kontaktör devreye girmiyor

halhal

Üye
aparey panolarının bağlı olduğu 2 adet pano var. birisi manuel iken devrede, diğerini bir türlü alamıyoruz.
devreye giren
a1 - şase 220 v
a2-şase arası 1 v ölçyüorum

devreye girmeyen ise;
kapalı iken
a1-şase 12 v
a2-şase 12 v
pako şalteri manuele alınca
a1-şase 220 v
a2 şase 220 v

8 adet (3+3+2) kontaktör 3 adet pako şalter ile kontrol edilmekte. kontaktörlerin mekanik olarak basınca apareylerin devreye girdiğini duyuorum.
ancak kumanda kısmında oluşan bu karışıklığın içinden çıkamadım.
bu konu hakkında fikir beyan edecek var mıdır???

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
resim gondersen cok daha ıyı olur a1 neyın a bırı acıklayıcı olman gerekır

aparey panolarının bağlı olduğu 2 adet pano var. birisi manuel iken devrede, diğerini bir türlü alamıyoruz.
devreye giren
a1 - şase 220 v
a2-şase arası 1 v ölçyüorum

devreye girmeyen ise;
kapalı iken
a1-şase 12 v
a2-şase 12 v
pako şalteri manuele alınca
a1-şase 220 v
a2 şase 220 v

8 adet (3+3+2) kontaktör 3 adet pako şalter ile kontrol edilmekte. kontaktörlerin mekanik olarak basınca apareylerin devreye girdiğini duyuorum.
ancak kumanda kısmında oluşan bu karışıklığın içinden çıkamadım.
bu konu hakkında fikir beyan edecek var mıdır???
Projesini bul kumanda devresinin.Eğer yoksa makinenin çevresinde acil buton var mı veya acil durdurma için kullanılmış siwich de olabilir bunları kontraol et.
Bunları göremediysen kumanda giriş sigortasından voltajı ölçmeye başla ama şase ile ölçme panoda toprak yoksa voltaj göremezsin kontaktörlerin kaç voltsa çalışma voltajı o voltajın nötr ünde ölçüm yap ölçü aletinin AC/DC doğru ayarda olduğundan emin ol.Sigortadan ölçmeye devam et kumanda butonlarına enerji geliyor mu bak eğer gelmiyorsa devrede basılı ya acil stop butonu vardır yada emniyet sivici vardır bunları bulman gerekli.Ama bu işte proje önemli eğer elinde proje yoksa panoyu yapan firmayı bulun arşivlerinde proje vardır.Projeden arızayı bulmaya çalışın.
KONTAKTÖRLERİ ASLA MEKANİK OLARAK BASIP ÇALIŞTIRMAYIN bunu acemi elektrikçiler yapar hatta elektrikçi olmayanlar yapar!Makinede limit siviçler varsa ve siz kontaktöre basınca mekanik olarak zarar verebilirisiniz veya motorları yakabilirsiniz!

değerli hocalarım.
kumanda kablosuna giren faz ve nötr ayırdım ayrı ayrı ölçtüm
fazdan 230 v
nötr den 13 v okudum.

seyyar kabloyu kestim. faz ve nötre girerek prize taktım.
çalıştı.
sorun nötr de bugün ona odaklanacam
değerli katkılarınız için teşekkür ederim.
saygılar

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,940
Son üye
yavuzturan

Yeni konular

Geri