kopmanzasyon problemi (1250kVA)

xblackx

Üye
selamlar arkadaşlar

işletmemiz de bulunan makineler durduğu zaman kompanzasyon rolesi kapasitif gösteriyor 1250 kVA'lık trafo'nun sabit kondansatörünü (25kVAr) biraz gücünü düşürdük fakat kapasitif etki devam ediyor bu konu hakkında görüşlerinizi ve yardımlarınızı bekliyorum

saygılarımla

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Makinelerinizi durdurmuş olabilirsiniz ama, eğer tasarruflu lamba sayınız özellikle fazlaysa onların da kapasitif oluşturacağı unutulmamalıdır.

25 kvar lık kondansatörü,10 kvar 'a düşürerek bir deneme yapınız.

trafo kayıbı için kullandığınız kondansatör yüksek ama rölenin kapasitif göstermesi akım trafosundan sonra kapasitif yük anlamına gelir.muhtemelen yüksek kwa UPS var yada benzeri yük. çözümü şönt reaktör bağlamakta... kolaylıklar diliyorum

sabit kondansatörünüzün akım trafosondan önce bağlandığını varsayıyorum.

Önemli olan sayacın ne gösterdiğidir.Arkadaşların dediği gibi sabit grubun,komp. akım TR lerinden önce olması gerekir.Böyle olunca da kapasitif yük var anlamı çıkabilir.Yok sabit grubunuz komp. akım TR lerinden sonra ise yük yok iken kondansatörün akımını görüp kapasitif göstermesi normaldir.Dediğim gibi sayacın ne gösterdiğine bakın çözüm buluruz.

xblackx ' Alıntı:
işletmemiz de bulunan makineler durduğu zaman kompanzasyon rolesi kapasitif gösteriyor 1250 kVA'lık trafo'nun sabit kondansatörünü (25kVAr) biraz gücünü düşürdük fakat kapasitif etki devam ediyor bu konu hakkında görüşlerinizi ve yardımlarınızı bekliyorum
1250KVA'lık trafonun sabit kondansatörü 40kVAR olmalıdır.
http://www.emo.org.tr/resimler/ekler/0dcc0d0012f3056_ek.doc?tipi=34&turu=X&sube=0

Arkadaşların da bahsettikleri gibi:
Sayaç reaktif kapasitif yazıyor mu? Bu önemli.
Sabit kondansatör, rölenin akım trafosundan önce bağlanmalı.
Sistemde kapasitif güç sarfeden yük var mı? (UPS, tasarruflu lamba...)
Sayaçtan sonra beslenen hat uzun ise (yük yok iken) bu da bir miktar kondansatör etkisi gösterebilir. Yaşanmış örnekleri var.

Forum istatistikleri

Konular
128,200
Kullanıcılar
449,982
Son üye
admik

Yeni konular

Geri