Kondansatörlerle ilgili aklıma takılanlar

pavukdasic

Üye
Temel elektronik kitabı okurken kafama takılanları not edip burada sorarak tam olarak anlamaya çalışıyorum.

Bu sebepten bazı sorularım olacak.

Öncelikle Kondansatör ve Kapasitör aynı şey mi?

1) Kitapta kondansatör için elektrik depolar diye yazıyor. Peki elektrik depolarken akımda/voltajda bir kısıtlama yapar mı? (direnç gibi). Mesela 5V verdik 0,50 Akım gidiyor. Kondansatör burada bir direnç görevi görüyor mu? Çünkü sonuçta elektrik yüklüyor, yüklerkende V veya akımda bir azalma olabilir diye düşündüm.

2) Kutuplu kondansatöre elektrik yüklendikten sonra DC akımı geçmez, AC geçirir yazıyor. Bu sadece elektrolitik (kutuplu) kondansatörler için mi geçerli? Kutupsuzlarda durum nasıl?

3) Kondansatörü çeşitli yerlerde kullanıldığını okudum. Mesela akustik devrelerde ses parazitlenmesine karşı. Bu nasıl olabiliyor? Bir de başka nerelerde kullanılır? Ne amaçla kullanılır?

Eğer Transistör ve kondansatörü tam olarak öğrenebilirsem büyük bir yol kat etmiş olacağım.
Şimdiden teşekkürler.

Ben elektrik teknisyeniyim kendi gözlemlediğim bazı şeyleri yazabilirim bu işin üstadı @serkan_48 ustamızdır.
ben bir adaptör yapmak istedim 24vdc bunun için 24ac bir trafo buldum bu trafonun 24vac çıkışına diyotlar bağladım ve elektriği DC ye çevirdim.Tam dalga olsun diye çıkışına kutuplu yani eksi ve artı girişleri olan bir kondansatör bağladım.Bu adaptörden 32vdc elektrik aldım buyüzden 24vdc şarj etmem gereken bataryayı şarj edemedim.
Trafo çıkışları 24AC diyot çıkışları 24DC ama kondansatör çıkışları 32DC oldu!
Ses konusunda bilen arkadaşlar cevap verirler mutlaka

Acikcasi kondansatorler konusu cok genis bir konudur. Yuzeysel bakarsaniz elektrik yuklenen iki plakadan olusur. Bir nevi pil gibi uzerinde elektrik yuku depolayabilen parcalardir.

Ancak derinligine indikce devre uzerlerindeki gorevleri artar.

Su an telefondayim. Pc basina gectigimde bilgim dahilinde elimden geldigince cevaplarim. Veya degerli yazar ustalarimizda konuya bilgi katkisinda bulunabilirler.

Saygilar.

24 volt dc voltaj kondansatör bağlanırsa 1.6 katı kadar voltaj artar yalnız kondansatör kapasitesi nekadar yüksek olursa çıkış o kadar düzgün olur. serkan ustam bu işin uzmanı onun yorumlarını bekliyoruz.

Capasitor ac de direnç görevi görür. Yani akımı kısıtlar.
Bildiğim kadarıyla elektriğe direnç ilk başlarda yok gibidir ancak kapasiteyi tam dolduracagin o Son anlar şarj da en uzun süreyi alır bir kapasitorde.
Dc akım seride geçmez diye biliyorum ac akım geçer kondensatorden, DC nin direncten geçtiği gibi, kutupsuz genelde kullanılır ac akım kısıtlamaları için. Kutuplu patlar heralde. Bilen arkadaşlar doğrusunu yazar elbet.

Ben elektrik teknisyeniyim kendi gözlemlediğim bazı şeyleri yazabilirim bu işin üstadı @serkan_48 ustamızdır.
ben bir adaptör yapmak istedim 24vdc bunun için 24ac bir trafo buldum bu trafonun 24vac çıkışına diyotlar bağladım ve elektriği DC ye çevirdim.Tam dalga olsun diye çıkışına kutuplu yani eksi ve artı girişleri olan bir kondansatör bağladım.Bu adaptörden 32vdc elektrik aldım buyüzden 24vdc şarj etmem gereken bataryayı şarj edemedim.
Trafo çıkışları 24AC diyot çıkışları 24DC ama kondansatör çıkışları 32DC oldu!
Ses konusunda bilen arkadaşlar cevap verirler mutlaka
Evet @serkan_48 her zaman cevaplarıyla bana yardımcı olmuştur.

