3 fazlı rezistans kontaktöre nasıl bağlanır

M.balibey

Üye
Kazan ısıtma suyu için( yerden ısıtma olduğu için en fazla 55 derece) 10 kv 3 fazlalı rezistans aldım ısı kontrolü içinde satıcı 1 adet çubuk termostat verdi. Bağlantı için kontaktör kullanmam gerektiğini belirti. Şimdi bu bağlantıyı nasıl yapabilirim. Daha önce kontaktör bağlantısı yapmıştım ama üzerinden çok zaman geçti unutmuşum. Daha doğrusu bobin bağlantısını nasıl yapacağımı. Hatırladığım kadarıyla a1 ve a2 bobin çıkışlarıydı. Birde rezistansın üzerinde 7.5 kv 220v ibaresi mevcut ama 3 faz 3 te nötr bağlantısı var nötrler köprülenmiş. Ben fazları köprülesem 220 v verdiğim zaman 250v 20 amper termostatta çalışır mı?

Kablo olarakta 4x6 mm kare kesitli kullanayım dedim. Mesafe ana panoya(saatin olduğu) 20 metre vardır. Kontaktörüde simensin 11 kw olanları varmış onu alayım diyorum başka önereceğiniz neler var.

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
rezistans bağlantısı.jpg

Kazan ısıtma suyu için( yerden ısıtma olduğu için en fazla 55 derece) 10 kv 3 fazlalı rezistans aldım ısı kontrolü içinde satıcı 1 adet çubuk termostat verdi. Bağlantı için kontaktör kullanmam gerektiğini belirti. Şimdi bu bağlantıyı nasıl yapabilirim. Daha önce kontaktör bağlantısı yapmıştım ama üzerinden çok zaman geçti unutmuşum. Daha doğrusu bobin bağlantısını nasıl yapacağımı. Hatırladığım kadarıyla a1 ve a2 bobin çıkışlarıydı. Birde rezistansın üzerinde 7.5 kv 220v ibaresi mevcut ama 3 faz 3 te nötr bağlantısı var nötrler köprülenmiş. Ben fazları köprülesem 220 v verdiğim zaman 250v 20 amper termostatta çalışır mı?

Kablo olarakta 4x6 mm kare kesitli kullanayım dedim. Mesafe ana panoya(saatin olduğu) 20 metre vardır. Kontaktörüde simensin 11 kw olanları varmış onu alayım diyorum başka önereceğiniz neler var.
siz bu bağlantıyı yapmayın bunu bilen bir uzman bulun yanlış anlamayın ama elektrik işi gerçekten çok tehlikelidir ve rezistans bağlamak çok dikkat gerektiren bir iştir rezistanslar çok akım çektiği için elektriğin hayati tehlikesinin yanında yangın çıkarma tehlikesi de vardır.Bir lamba bağlasanız bağlantınız yanlış ve gevşek olsa yıllarca çalışır ama rezistans olunca bu çok daha tehlikelidir.

Kontaktör çıkışına termik konabilir. Eğer ısıtma
suyuna direk canlı teması söz konusu ise kaçak
akım rölesi de ilave edilmeli bence. Ana sigorta
tek tek olmamalı, üç fazlı olmalı.

Kablo da mümkünse 5x olmalı, hele ki canlı teması
varsa rezistansa.

Kesit 2.5mm2 sınırda. Bu nedenle 4mm2 en az olmalı.
Mesafe fazla ise bir üst kesite geçmek gerekebilir...

3 faz var ise kullanacagın yerde mantıklı olan yuku dagıtmak rezistansın faz uclaarınıda bır yapabılırsın fakat fazları dagıtman uygun olanıdır

Kaçak akım koruma ve yangın koruma sigortaları ana panoda mevcut katı yakıtlı kazan olduğundan evde ben yada babam yokken annemin zorlanmamsı için bunu kullanıcak. Rezistans girşinde pabuç kullanıcam pabuç basmak için gerekli alet var. Sorun lacağını sanmıyorum daha önce 3 kez elektrik motoruna kendi evim için pano yapmıştım ama geçmiş zaman o yüzden bobin uçlarından emin değildim. Termik işini ilk defa duydum. maksimum 20 metre ve sadece rezistans için olacak kablo o zaman 4mm2 yeterli gelir. Birde adam satarken 10 kw dedi ama rakor kısmında 7.5 kw 220 v yazıyor yanlış mı yazmışlar acaba yoksa 7.5 kw mi bu rezistans. Bunu hesaplamanın bir formülü var mıdır?

Aslında usta çağırmak isterim fakat en yakın ilçeden 15 km uzakta olunca etrafta ev falanda yok ustalarada hem yol fazla geliyor hemde korkuyorlar mıdır nedir gelmek istemiyorlar. Bu yüzden evdeki her türlü işi kendim yapıyorum.

Mesaj sayiniz baya var..yani gunluk olarak foruma uye olup sorumu sorayim ondan sonra kacayim diyenlerden degilsiniz belli ki..o yuzden yardimci olmak isterim fakat yukarida arkadslarin bahsettigi mevzulari da gor ardi etmeyin derim..elektrik isi oyle gorundugu gibi basit degildir..elinizdeki rezistans, eger 3 tane rezistans tek bir govdede birlestirilmisse trifazedir..birer uclari birlestirilmeli ve notr hattiyla ayrica irtibatlandirilmalidir..baglanti seklini arkadaslar yukarida paylasmislar..ilave olarak 5x4 kablo isinizi gorecektir.topraklamayi govdeye baglamayi unutmayin..

Forum istatistikleri

Konular
128,098
Kullanıcılar
449,798
Son üye
jsons

Yeni konular

Geri