kontrol mü? mekatronik mi?

nazlycm

Üye
Önümüzdeki eğitim yılında 11.sınıfa başlıyorum ve dal seçmem gerek bölümüm end. otomasyon ve dal olarak ikiye ayrılıyor endüstriyel kontrol ile mekatronik...ben hangisini seçeceğim konusunda kararsızım daha çok mekatroniği istiyorum ama yine de bilenlere danışmak en iyisi diye düşündüm fikirleriinizi bekliyorum...sizce kontrol mü yoksa mekatronik mi?

Moderatör tarafında düzenlendi:
kardeşben konyaadil karaagaç otomasyondayım bence mekatronik çünkü endüstride daha çok elelktronik degil mekanik elektronik yani mekatronik kullanılıyor

Mekatronik okumuş biri olarak mekatronik seçmeni öneririm.

Tavsiteleriniz için teşekkürler zaten mekatroniğe karşı bir ilgim vardı ama karar veremiyordum sayenizde kararım daha netleşti...

Farklarınız söylermisiniz ilk önce isime göre karar veriyoruz sanki. Çok özür ama dilerim benim kızım genetik mühendisi gibi vay be , nerde iş nerde para.

Ben Mekatronik Mühendisiyim , açtım baktım itü kontrol mühendisliği lisans programına baktım Endüstri için bizim Mekatronikten çok daha iyi bir programı var.

Kontrol Mühendisliği

KOÜ - MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİ

Fakat bir dezavantaj itü'de elektroniğine 3. ve 4.dönemde başlanmış yani 2 sene boyunca İtü'nün kasıcı temel bilimleriyle uğraşmak gerekiyor. Mesleğinle ilgili birşey yok ve Mühendislikten nefret ettirir derecede matematik , fizik.. Mekatronik'te 3.dönemde Otomatik kontrol sistemleri başlıyor.

Gerçi arkadaş daha 11.sınıfta ama karşılaştırmak için ilk önce programlara bakılması gerektiğini düşünüyorum . Bu arkadaş Endüstri'nin bütün ihtiyaçlarını karşılarsa ondan sonra Oxford'dan prof gelsin ne yazar:)

mekatronik müh okuyan biri olarak benim fikrim ilk olarak mekatronik bölüm yada mühendislik okuyup sonra da otomatik kontrol sistemleri üzerine yüksek lisans yaparsan süper olur.

Önümüzdeki eğitim yılında 11.sınıfa başlıyorum ve dal seçmem gerek bölümüm end. otomasyon ve dal olarak ikiye ayrılıyor endüstriyel kontrol ile mekatronik...ben hangisini seçeceğim konusunda kararsızım daha çok mekatroniği istiyorum ama yine de bilenlere danışmak en iyisi diye düşündüm fikirleriinizi bekliyorum...sizce kontrol mü yoksa mekatronik mi?

Mesleğin temel bilgilerine hakimiyet , sevme , sevmeme durumlarıda belirleyici olmalıdır. Örneğin ben mekanikten nefret ederim meslek derslerimde dereceye girerken mukavemet,dinamik gibi makina kökenli derslerden zorla geçmiştim. O yüzden makinaya hep soğuk, bilgisiz ve ilgisizdim. Bu durumdaki birinin mekatronik tercihi yapması ne derece doğru olur düşünmek gerekir.

Arkadaşlar artık piyasada tek mühendilik dalı para etmıyor.Makina bilcen onun yanında kontrol bilgisi bilcen.veya Elektronik bilcen onun yanında mekanik bilcen.Fakat mekatronigin ismi war.Elektrik elektronik makina bilgisayar gibi 4 bransa hakim olabilme sansı war.

Arkadaşlar artık piyasada tek mühendilik dalı para etmıyor.Makina bilcen onun yanında kontrol bilgisi bilcen.veya Elektronik bilcen onun yanında mekanik bilcen.Fakat mekatronigin ismi war.Elektrik elektronik makina bilgisayar gibi 4 bransa hakim olabilme sansı war.

Hakim olma mevzusuna kesinlikle katılmıyorum bir ana dal ne kadar çok alt dalı kapsıyorsa o derece kalitesiz teknik eleman yetiştirir. Mekatronik,Elektrik&elektronik gibi...
hepsinden azıcık sıfıra sıfır elde var sıfır. Tek alanda uzmanlık bugün avrupanında uygulamakta olduğu sistemdir. Bizim sistemimizde çok fonksiyonlu teknik elemanlar aranmaktadır ama netice her yönden hüsran olmaktadır. Bireysel çaba gösteren istisna ve sayısı çok az olan teknik elemanlar hariç.

Son düzenleme:
Benım demek istedigim zaten sadece üniversiteler ile olcak bişi degilki kişinin bireysel olarak kendini geliştirmesi lazım.

Forum istatistikleri

Konular
128,350
Kullanıcılar
450,202
Son üye
fredyss1

Yeni konular

Geri