Kuluçka Makinası Kontrol Paneli Hakkında Yardım.

birdy09

Üye
2 yıl önce otel tipi tezgah altı mini buzdolabından yaptığım tam otomatik kuluçka makinasının ( 32 tavuk yumurtası kapasiteli ) elektrik ve elektronik cihazlarını tek bir merkezden yönetmek amacıyla kontrol paneli yapmak istiyorum.Kontrol panelinin elektrik bağlantılarının kabaca çizimini yaptım.Panelde;
-1 adet ana on/of butonu
- 1 adet çevirme sistemi butonu
- 1 adet aydınlatma ışığı butonu
- 1 adet fan butonu
- 4 amperlik cam sigorta mevcuttur.
Bu butonlarla makinada ki 220v Şebeke elektriği ile çalışan / 2 adet 5 rpm'lik motor, 1 adet 5w'lık led ampul, 2 adet 25w'lık halojen ampul, 1 adet Entes MCB-9 zaman rölesi, 1 adet termostatın yönetimi yapılacaktır.
Termostatın ve zaman rölesinin bağlantı şemaları da çizimin sağ alt köşesinde gösterilmiştir.
Elektrik bilgim yeterli olmadığından yaptığım çizimin doğru olup olmadığından emin değilim.Deneyimli arkadaşlar yardımcı olabilirse çok memnun olurum.Teşekkür ederim.
yönetim paneli.jpg

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
2 yıl önce otel tipi tezgah altı mini buzdolabından yaptığım tam otomatik kuluçka makinasının ( 32 tavuk yumurtası kapasiteli ) elektrik ve elektronik cihazlarını tek bir merkezden yönetmek amacıyla kontrol paneli yapmak istiyorum.Kontrol panelinin elektrik bağlantılarının kabaca çizimini yaptım.Panelde;
-1 adet ana on/of butonu
- 1 adet fan butonu
Bu butonlarla makinada ki 220v şebeke elektriği ile çalışan / 2 adet 5 rpm'lik motor, 1 adet 5w'lık led ampul, 2 adet 25w'lık halojen ampul, 1 adet Entes MCB-9 zaman rölesi, 1 adet termostatın yönetimi yapılacaktır.
Termostatın ve zaman rölesinin bağlantı şemaları da çizimin sağ alt köşesinde gösterilmiştir.
Elektrik bilgim yeterli olmadığından yaptığım çizimin doğru olup olmadığından emin değilim.Deneyimli arkadaşlar yardımcı olabilirse çok memnun olurum.Teşekkür ederim.
Ekli dosyayı görüntüle 64185

merhaba

foto küçük anlaşılmıyor .
belki diğer arkadaşlar yardımcı olurlar .
ürünlerin anlaşılır şekilde fotolarını vermeniz ,termostat şemasını , butonlar ( bağlantı yerlerini gösteren fotolar )

sizin videodaki ( altta ) termostat MT1210 W olmalı .
belkide yanlış biliyorum .
benim bildiğim sadece 1 işi yapıyor ya soğuk ( fan ) yada sıcak ( ısıtıcı lamba )

2 işlem yapan termostat almanız gerekirdi , STC-1000 ürün türü .
link :
https://tr.aliexpress.com/i/32976996214.html?spm=a2g10.12057483.0.0.73635395yBszNO

sizin ürün olmalı . ( video )

nem kontrolu cihazınızı göremedim .???

kolay gelsin ,sağlıcakla kalın .

Son düzenleme:
Siz bu makine ile tek tip yumurta mı çıkartacaksınız?
Çünkü kaz, hindi v.s her tür için makine sıcaklığının değerlerde olması gerekiyor. Mesela kaz yumurtası çıkarırken sıcaklık 37-38 derece aralığında devamlı oynuyor fakat hindi yumurtasında sıcaklık devamlı 37.1-37.2 olması gerekiyor bildiğim kadarıyla. Hindi yumurtasının sıcaklık toleransı hiç yok. Ayrıca buhar (nem) olayını unutmuşsunuz sanırım.
Benim tavsiyem entes ya da cimuka (bu marka komple kuluçka makinesi imalatı yapıyor. Teknik destek bakımından tercih etmeniz daha faydalı olacaktır.) ısı ve nem kontrol üniteleri var. Bunların zaten aydınlatma için kendi butonları da oluyor.
Size sadece rezistans, buhar nozzle'ı ve aydınlatma çıkışlarını ilgili yerlere bağlamak kalıyor. Ayrıca bu üniteler ile 5V AC motorların dönmesini de programlayabiliyorsunuz. (Yanlış hatırlamıyorsam. Arayıp sormanız gerekir.)
Ben bu kuluçka işini yapmıyorum da çevre köylerde bu işi yapanların makinelerine bakıyoruz. Çoğunda cimuka, emko ısı ve nem kontrol cihazı kullanılmış. Emko biraz karmaşık yalnız.

