Kontaktor hakkında bir soru

taluu arkadaşım örneğin elinde 2kontaklı 1 röle var bunun soketi üzerindeki klemenslerde de gördüğün rakamlar her sıra için dış tarafta kalanlar 11-21 rölenin com ucu 14- 24 NO ucu 12 - 22 ucu NC ucudur iç tarafta kalan numaralar ise röle den çıkan tüm pinlerin sıra ile numaralandırılmış halidir

stop butonlarının kontaklarında 1-2 start butonlarının kontaklarında ise 3-4 rakamlarını görürsün

bu arada kontaktör üzerinde ki yardımcı kontaklarda da 11-12, 21-22 NC kontakları 13-14, 23-24 NC kontakları ifade eder

yani kısaca sonu 2 ile bitenler normalde kapalı 4 ile bitenler normalde açık kontaktır...

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Bence de eksik bilgi verdiği için herkezin yanıtı farklı oluyor.

Benimanladığım 220 v bir kontaktör 24 v ile cektirmeye calışıyor ama çekmez tam tersi yaparsanda 24 v kontaktöre 220 vverirsen kontaktör bobinleri yanar.

Soru, eksikmi çıkmış, yanlışmı algılıyoruz. Kontaktörün, A1/A2 uçlarına kumanda gerilimi verilir. Arkadaş, sadece bir ucunamı gerilim vermektenmi bahsediyor. Herkesın, anlama/algılama düzeyinin yüksek olduğunumu düşünüyor acaba. Soruyu çözmek için iyi anlaşılması bunun içinde açık anlatılması daha iyi olmazmı.220 V.ac. yerine 24 v.dc olumu diyorsa, olmaz bence. Nüvelerin yapısı farklıdır, gerilimin yüksek olup bobının yanması ayrı sorun...

Aynen katılıyorum 24v vermeyi düşünüyor hemde dc ...olabileceğini zannetmiyorum...

taluu arkadaşım örneğin elinde 2kontaklı 1 röle var bunun soketi üzerindeki klemenslerde de gördüğün rakamlar her sıra için dış tarafta kalanlar 11-21 rölenin com ucu 14- 24 NO ucu 12 - 22 ucu NC ucudur iç tarafta kalan numaralar ise röle den çıkan tüm pinlerin sıra ile numaralandırılmış halidir

stop butonlarının kontaklarında 1-2 start butonlarının kontaklarında ise 3-4 rakamlarını görürsün

bu arada kontaktör üzerinde ki yardımcı kontaklarda da 11-12, 21-22 NC kontakları 13-14, 23-24 NC kontakları ifade eder

yani kısaca sonu 2 ile bitenler normalde kapalı 4 ile bitenler normalde açık kontaktır...

bu her zaman boylemi ? 2 ıle bıtenler normalde kapalı 4 ıle bıtenler normalde acıkmı ? butun yardımcı kontaklar ıcın ..ben defter hazırlıyorumda ...

1- 2, 3-4, 5-6 numaralı kontaklar ana kontaklar olup kontaktörün çalıştırdığı yükü kontrol ederler.
Yardımcı kontakların isimlendirilmesinde kullanılan ilk rakam kacıncı yardımcı kontak oldugunu gösterir ikinci rakam
ise yardımcı kontak hakkında bilgi verir. (1-2 kapalı , 3-4 açık kontak )
Örneğin 11-12, 21-22 1. ve 2. normalde kapaLI yardImcI kontak. 33-34, 43-44 3. ve 4. normalde AÇIK yardımcı
kontak gibi

A1 - A2 : Bobin gerilim uçları

1 - 2
3 - 4 Ana kontaklar ( Normalde Açık)
5 – 6

Yardımcı kontaklar:
13 - 14 Normalde açık kontak
21 - 22 Normalde kapalı kontak
37 - 38 Erken kapatıcı kontak
45 - 46 Geç açıçı kontak

demısım buradada tam tersı bu neye gore degısıyor ?

Sayın hopkins !

Sizin sorunuzu gayet iyi anladım. Bobin gerilimi 220 v. olan kontaktörün kontaklarından 12 v. 24 v. 48 v. 110 v. 220 v. 380 v. geçirebilirsin. Aynı şekilde ;

Bobin gerilimi 24 v. olan kontaktörün kontaklarından 12 v. 24 v. 48 v. 110 v. 220 v. 380 v. geçirebilirsin.

