Kontak geçiş ve izolasyon direnci

alt41

Üye
Arkadaşlar Merhaba,

36 kV kesicilerin maksimum kontak geçiş direnci ve minimum izolasyon direnci değerleri konusunda yardımcı olabilir misiniz? Test sonuçları nasıl olmalı nasıl değerlendirilmeli. ?

Teşekkürler.

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Arkadaşlar Merhaba,

36 kV kesicilerin maksimum kontak geçiş direnci ve minimum izolasyon direnci değerleri konusunda yardımcı olabilir misiniz? Test sonuçları nasıl olmalı nasıl değerlendirilmeli. ?

Teşekkürler.
Bu hususta referansınız üretici firma verileri olmalıdır kesinlikle . Ama hasbelkader bir kesiciye izolasyon direnci kontrolü yapmanız gerekirse 5000 V luk test geriliminden az olmayan bir meger ile yapacağınız testte kesinlikle izolasyon değeri G ohm dan aşağı kesinlikle olmamalı derim . Kontak geçiş direnci diye bir şeyde zaten hiç yok denebilecek kadar küçük değerlerde olmalı .

kesici açık konumdayken kesme odasının/kutbunun ve mesnet izolasyonlarının kayıp faktörü %PF (=tan δ ) ölçülmelidir. Burada;
Not: Basınçlı havalı, vakumlu ve SF6 gazlı kesicilerde %Pf hesaplanmaz,
watt/mikroamper değerlerine göre değerlendirme yapılır. Yağlı kesicilerde % Pf değerleri 20 oC de ircalanır. Kesici kutuplarına paralel olan kondansatörlerde ölçülür ve kapasitesi, kayıp faktörü değişmiş olanlar yenisi ile değiştirilir.

kolay gelsin....
Bu hususta referansınız üretici firma verileri olmalıdır kesinlikle . Ama hasbelkader bir kesiciye izolasyon direnci kontrolü yapmanız gerekirse 5000 V luk test geriliminden az olmayan bir meger ile yapacağınız testte kesinlikle izolasyon değeri G ohm dan aşağı kesinlikle olmamalı derim . Kontak geçiş direnci diye bir şeyde zaten hiç yok denebilecek kadar küçük değerlerde olmalı .
DC megger testi ????????????? İlginç

Kesici açık konumdayken kesme odasının/kutbunun ve mesnet izolasyonlarının kayıp faktörü %PF (=tan δ ) ölçülmelidir. Burada;
Not: Basınçlı havalı, vakumlu ve SF6 gazlı kesicilerde %Pf hesaplanmaz,
watt/mikroamper değerlerine göre değerlendirme yapılır. Yağlı kesicilerde % Pf değerleri 20 oC de ircalanır. Kesici kutuplarına paralel olan kondansatörlerde ölçülür ve kapasitesi, kayıp faktörü değişmiş olanlar yenisi ile değiştirilir.

kolay gelsin....

DC megger testi ????????????? İlginç
Neyi yanlış bulduğunuzu söyler misiniz acaba . Ark söndürme hücresinin çevre ile olan yalıtımı da izolasyon direnci diye geçiyorsa kusura bakmayın ben bunu ilk defa duyuyorum.

Son düzenleme:

Bu konuyla ilgili müşterimiz bizden sınır değer istiyor. İzolasyon Gohm seviyesinde, kontak direnci de mikroohm seviyesinde çıktı.. Ama benim sınır değer ve bu değerin kaynağını göstermem gerekiyor. Standartlarda var mı bununla ilgili bir sınır değer?

Bu konuyla ilgili müşterimiz bizden sınır değer istiyor. İzolasyon Gohm seviyesinde, kontak direnci de mikroohm seviyesinde çıktı.. Ama benim sınır değer ve bu değerin kaynağını göstermem gerekiyor. Standartlarda var mı bununla ilgili bir sınır değer?
Bu hususta bende baktım internet ortamında türkçe kaynak yeterli yok malesef . Yabancı dilde ararsanız döküman gırla dolu .
http://www.maxicont.hu/doc/hirek/Megszakito-diagnosztika alapjai.pdf

Forum istatistikleri

Konular
127,952
Kullanıcılar
449,599
Son üye
Gksn

Yeni konular

Geri