3.3 uf 50V yerine 3.3 uf 100V Kondansatör kullanılırsa ne olur?

Digikey, Arrow, Farnel gibi bir yerlerden "low esr"
kondansatör bulabilirsiniz.

Kontrol ettim. Panasonic (M) 2 adet 7500 uf 75v ve 2 adet 3300 uf 50v kondansatörler 25 senelik olmasına karşın sapa sağlam. Değerleri de oldukça iyi görünüyor.

(+) artı değerde % 10-15 voltaj ve farad değeri olarak kabul edilebilir ama daha yükseği tavsiye edilmez. devreye fazladan yük biner. kondastör dolarken geç dolar boşalırken yavaş boşalır, boşalırken de voltaj baskısı artar. (yerine büyük taktığında)
Üstad farad değiştiğinde devrede farklılık olur ama kapasitorun voltajı değiştiğinde neden fark oluyor.bunu ilk kez duydum ondan öğrenmek isterim sizden

Üstad farad değiştiğinde devrede farklılık olur ama kapasitorun voltajı değiştiğinde neden fark oluyor.bunu ilk kez duydum ondan öğrenmek isterim sizden
kapasitör ile pil arasında çok büyük fark yok çalışma bakımından. pil amca çok yavaştır kapasitör amca çok hızlıdır. şarj deşarj döngüsü olarak. kapasitörün görevi nedir? sistemdeki voltajı düzenlemektir. sabitlemektir. dengelemektir. gelen voltaj yüksek veya düşük alır depolar (kapasitesi kadar) ve sisteme geri verir (ihtiyaç kadar) basite indirgeyelim. sistem 12 volt olsun gelen voltaj sabite yakın acık oynasın burada 16 volt kapasitör iyicedir. gelen voltaj 10 voltta olsa 14 voltta olsa kapasitör bunu emer ve sistemine 12 volt kullanım olarak verir. peki aynı yere 35 volt kapasitör koyarsak ne olur? 35 volta kadar dolacam diye uğraşır 12 voltu dengeleyeceğim diye kendini sıkar.. bu arada matematik benim işim değil. bilgim de değil.

Özdisan dan bire bir aynı özelliklere sahip kapasitörler sipariş verip gerekli değişimleri yaptım. Gönül isterdi Nippon chemi con, Nichicon, Elna, Rubycon, Panasonic, Elite gibi birinci sınıf kapasitör markaları ülkemizde rahatlıkla bulunsun. Maalesef çok ama çok az var. Bir kaç çeşit denk geldi. Genelde Samwha ve Koshin bulunuyor. Mümkün olduğunca Low ESR olanları tercih ettim. Sonuç da sıkıntı yok cihaz gayet güzel çalışıyor. 25 senelik cihaza güzel bir Bakım ve güncelleme yapmış oldum. Yardımcı olmaya çalışan arkadaşlara teşekkür ederim.

Bu arada özdisan dan ilk defa alış veriş yaptım ama inanılmaz güzel sistemleri var. Bir adet bile olsa kondansatörleri ayırmışlar. Her birinin ayrı paketi var. Çok memnun kaldım.

kapasitör ile pil arasında çok büyük fark yok çalışma bakımından. pil amca çok yavaştır kapasitör amca çok hızlıdır. şarj deşarj döngüsü olarak. kapasitörün görevi nedir? sistemdeki voltajı düzenlemektir. sabitlemektir. dengelemektir. gelen voltaj yüksek veya düşük alır depolar (kapasitesi kadar) ve sisteme geri verir (ihtiyaç kadar) basite indirgeyelim. sistem 12 volt olsun gelen voltaj sabite yakın acık oynasın burada 16 volt kapasitör iyicedir. gelen voltaj 10 voltta olsa 14 voltta olsa kapasitör bunu emer ve sistemine 12 volt kullanım olarak verir. peki aynı yere 35 volt kapasitör koyarsak ne olur? 35 volta kadar dolacam diye uğraşır 12 voltu dengeleyeceğim diye kendini sıkar.. bu arada matematik benim işim değil. bilgim de değil.
35volt gelmediği için dolmayacak çalışmasına gerek kalmayacak gibi düşünüyorum ustalarımız kondansatörü bir bardak gibi anlatırdı cirakken bize voltajı nekadar yüksek olursa okadar büyük bardak gibi içine o sevyeye kadar su koyarsın demişti istersen büyük bardağa az su koyarsın bunun bir sakıncası yok farad içinde bardağın genişliği örneği vardı bardak çok genişse 1litre su belki 10 santim yükseltecek

Forum istatistikleri

Konular
128,198
Kullanıcılar
449,978
Son üye
food_eng_1952

Yeni konular

Geri