Burada önemli olan kontakların çekilen akıma uygun seçilmesidir. 500 watt gücündeki bir alıcı 220 v. da 2,3 amper çekerken, aynı güçteki bir alıcı 24 v.da 21 amper çeker. HOŞÇAKAL

sayın şef böyle demıssınız ..

bir arkadasımızda Benimanladığım 220 v bir kontaktör 24 v ile cektirmeye calışıyor ama çekmez tam tersi yaparsanda 24 v kontaktöre 220 vverirsen kontaktör bobinleri yanar.
demiş .
arasındakı farkı anlamadım ...

bobın gerılımı sallıyorum 24v olan bır kontaktore 220v uyguladıgımızda nıye zarar gormuyor ... yardımcı olursanız sevınırım odev yapıyorum ..

Sayın haykiris06 arkadaşım !
Siz diğer cevapları geçin, soruyu soran arkadaşın ilk mesajına bir bakın. Sorduktan sonra hemen altına ikinci bir düzeltme, daha doğrusu sorunun iyi anlaşılması için ikinci bir yazı yazmış. Aynen şöyle diyor ;

" Bobin ucuna 220 verip kontaklarından 24 geçirebilirmiyiz "

Peki bu soru karşısında siz ne dersiniz ?

sayın üstadım .. ( üstadım dıyorum formda sızı takıp edıyorum )tamamen bılmedıgımden soruyorum .. bobın gerılımı 24v dedıgımız sey ..nomınal gerılım yada mınımum vermemız gerılımmı ... nasıl acıklanır mesela nomınal geerılımı 24 v olan bırseye 220 verırsek yanar ...ayrıca Bobin gerilimi 24 v. olan kontaktörün kontaklarından 12 v. 24 v. 48 v. 110 v. 220 v. 380 v. geçirebilirsin. demışsiniz ... 24 V verıp 220 V nasıl elde edebılıyoruz ... ben bu kontaktorlerın calısma mantıgını anlamaya calısıyorumda. .. stajerım

Sayın haykiris06 kardeşim !
Stajyer öğrenci olduğunuzu daha önce niye söylemediniz. Ben de, sanki benim yazdıklarımın doğruluğunu tenkit ediyorsunuz sanmıştım. Madem öyle size kontaktörün çalışma prensibini anlatayım ;

El ile açıp kapatma yaptığımız şalterleri düşünün. Mesela 3 fazlı bir şalter diyelim. Şalterin kolunu çevirdiğimiz zaman kontaklar aynı anda kapanır veya açılır. Şimdi bu kontakların açılıp, kapanmasını bir kolu çevirerek değilde bir bobin aracılığı ile yapalım.

Bir nüveye sarılmış bobine elektrik verdiğimizde mıknatıslanma meydana geldiğini herhalde biliyorsundur. Bu nüveye yakın bulunan başka bir demir nüveyi kendine doğru çeker. Bu nüveye yalıtkan bir şekilde bağlanmış olan kontakları düşünün. Bobine elektrik verdiğimizde diğer nüveyi ve birlikte kontakları kendine çeker, kontaklar kapanır. Kontaklara bağladığımız motor veya başka alıcılar çalışır. Bobine verdiğimiz elektriği kestiğimizde ise kontakların bağlı bulunduğu nüve bir yay aracılığı ile bobinden ayrılır, haliyle kontaklar da ayrılmış olur, motor ya da diğer alıcı her ne ise stop eder.

Şimdi gelelim arkadaşın sorusuna;

Soruda bobin gerilimi 220 v. olan kontaktörün kontaklarından 24 v. geçirebilirmiyiz diye soruyor. Bir çok arkadaş bunu yanlış anlayıp, sanki bobin gerilimi 220 v. olan kontaktörün bobinine 24 v. verebilirmiyiz gibi anlamışlar.

Kontaktörün bobinine verdiğimiz gerilim ile kontaklarından geçirdiğimiz gerilim tamamen birbirinde ayrıdır. Bobin gerilimi 6 - 12 - 24 veya 220 v. olan kontaktörün kontaklarından gene istediğimiz gerilimi geçirebiliriz. Yani kontaklarından gene 6 - 12 - 24 veya 220 - 380 v. geçirebiliriz.

Sayın haykiris06 kardeşim !
Stajyer öğrenci olduğunuzu daha önce niye söylemediniz. Ben de, sanki benim yazdıklarımın doğruluğunu tenkit ediyorsunuz sanmıştım. Madem öyle size kontaktörün çalışma prensibini anlatayım ;

El ile açıp kapatma yaptığımız şalterleri düşünün. Mesela 3 fazlı bir şalter diyelim. Şalterin kolunu çevirdiğimiz zaman kontaklar aynı anda kapanır veya açılır. Şimdi bu kontakların açılıp, kapanmasını bir kolu çevirerek değilde bir bobin aracılığı ile yapalım.

