

Tek zaman saati ile 2 limit switch olduğu için(2 saat sağda 2 saat sola yatık duracak yumurtalar) kontrol yapamıyordum. Zaten makinelerde kullanılan zaman saatleri tj01 vs. çift zaman saatinin yaptığını yapıyor aslında.

Bu arada @arkaplan çok teşekkür ederim yorumunuz için

bu tip zaman saati enerji gittiğinde ( enerji gitme süresi kadar ) geri kalır .

limit siviç içi.png

22.gif

Seriyi açıklamanın en kolay yolu, sinyalin sürekli bir döngüde bir devreden geçmesidir.
Devredeki tüm anahtarlar NC (Normalde Kapalı) olarak kablolanmıştır.
Sinyal bir kablo boyunca, bir anahtara, diğer tarafa ve devredeki bir sonraki anahtara geçecektir.
Bu tip devre her zaman aktif olacaktır (açık), bu nedenle sinyaldeki herhangi bir kopma ( herhangi bir anahtardaki kontak ) bir limit olayı başlatır.

Paralel, aktif sinyal bir tarafta ve ortak diğer tarafta olacak şekilde devreyi yarıya böler.
Anahtarlar iki yarım arasında köprü görevi görür ve HAYIR ( Normalde Açık ) olarak bağlanır.
Bir anahtarla bağlantı kurmak bir köprüyü kapatır (devreyi tamamlar) ve bir limit olayı tetiklenir.

Serial Parallel.jpg

Son düzenleme:
sistemin işleyişini ayrıntı anlatmanız .
sistemi anlayamadım .
dönme dönme mekanizması nasıl ? tek tarafa dönüyor ?
niye tek saat ile olmuyor ?
limit siviç anahtar niye koydunuz sebebi ?
zaman saati görseldeki mi ? ( foto )
görseldeki ise enerji kesildiğinde geri kalır .
saat ayarını nasıl yapıyorsunuz ?
1 saat dişleri ile 2 dişleri kapalı 2 saat açık
diğer 2 saatte tersi
1 saat ayarı : 0 -2 / 2-4 / 6-8 / 8-10 / 10-12 / 12-14 / 14-16 / 16-18 / 18-20 / 20-24
2 saat ayarı : 0 -2 / 2-4 / 6-8 / 8-10 / 10-12 / 12-14 / 14-16 / 16-18 / 18-20 / 20-24

kuluçka makinasının görselini yayınlamanız ( sistemi görmek )
özellikle viyol dönme sistemi .

limit siviç.png

Son düzenleme:
Merhaba;

Tekrardan çok çok teşekür ederim @arkaplan

Sistemi anlatmaya çalışayım. Görsel olarak fotoğraf çekmiştim ama bulamadım sistemi internetten bulduklarımla ve çizerek anlatacağım.
çevirme 1.png

Raf sistemi ve çevirme motor sistemi yukardaki görseldeki gibidir. Motor tek yönde dönmektedir, alt ölü noktasına geldiğinde raflar sağda 45derece yatık duruyor, üst ölü noktaya geldiğinde sola 45 derece yatık durmaktadır.

Saat ayarı 15 dakikalık periyotları mevcut.

1 saat ayarı : 0'da başla 00.15'te dur-04.00'da başla 04.15'te dur....
2 saat ayarı : 02.00'da başla 02.15'te dur-06.00'da başla 06.15'te dur.... bu şekilde gidiyor.

saat 15 dk çalışıyor ancak zaten o aralıkta raflar alt noktaya gelince switch elektriği kesiyor ve raflar alt noktada kalıyor 2 saat sonra diğer zaman saatinden elektrik geliyor ve raflar diğer tarafa yatıp oradaki switchi elektriği kesiyor.

1-dönme dönme mekanizması nasıl ? tek tarafa dönüyor ?
Yukarıda anlatmaya çalıştım.
2-niye tek saat ile olmuyor ?
Tek zaman saatinden gelen elektriği switch ile kesiyoruz zaten örnek olarak sağda 45 derece yatık dururken switch elektriği kesiyor. motoru diğer tarafa götürecek bağımsız elektrik gerekiyor.
3-limit siviç anahtar niye koydunuz sebebi ?
15dklık zaman dilimi var bu zaman diliminin sadece 10 belki 15 saniyesinde motorun çalışması gerekiyor. Alt ölü noktada motor durmalı.
3-zaman saati görseldeki mi ? ( foto )
Zaman saatlerim görseldekinin aynısı
4-görseldeki ise enerji kesildiğinde geri kalır.
Zaman saatinde sürekli enerkji oluyor ben sadece motora giden elektriği kesmem gerekiyor.
5-saat ayarını nasıl yapıyorsunuz ?
yukarıda anlatmaya çalıştım o şekilde gidiyor.

Yorumlarınız için çok teşekkürler tekrardan.
Motoru atmayı unutmuşum. Şaft ve motor bu şekilde. Krank mili tarzında hareket ederek lineer hareket sağlıyorum.
motor.JPG

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
127,950
Kullanıcılar
449,596
Son üye
anilhikmet

Yeni konular

Geri