Ben şunu anladım, Kondansatör 24VDC'den 32VDC'e yükselmiş. Kondansatör gerilim mi yükseltmiş oluyor (?)
Bir de kullandığınız kondansatörün Faradı ne kadardı?

Selamlar,

Bu voltaj yükselmesi kondansatörün yaptığı bir durum değildir. AC voltajla alakalı bir durumdur. Bizler ac voltajı ölçerken efektif yada tepe gerilimlerini ölçersek farklı değerler ölçeriz.

Bilindiği üzere Şebeke voltajını 220 volt olarak biliyoruz ancak bu voltajı tepeden tepeye sinüs gerilimini ölçerseniz 220 volttan daha yüksek (310 - 320 volt ) okursunuz.

Bu nedenle yukarıdaki konu içerisindeki voltaj yükselmesi AC voltaj doğrultulup kondansatörle filtrelendiğinde tepe gerilimine ulaşılır. Buda trafonun ac çıkışının 1.41 katına denk gelir.

Gelelim sorularınıza ,

Öncelikle Kondansatör ve Kapasitör aynı şey mi? Evet ikiside aynı

1) Kitapta kondansatör için elektrik depolar diye yazıyor. Peki elektrik depolarken akımda/voltajda bir kısıtlama yapar mı? (direnç gibi). Mesela 5V verdik 0,50 Akım gidiyor. Kondansatör burada bir direnç görevi görüyor mu? Çünkü sonuçta elektrik yüklüyor, yüklerkende V veya akımda bir azalma olabilir diye düşündüm.

1) Ek olarak şunu söyleyeyim elektronikte kullanılan her parça farklı özellikler gösterebilir. Bir kapasitör yüksek frekansta bir direnç gibi davranırken dc voltajda geçiş göstermez. Yani bir kondansatörün direnç değeride vardır. Ancak sorunuzu çok iyi anlayamadım. Kondansatörlerin şarj ve deşarj karekteristikleri vardır. Kondansatörler şarj olurken bağlı oldukları devreden aşırı akım çekerler. Bu saniyeninde altında bir değerdir. Bu anda akım çektikleri için direnç gibi görülebilir ancak dolduktan sonra akım çekmezler. ( teoride )

2) Kutuplu kondansatöre elektrik yüklendikten sonra DC akımı geçmez, AC geçirir yazıyor. Bu sadece elektrolitik (kutuplu) kondansatörler için mi geçerli? Kutupsuzlarda durum nasıl?

2) Kutupsuzlar içinde geçerli ancak ne kadar akım geçirdikleri kondansatörün kapasitesi ile orantılıdır. Bu noktada her kapasitörün kullanım alanı farklı olduğunu belirtmek isterim.

3) Kondansatörü çeşitli yerlerde kullanıldığını okudum. Mesela akustik devrelerde ses parazitlenmesine karşı. Bu nasıl olabiliyor? Bir de başka nerelerde kullanılır? Ne amaçla kullanılır?

3) Yukarıda da söylediğim gibi

Ses frekans devrelerinde , voltaj filtre devrelerinde , yüksek frekans devrelerinde , kompanzasyon panolarında , yeni yeni arabaarda süper kapasitör olarak , pilsiz el fenerlerinde enerji depolamada , v.s. v.s. şeklinde uzayıp gider.

Bende forumda ve kitaplarda çeşitli kaynaklarda okuduğum kadarıyla yorumladım. Yanlışım varsa değerli ustalarımız düzeltebilirler.

Saygılar.

Dostum elektronik dipsiz bir kuyu. Bugun en iyi elektronikci bile elektronigin yarisina hakim degildir. O kadar cok kanun, kural ve formul varki. 3 tane soru sormussun cevabi tam manasiyla verilse 300 sayfa tutar. Sordugun sorularda ac, dc,frekans var. Bu konulari ayri ayri okur ve calisirsan kondansatorun ses devrelerinde nasil filtreleme yaptigini cok daha iyi anlarsin. Cunku ses dedigimizde aslinda degisik frekanslar toplulugudur

GT-I9500 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,381
Kullanıcılar
450,261
Son üye
frappuccinot

Yeni konular

Geri