Bir nüveye sarılmış bobine elektrik verdiğimizde mıknatıslanma meydana geldiğini herhalde biliyorsundur. Bu nüveye yakın bulunan başka bir demir nüveyi kendine doğru çeker. Bu nüveye yalıtkan bir şekilde bağlanmış olan kontakları düşünün. Bobine elektrik verdiğimizde diğer nüveyi ve birlikte kontakları kendine çeker, kontaklar kapanır. Kontaklara bağladığımız motor veya başka alıcılar çalışır. Bobine verdiğimiz elektriği kestiğimizde ise kontakların bağlı bulunduğu nüve bir yay aracılığı ile bobinden ayrılır, haliyle kontaklar da ayrılmış olur, motor ya da diğer alıcı her ne ise stop eder.

Şimdi gelelim arkadaşın sorusuna;

Soruda bobin gerilimi 220 v. olan kontaktörün kontaklarından 24 v. geçirebilirmiyiz diye soruyor. Bir çok arkadaş bunu yanlış anlayıp, sanki bobin gerilimi 220 v. olan kontaktörün bobinine 24 v. verebilirmiyiz gibi anlamışlar.

Kontaktörün bobinine verdiğimiz gerilim ile kontaklarından geçirdiğimiz gerilim tamamen birbirinde ayrıdır. Bobin gerilimi 6 - 12 - 24 veya 220 v. olan kontaktörün kontaklarından gene istediğimiz gerilimi geçirebiliriz. Yani kontaklarından gene 6 - 12 - 24 veya 220 - 380 v. geçirebiliriz.
...

öncelıklı olarak cok tesekkur ederım sayın üstadım
..

kumanda elemanlarının yapısını gunlerdır kendım calısıyorum .. ama tabı gormeyınce ınsan pek anlamıyor.. aslına bakarsak sozel olarak kaynaklardan calıstıgında pek bir zorlugu yok ... calısma duzenegı cok kolay.. ama gel gorkı sahada yapılan uygulamalardan konusunca pek bır cevap veremıyorum ...

mesela sızın dedıgınız gıbı cogu arkadasın dedıgı gıbı anladım soruyu yanlış anlamısım ....

amma velakin bız kontaklarımızdan bobıne 12 de 380 V versek .. kontaklarımızdan ıstedıgımız gerılımı gecırebılıyoruz dımı .. yukarıda anlatmıstınız .. 220V bobıne verıp kontaktan 12 v yada tersı olabılır demıstınız .. o zaman bız nıye yuksek gerılımlerle calısıyoruz .. ? ozaman hep 12V ıle calısalım nasıl olsa kontaklardan 220V 380V gecırebılıyoruz ?
bunun amacı yukarıdakı anlattıgınız akımı elde edebılmek mı ?

bırde bobıne verdıgımız enerjı sallıyorum 12V verdık .. (jenerator yada şEBekeden olabılır sanırım enerjı verdık dıyoruz da hep :))..kontaklarımızdanda 220V gectı ve alıcıyı devreye soktuk ... bu 220V nasıl uretılıyor ... verdıgımız 12Vla bır alakası varmı ? 12 v ıle bobının calısması saglanmıyormu ?

Yukardaki yazınızın bir yerinde
" o zaman hep 12 v. ile çalışalım nasıl olsa kontaklardan 220 v. 380 v. geçirebiliyoruz " demişsiniz. Evet çalışabiliriz, piyasada çok sayıda 12 ya da 24 v.la çalışan kontaktör var. Ama birde şöyle düşünün,
3 fazlı bir motora 380 v. vermemiz gerekiyor. burada tek faz olarak 220 v. mevcut iken 12 v. kontaktör için birde 220 yi 12 ye düşürmek için transformatör gerekli. Burada malzemeden tasarruf için pek gerek duyulmaz. Fakat kumanda bölümünün zayıf akım olması gereken yerde 12 v. olarak kullanılan yerlerde var.

Aşağıda kontaktörün çalışma prensibini anlatan basit bir çizim yaptım. Umarım faydası olur.

Ekli dosyalar

• KONTAKTÖR.jpg
    KONTAKTÖR.jpg
    54.6 KB · Görüntüleme: 30

Forum istatistikleri

Konular
128,198
Kullanıcılar
449,979
Son üye
schule48

Yeni konular