Kontaktor hakkında bir soru

...

öncelıklı olarak cok tesekkur ederım sayın üstadım
..

kumanda elemanlarının yapısını gunlerdır kendım calısıyorum .. ama tabı gormeyınce ınsan pek anlamıyor.. aslına bakarsak sozel olarak kaynaklardan calıstıgında pek bir zorlugu yok ... calısma duzenegı cok kolay.. ama gel gorkı sahada yapılan uygulamalardan konusunca pek bır cevap veremıyorum ...

mesela sızın dedıgınız gıbı cogu arkadasın dedıgı gıbı anladım soruyu yanlış anlamısım ....

amma velakin bız kontaklarımızdan bobıne 12 de 380 V versek .. kontaklarımızdan ıstedıgımız gerılımı gecırebılıyoruz dımı .. yukarıda anlatmıstınız .. 220V bobıne verıp kontaktan 12 v yada tersı olabılır demıstınız .. o zaman bız nıye yuksek gerılımlerle calısıyoruz .. ? ozaman hep 12V ıle calısalım nasıl olsa kontaklardan 220V 380V gecırebılıyoruz ?
bunun amacı yukarıdakı anlattıgınız akımı elde edebılmek mı ?

bırde bobıne verdıgımız enerjı sallıyorum 12V verdık .. (jenerator yada şEBekeden olabılır sanırım enerjı verdık dıyoruz da hep :))..kontaklarımızdanda 220V gectı ve alıcıyı devreye soktuk ... bu 220V nasıl uretılıyor ... verdıgımız 12Vla bır alakası varmı ? 12 v ıle bobının calısması saglanmıyormu ?

arkadaşım,siz bence en iyisi,endüstri meslek liselerinin elektrik bölümlerinde okutulan elektroteknik kitabını temin edip okuyun,çünkü çok başa alıp günlerce anlatmamız lazım.

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
değerli kardeşim.
a1/a2 kontaktör bobin uçlarına kontaktörün bobin gerilimi ne yazıyorsa onu vermelisin. Kontaktörün kontaklarından ise istediğin voltajı geçirebilirsin ki, kontaklar kontaktörün bobin uçlarından bağımsızdır.

Kardeş ister röle istersen kontaktör kullan bobin ucuna kaç volt vereceğin ac mi dc mi olacağı kotaklardan hangi voltajları geçirebileceğin kullanacağın röle yada kontaktör üzerinde yazar.24volt dc ile çalışan bazılarında kontağından 220volt ac geçirebilirsin 24volt dc bobinlerdende geçiremezsin ama dikkat et parçanın üzerinde nasıl kullanılacağı yada sipariş etceksen bile isteğine uygun isteyebilirsin.Kolay gelsin

arkadaşlar bence arkadaş 24 v dc akımı kumanda edebilirmiyim diye sordu ewet kumanda edebılırsın kontaktoru bır anahtar oldugunu unutmayalım saygılar

herus kardeş soruların tarihine bakarsan iyi olur çözümlenmiş bitmiş bi soruyu tekrar ana sayfaya düşürüyosun

Arkadaşlar ben soruyu iyice anladım diye düşünüyorum. A1 ve A2 ucuna gerekli bobin gerilimini verdikten sonra kontaklardan istediğin gerilimi geçirileb ilirsin. Ama akım değerni geçmemek şartıyla. Yani kontakların kontaktörün çalışma gerilimyle pek bir alakası yoktur...

arkadaşım senin demek istediğin kontaktörün bobin uçlarına yani a1a2 uçlarına 220 verdiğimizde nc ve no uçlarından istediğimiz dc ac voltajı geçirebiliriz ama sınırı aşmadan

kontaktör bobin voltajı ne ise (220,24vs) A1veA2ye o voltajı vereceksin.ama rst bağlantılarından istediğin voltajı geçirebilirsin.kontaktörün gücüne göre tabi.no ve nc lerini soruyorsan o daha farklı birşey..

Kontaktörün veya rölenin no-nc kontaklarından ne istersen giriş çıkış alırsın voltaj farketmez ama geçen akımı hesaplarsan ona gore bır malzeme seçmelisin fazla akımda kontaklar yapışır kontaktor role girişlerinde ac-dc konumuna dıkkat etmelısın bilginize

bobin uçlarına 220 verip kontaklarını çektirdikten sonra kontağından ne istersen onu geçirebilirsin gerekli sonuçta bobin ucuna 220v verip kontaklardan da üç faz geçirebiliyoruz değil mi

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,849
Son üye
cagan20

Yeni konular

Geri