Kontrol Kalemi mi Yanıltıyor?

bir elektrikci asla ve asla kontrol kalemiyle çalışmamalı bunu unutmasanız iyi edersiniz.konrol kalemi dedğiğniz şey benim gözümde sadece küçük cıvataları sıkmaya yarayan bir tornavidadan başka bişey değildir

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
parlaklığını belirtirsen iyi olur .. ikiside aynı parlaklıkta mı yanıyor ?

kontrol kalemi nasıl standart direncli lambalımı yoksa led lambalı pillimi
eger standart ise faz dönüş yapıyor bunuda şoyle anlarsın biri canlı yanar digeri ise sönuk yanar eger pilli kısadevre kontrollü ise nötr de bile yanar

Eğer ki kontrol kalemin doğru ölçüyorsa ki kontrol kalemi ile elektrik ölçümü yapılmamasında yarar var, nötr, hattın bir yerinde erimiş ve faza yapışmış olabilir. (Prize gelen ucun diğer ayağı)
Ölçüm yaparken ölçümünün doğruluğuna inandığınız ölçü aletleri kullanmanızı öneririm.
kolay gelsin.

arkadaşım biri sönük biri canlı yanıyosa bilki manyetik alandan aynısı benimde başıma geldi ölcü aletiyle bir dene 220 gösteriyosa bilki hiç bir sorun yok demekdir

10 sene kadar önce üzerimde yağmurluk ayağımda derby çizme bıçaklı sigortaları kontrol ediyorum kontrol kalemiyle, panonun kapakları açık hafif eğilmiş vaziyetteyim hiç bir yere temas etmiyorum hafif titretti hemen çektim kontrol kalemini elimde kablo vardı kablonun bir ucunu kont.kaleminin arkasına bir ucunu panonun menteşesine değdirdim ve ufaktan bir sesle kontrol kaleminin içinin simsiyah olduğunu gördüm sonra açıp baktım içindeki yay yana kayıp açılmış tabii masanın üzerine sadece kömür tozları döküldü. O gün bugündür mecbur kalmadıkça kontrol kalemini kullanmam.
Size tavsiyemde kendinize iyi bir pensampermetre almanızdır. Teknik elemanlar olarak piyasadaki gerçekte vasıfsız eleman olup kendisini elektrikçi diye tanıtanlardan farkımız olmalıdır.

nötr de kontrol kaleminin yanmasının tek yada en buyuk sebebi,nötr hattında kopukluk veya kofra ile bir iletişimsizlik olmasıdır.bütün prizlerdeki elektrikli aletleri cıkarıp tekrar dene o zaman yanmayacaktır.cunkı herhangı bır elektrıklı alet calısırken o aleti calıstıran enerji notr uzerinde kaldıgı ıcın kontrol kalemi yanar

Tedaşı ara. Enerji aldığın tedaş trafosunun alçak gerilim şebekesinin herhangibir yerinde faz nötr kısa devresi vardır. Trafoyu ortak kullandığınız herhangibir aboneden bile gelebilir. Mutlaka çözülmesi gereken bir konu.

Forum istatistikleri

Konular
128,249
Kullanıcılar
450,060
Son üye
ali karaöz

Yeni konular

Geri