kondansatör

seçili

Üye
arkadaşlar kondansatör dolu iken uçları birbirine kısa devre yapsak bir sorun olurmu birde kondansatör dolu iken uçlarına deysek çarma olasılığı varmıdr

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Ani deşarj olacağı için yıpranır.
Uçlarına değdiğinizde de elbette çarpılırsınız. Kondansatör sizin üzerinizde deşarj olur bu durumda. Deşarj bitince çarpılma olayı da biter.

Her iki olay da tavsiye edilmemektedir.

Ani deşarj olacağı için yıpranır.
Uçlarına değdiğinizde de elbette çarpılırsınız. Kondansatör sizin üzerinizde deşarj olur bu durumda. Deşarj bitince çarpılma olayı da biter.

Her iki olay da tavsiye edilmemektedir.

peki şiddetli bir çarpılmamı olur nekadar sürer tahminen mesala 10 kvar lık bir kondansatörün çarma şiddedi nasıl olabilir normal 220 volta çarpılma gibimidir sizde hiç çarpılma oldumu

Ben deşarj dirençlerini çıkararak denemiştim...(Siz gene de denemeyin) o zaman sağlamından çarpılmıştım...
Ama deşarj dirençleri olduğu üzere çok şiddetli bir çarpılma olmaz... Yani faz iletkenine temas gibi olmaz...

Bilerek olmadı. Ama kısa süreli olarak enerji verdiğim bir kondanastörğü (panodan çıkarınca), elime almıştım. Çarpınca refleks olarak yere attım kondansatörü. 220V olarak mı çarptı orasını ölçemedim ellerimle doğal olarak ;) Ama etkiliydi diyebilirim.

arkadaşlar cevaplarınız için sağolun yinede dikkatli olmak lazım teşekkürler

Uclarını değdirirseniz kondansatör deşarz olur.Uclarına değerseniz olasılık olmaz carpar.elektrikte olasıllık yoktur.EVET veya HAYIR vardır.A

Evet, benide çarptı hoplatmıştı elimden attım kondansatörü , ani refleks yapıyor insanda

ben bikere elektronik kondansatörün içini deştim ne var yok diye kücük bişey olmasına rağmen bile çarptı arı sokmuş gibi oldu konpanzede kullandığımız kondansatörleri düşünemiyorum

eğer kondansatör ac kondansatörse her şey tamamen tesadüfe bağlıdır
eğer yeterince şanslıysanız kondansatörü ac kaynaktan tam 0 anıda yada
insanı rahatsız etmeyecek bir gerilim düzeyinde kaynaktan çekerseniz
kondansatör insanı çarpmaz yükünü vücudunuzu kullanarak boşaltsada hissetmesiniz.ama bu tamamen şansa bağlıdır. çok istenirse 312 volt tepe
gerilimi olan ac kaynakta sadce 50 volt gerilimde kondansatörün uçları
ayrıla bilir o zaman ucundaki şarj 50 volt olur.ama hızlı bir sistem olması lazımdır.

Forum istatistikleri

Konular
128,212
Kullanıcılar
449,990
Son üye
alpersirakaya

Yeni konular

Geri