Siz bu makine ile tek tip yumurta mı çıkartacaksınız?
Çünkü kaz, hindi v.s her tür için makine sıcaklığının değerlerde olması gerekiyor. Mesela kaz yumurtası çıkarırken sıcaklık 37-38 derece aralığında devamlı oynuyor fakat hindi yumurtasında sıcaklık devamlı 37.1-37.2 olması gerekiyor bildiğim kadarıyla. Hindi yumurtasının sıcaklık toleransı hiç yok. Ayrıca buhar (nem) olayını unutmuşsunuz sanırım.
Benim tavsiyem entes ya da cimuka (bu marka komple kuluçka makinesi imalatı yapıyor. Teknik destek bakımından tercih etmeniz daha faydalı olacaktır.) ısı ve nem kontrol üniteleri var. Bunların zaten aydınlatma için kendi butonları da oluyor.
Size sadece rezistans, buhar nozzle'ı ve aydınlatma çıkışlarını ilgili yerlere bağlamak kalıyor. Ayrıca bu üniteler ile 5V AC motorların dönmesini de programlayabiliyorsunuz. (Yanlış hatırlamıyorsam. Arayıp sormanız gerekir.)
Ben bu kuluçka işini yapmıyorum da çevre köylerde bu işi yapanların makinelerine bakıyoruz. Çoğunda cimuka, emko ısı ve nem kontrol cihazı kullanılmış. Emko biraz karmaşık yalnız.
Ben zaten bu makinayı 2 yıl önce yaptım ve %85 çıkım aldım.Yani başarılı bir makina.Bu makinaya istenirse kaz,ördek yumurtası da konulabilir.( Kaz yumurtalarında tavuk yumurtasından ayrı olarak nemin daha yüksek olması lazım,ayrıca hergün 1-2 defa yumurtalara soğutma yaılmalı ) Nem nozülü kullanmıyorum. nemi makinanın içerisine koyduğum içi su dolu kaplarla sağlıyorum.( 2 tane 750 gr'lık plastik dondurma kabının ilk 18 gün yarısına kadar su doldurduğumda %50-55 nem oranını, son 3 günde tamamen doldurduğumda %75 nem oranını yakalıyorum ) Amatör küçük makinalarda nem nozülü bence gereksiz.Benim kuluçka makinasında kullandığım termostat,zaman rölesi cihazların elektrikbağlantıları ile ilgili bir sorunum yok.Benim yapmak istediğim ortalıkta ki priz karmaşasından kurtulmak için kontrol paneli yaparak tek bir priz ile bütün sistemi kontrol panelinden kontrol etmektir.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Merhaba bu makina için en uygun bence emko' nun ESM-3722 cihazı var. Nem+Sıcaklık değerlerini aynı sensör üzerinden ölçüm yapıyor. Kendi kontrol çıkışları olduğundan karmaşıklıktan kurtulup tek noktadan kontrol edersin. Makina içine koyduğun su kablarındaki nem oranını ölçmüş olursun. Problem olduğunda teknik destek alabiliyorsun.

-- https://www.emkoelektronik.com.tr/tr/urunler/esm-3722

-1 adet ana on/of butonu
- 1 adet fan butonu
Bu butonlarla makinada ki 220v şebeke elektriği ile çalışan / 2 adet 5 rpm'lik motor, 1 adet 5w'lık led ampul, 2 adet 25w'lık halojen ampul, 1 adet Entes MCB-9 zaman rölesi, 1 adet termostatın yönetimi yapılacaktır.
Ekli dosyayı görüntüle 64185
Nem kontrol viyolü nerede?

Forum istatistikleri

Konular
128,128
Kullanıcılar
449,845
Son üye
burak_duyar

Yeni konular

Geri