Kondansatörlerde sürekli tek fazlarında problem çıkması

Merhabalar,iyi günler;

Arkadaşlar kompanzasyon panomuzda son 1 ay içinde 3 adet kondansatör değişikliği yapmak zorunda kaldık ve bu 3 kondansatöründe sadece tek fazlarında problem var, yani o fazları kapasitif üretmiyor ve fakat diğer 2 faz çalışıyor. 2 faza kalan bir kondansatör olduğunda da sistemde durup dururken bazı motorlar açma yapıyor. Kondansatörlerin tek fazlarının çalışmamasının neden kaynaklandığı hakkında bilgisi olan arkadaşlar yardım edebilirler mi?

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
[SUB]diğer yardımcı elemanları kontrol edın(kontaktör-sigorta...)[/SUB]

yardımcı elemanlarda problem olduğunu düşündüren şey nedir arkadaşım. Sonuçta direk kondansatör çıkışı ve şalterin çıkışından ayrı ayrı iki yerden ölçme yapıyorum. İlk taktığımda ölçtüğümde normal olarak çalışıyor, ama 1 hafta sonra gidiyor?

İki ihtimal var. 1) Ya şalt malzemeden kaynaklanır örneğin kompanzasyon kontaktörü yerine normal kontaktör kullanmışsınızdır kontaklar bozulmuştur bir fazı geçirmiyordur, bıçaklı sigorta yerine w-otomat kullanmışsınızdır arıza yapmıştır. 2) Ya da Şebeke geriliminiz uzun süre kondansatör etiket geriliminin üzerinde seyrediyordur,kondansatörlerin bulunduğu ortam sıcaktır ve havalandırma yapılmamıştır. Harmonik probleminiz olabilir.
Saymış olduğum maddeler kondansatörlerinizin arızalanmasına neden olması muhtemel sebeplerdir. 3 Grupta arıza oluyor dediğinize göre bunlar devreye en çok girip çıkan gruplar olmalı. Kanımca Madde1'de kontaktör ve madde2 muhtemel arıza sebepleriniz.

Kaç volt kondansatör bunlar, deşarj boinleri varmı? Sık değişen yükler var mı?

Arkadaşlar bende sizler gibi düşünoyorum, benim kanımca sistemde harmonik problemi olma ihtimali var veya 400 Vluk kondansatör aldırmıştım en son ondan kaynaklanıyo olabilir. Trafo çıkışı 400V ve benim eski kondansatörlerim 440 V'luk ki hala %90 440V'luk ama geçenlerde uzun bir aradan sonra biri yanınca, bende kaliteli birşey alayım dedim ve burda istediğim markada 440'lık bulamayınca, temin süresinden dolayı 400V luk aldırdım. Sorun çıkaranlarda 400 V 'luk zaten, en iyisi bir ay beklicez 440V luk aldıracaz gibi geliyor. Deşarj bobininde ise sorun olacağını sanmıyorum , çünkü diğer kondansatörlerde bir sıkıntı yok. Cevaplarınız için teşekkürler ayrıca. Bir de kondansatörleri garanti kapsamında değiştirirlermi, servisine gönderdik cvp bekliyoruz.

Sana bir tavsiyem var kondansatörleri dayanma gerilimlerini 525 V olarak değiştir.

Arkadaşlar bende sizler gibi düşünoyorum, benim kanımca sistemde harmonik problemi olma ihtimali var veya 400 Vluk kondansatör aldırmıştım en son ondan kaynaklanıyo olabilir. Trafo çıkışı 400V ve benim eski kondansatörlerim 440 V'luk ki hala %90 440V'luk ama geçenlerde uzun bir aradan sonra biri yanınca, bende kaliteli birşey alayım dedim ve burda istediğim markada 440'lık bulamayınca, temin süresinden dolayı 400V luk aldırdım. Sorun çıkaranlarda 400 V 'luk zaten, en iyisi bir ay beklicez 440V luk aldıracaz gibi geliyor. Deşarj bobininde ise sorun olacağını sanmıyorum , çünkü diğer kondansatörlerde bir sıkıntı yok. Cevaplarınız için teşekkürler ayrıca. Bir de kondansatörleri garanti kapsamında değiştirirlermi, servisine gönderdik cvp bekliyoruz.

Sorunun kaynağı belli oldu sürekli min 400V seyreden bir şebeke + harmonikler + belki ortam sıcaklığının yüksekliği havalandırma/soğutma yetersizliği bu sıkıntıları yaşamanıza neden oldu.
Kondansatör etiket gerilimi yükseltildikçe şebeke gerilimi ile arasındaki fark arttırıldıkça Qcşebeke (kVAr) değeri azalır.
Qcşebeke = (Ucşebeke²/Ucetiket²)*Qcetiket

Bu ne demek şebekeniz 400V kondansatör geriliminiz 440V olduğunda 100kVAr'lık kondansatör gücünüz 82,64kVAR'a düşecektir.
şebekeniz 400V kondansatör geriliminizi 525V seçerseniz 100kVAr'lık kondansatör gücünüz 58kVAr'a düşecektir. Bu ne demek bu ekstradan gelecek yüksek maaliyet demektir. Bu nedenle tüm kondansatörleri 525v seçmek optimum bir çözüm olmayacaktır.
Ne yapmak gerekir;
1- Sadece devreye çok girip çıkan 3 grup kondansatörün gerilimini 525v seçiniz. Yada 440V'luk kullanacaksanız ekstra deşarj ünitesi kullanınız ve panonuzda havalandırma soğutma yapınız. Bu kondansatörlerin ömrü için çok önemlidir.
2- Kondansatörü garanti kapsamından değiştirseniz bile 440V'lukla değiştiremezsiniz bu talebinizi duyduklarında zaten garantiyi hemen iptal edeceklerdir. Garantiden yeni ürün alma şansınızın olacağını hiç sanmıyorum.
3-Harmonik sorunlarınız varsa bunun için bütçe ayırın. Harmonik filtreli sistem kurduğunuzda zaten bahsettiğiniz sorunları unutmuş olacaksınız.

Son düzenleme:
Cevaplarınız için teşekkürler arkadaşlar, bir de şunu sorabilirmiyim. Deşarj ünitesi bir adet var, aynı şekilde seri?-paralel? bir tane daha bağlamamda bir problem olur mu yoksa eskisini mi değiştirmeliyim? Bütün ihtimalleri eleyip en sona harmonik problemini bırakmak istiyorum onun için sordum bunu...

Forum istatistikleri

Konular
128,289
Kullanıcılar
450,118
Son üye
TheTwize

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri