Elektronik malzeme tavsiyesi

Burk9494

Üye
Merhabalar. Elektronik Bölümü öğrencisiyim. Devreler yaparak kendimi geliştirmek istriyorum. Başlangıç için bir çok malzemeyi alışveriş sepetime ekledim. Her türlü direnç,diyot türünü lazım olabilir diye ekledim. Fakat İlk etap için gereksiz malzemeleri ayırt edemedim. Aşağıda saydığım malzemelerden sizce hangisi gereksiz bu listemde. Özellikle potransiyometre ve trimpot konusundan yardımlarınızı bekliyorum. Şimdiden teşekkürler.

potansiyometrenin her çeşidinden almalımıyım sadece hassasiyet değişiyorsa birkaç çeşit alsam yeterli olur mu? trimpotların yatık ve dik her türlüsünü ekledim ama bu kadar çeşit gereksiz gibi geldi (500R Potansiyometre ,1K Potansiyometre ,2K Potansiyometre ,10K Potansiyometre ,5K Potansiyometre , 22K Potansiyometre ,50K Potansiyometre ,100K Potansiyometre , 220K Potansiyometre ,500K Potansiyometre , 1M Potansiyometre , 10K Stereo Potansiyometre ,)

trimpot dik (220R dik trimpot , 1K dik trimpot , 2K2 dik trimpot , 4K7 dik trimpot ,10K dik trimpot ,47K dik trimpot ,100K dik trimpot ,220K dik trimpot ,500K dik trimpot ,1M dik trimpot )

trimpot yatık (220R yatık trimpot , 470R yatık trimpot ,1K yatık trimpot ,2K2 yatık trimpot ,4K7 yatık trimpot ,10K yatık trimpot ,22K yatık trimpot ,47K yatık trimpot ,100K yatık trimpot ,220K yatık trimpot ,470K yatık trimpot ,1M yatık trimpot ,)

elektrolit kondansatör (4700UF/16V , 3300UF/16V , 2200UF 16V Kondansatör ,1500UF 16V Kondansatör ,1000UF 16V Kondansatör , 680UF/25V , 470UF/25V , 330UF/25V , 220UF 16V Kondansatör , 100UF 16V Kondansatör , 47UF/25V , 33UF/63V , 22UF/63V , 10UF 63V Kondansatör , 6.8UF/50V , 4.7UF/63V , 3.3UF/63V , 2.2UF 63V Kondansatör , 1UF 63V Kondansatör , 0.47UF 63V Kondansatör , 0.33UF 50V Kondansatör , 0.22UF 63V Kondansatör , 0.1UF 63V Kondansatör )

mercimek kondansatörler lazım oluyor dediler onların her türlüsünden ekledim sepete.
dirençlerin 1/4w olanlarının her türlüsünü sepete ekledim.

entegreler ( LM324 Operational amplifier , LM358 - ( Low-Power, Dual-Operational Amplifiers ) , LM386 - ( Low Voltage Audio Power Amplifier ) ,LM555 ( NE555 ) Single timer ,LM741 Operational amplifier , CD4511 , BCD-to-7-segment latch decoder drivers constructed ,CD4510 ( Presettable BCD Up/Down Counter )

transistörler ( 2N2222A Amplifier Transistors ,2N2907 Hi-Rel 60 V, 0.6 A PNP transistor ,2N3904 TO92 NPN - General Purpose Amplifier ,2N3906 TO92 PNP - General Purpose Amplifier ,BC237 Transistör ( NPN Silikon ), BC238 Transistör ( NPN Silikon ) ,BC307 Transistör ( PNP Epitaxial Silicon Transistor ) ,BC327 Transistör ( PNP Silicon Transistor ) ,BC328 Transistör ( PNP Silicon Transistor ) ,BC337 Transistör ( NPN Epitaxial Silicon Transistor ) ,BC338 Transistör ( NPN Epitaxial Silicon Transistor ) ,BD135 ( Plastic Medium-Power Silicon NPN Transistors ) ,BD136 ( Plastic Medium-Power Silicon PNP Transistors ) ,BD139 ( NPN Epitaxial Silicon Transistor ) ,BD140 ( PNP Epitaxial Silicon Transistor ) ,BD239 ( NPN Epitaxial Silicon Transistor )

birçok normal diyot ve zener diyot ekledim onlar lazım olabilir diye düşünüyorum.

hiçbiri gereksiz değil.

çeşit ve kalem olarak bu yazdıkların bende muhtelif komponentler çekmecesinde duruyor. gerisini sen düşün. elimdeki kopmonentlerin %1 i. bu işe devam edeceksen yere düşen bir 603 paket direnci bile çöpe atamaycaksın ileride. bir direncin olmaması bütün kariyerin bitmesine eşdeğer.

birazda lojik entegrelere ağırlık verip onlarıda almalısın.

ang gate , or gate , nand gate , schmitt trigger input kapılar , not gate ler , JK flip flop , binary counter , D type flip flop bunlarıda eklemelisin.

Aynen bunlar daha olmazsa olmazların bir kısmı.
Bende aynı listeyi ve fazlasını zamanımda almıştım.
Mikrodenetleyicilerle uğraştığım ve seninde kaçınılmaz olarak uğraşacağını düşündüğüm için
listeye Stm32F103 mcu lu bir Bluepill kit ve St link programlayıcı eklemeni tavsiye ederim.

Ayrıca direnç net ve blumavi sitelerindeki fiyatlarada bak.

Unutmadan NE555 olmazsa olmaz.

Bd135 bd139 aynı transistör sayılır
139 olanı yeterli.
Aynısı 140 olanı yeterli.
bc327 337 dede aynı durum var,
datasheetlerine bakarsan sadece Vce gerilimleri veya Ic akımları farklıydı herhalde.
1N4001 diyot almak yerine 1N4007 kullanmak gibi.

Son düzenleme:
Teşekkür ederim cevaplarınız için. Ayrıca 1N4001, 1N4004,1N4007,1N4118, Fr107 fast recovery diyot, 1N5819,Bat43, bat85 ve zener diyotlar (hepsi 1 watt fakat voltaj açısından 3,1 3,3 3,9 4,3 4,7 5,6 6,2 6,8 7,5 8,2 9,1 10 12 15 volt olarak sepete eklemiştim. Zener diyotların voltajları yakın böyle çeşit almak gerekir mi? Burada 1n4001 ile 1n4004 yerine 1n4007 almak daha doğru sanırım. Aralarında sadece voltaj olarak fark var diye biliyorum. Ben yinede alayım bunlarıda birgün lazım olur elbet

Son düzenleme:
Benim tavsiyem bu malzemelere böyle para verme kendine çokça malzeme çekmecesi al enkucuk boy olabilir ortalama 100 adet hurdacilari dolaş bozuk parçaları topla onlardan malzeme sök biriktir cekmecelerin dolana kadar bunu yap sonra bu soktuklerini sağlamlık larına göre ele ben 15 senedir busekilde yapıyorum son 6-7 senedir ara ara ihtiyacım olan ürünlerin sifir olanlarını alıyorum sen yeni baslayacagin için çok para harcamamak için bu yöntemi yap TV tamircilerini gez çok paralar verme mesela kart kilosuna 2 lira ver bilemedin 3 TL daha fazla verme paranı ölçü aletlerine harca iyi bir multimetre ve kapasite metre al enaz 300tl olsun bunların tanesi

Son düzenleme:
Benim tavsiyem bu malzemelere böyle para verme kendine çokça malzeme çekmecesi al enkucuk boy olabilir ortalama 100 adet hurdacilari dolaş bozuk parçaları topla onlardan malzeme sök biriktir cekmecelerin dolana kadar bunu yap sonra bu soktuklerini sağlamlık larına göre ele ben 15 senedir busekilde yapıyorum son 6-7 senedir ara ara ihtiyacım olan ürünlerin sifir olanlarını alıyorum sen yeni baslayacagin için çok para harcamamak için bu yöntemi yap TV tamircilerini gez çok paralar verme mesela kart kilosuna 2 lira ver bilemedin 3 TL daha fazla verme paranı ölçü aletlerine harca iyi bir multimetre ve kapasite metre al enaz 300tl olsun bunların tanesi

Bu yanıta katılıyorum.
Ben de elektronik öğrencisiydim.
Başta her şey lazım olur düşüncesine kapılma bence. Çünkü okulda devreler yaptırıyorlar ve bazen malzemeleri geri istemeyebiliyorlar yani en azından bizde böyleydi. Parça sökme yaptırdıkları zaman ben bol bol ne gördüysem çıkarırdım sonra ders bitiminde hoca çıkanlar sizde kalsın derdi öyle öyle ben baya parça toplamıştım. Evde bozulan bir şey olduğu zaman tamiri mümkün değilse ya da tamire değmezse o eşya direkt bana kalırdı-ki hala öyle :) O eski hurda kartlardan baya parça çıkıyor direnç olsun, diyot olsun, kondansatör, olsun vs. Ama olur da eksik bir parça vardır onu sipariş edersin. Yani başlarda sana 1k ya da 2k2 potlar ve yatayları pek gerekmez diye düşünüyorum. 10k 50k 100k 1m bunlar en yaygınıdır. Direnç olarak 500'lü paketten 1 ya da 2 tane alabilirsin direnç aramak biraz sıkıcı olabiliyor. Mercimek kondansatör alabilirsin. Diyotlardan 1n4001 ile 1n4007 aynı diye biliyorum 1 amper çıkışa izin verirler. Transistörler gerekli.
Lm555 ve ne555 aynı o yüzden ikisini alma.
Bu alma dediklerimin yerine krokodil kablo, breadboard, delikli pertinaks, klon arduino çeşitleri gibi şeyler alabilirsin. Tercih senin.

Bu yanıta katılıyorum.
Ben de elektronik öğrencisiydim.
Başta her şey lazım olur düşüncesine kapılma bence. Çünkü okulda devreler yaptırıyorlar ve bazen malzemeleri geri istemeyebiliyorlar yani en azından bizde böyleydi. Parça sökme yaptırdıkları zaman ben bol bol ne gördüysem çıkarırdım sonra ders bitiminde hoca çıkanlar sizde kalsın derdi öyle öyle ben baya parça toplamıştım. Evde bozulan bir şey olduğu zaman tamiri mümkün değilse ya da tamire değmezse o eşya direkt bana kalırdı-ki hala öyle :) O eski hurda kartlardan baya parça çıkıyor direnç olsun, diyot olsun, kondansatör, olsun vs. Ama olur da eksik bir parça vardır onu sipariş edersin. Yani başlarda sana 1k ya da 2k2 potlar ve yatayları pek gerekmez diye düşünüyorum. 10k 50k 100k 1m bunlar en yaygınıdır. Direnç olarak 500'lü paketten 1 ya da 2 tane alabilirsin direnç aramak biraz sıkıcı olabiliyor. Mercimek kondansatör alabilirsin. Diyotlardan 1n4001 ile 1n4007 aynı diye biliyorum 1 amper çıkışa izin verirler. Transistörler gerekli.
Lm555 ve ne555 aynı o yüzden ikisini alma.
Bu alma dediklerimin yerine krokodil kablo, breadboard, delikli pertinaks, klon arduino çeşitleri gibi şeyler alabilirsin. Tercih senin.

şu anda ne iş yapıyorsunuz? sonuç nedir? öğrencilik bitti herhalde

Sıradan bir tamirci veya hobici olacaksa birisi
belki malzeme sökme yöntemini kullanabilir.
Ben mühendis olarak ticari bir proje yaparken
breadboarda dahi takıp kullandığım malzemeyi
tekrar kullanmamak için çöpe atıyorum.

Eğer ciddi bir iş yapıyorsanız bunu yapmak zorundasınız.
Elektronik malzemelerinde doğal olarak kullanım ömürleri var.
Heleki elektrolitik kapasitör gibi malzemeler rafta dursa dahi işe yaramaz hale gelir zamanla.
Bir iş yaparken raftan aldığın malzemenin çalışıp çalışmayacağı derdiyle uğraşamıyorsun.

Zaten bahsedilen liste öğrencinin olsa olsa bir haftalık harçlığı,
buna verilecek para kaçınılacak boyutta değil.

Son model telefon kullanacağına çok güzel bir elektronik seti düzersin,
üflemeli havyası, güç kaynağı, osiloskobu, ölçü aleti bile olur,
biraz zorlasan osilatör fonksiyon jeneratörüde olur.
Öğrencisin hiç bir şey yok elinde desen
bir yaz çalışırsın yine bunları alacak paran olur.

Heleki elektrolitik kapasitör gibi malzemeler rafta dursa dahi işe yaramaz hale gelir zamanla.
Bir iş yaparken raftan aldığın malzemenin çalışıp çalışmayacağı derdiyle uğraşamıyorsun.

kesinlikle doğru

acaba çalışıyormu şüphesi taşıyan devre elemanları ilk yapılan prototipler için çok sıkıntı. herşeyin 0 olması gerek. antistatik deşarj problemi bile can sıkarken raftaki ürün hiç cazip değil.

Doların hâli ortada bukadar abartılacak birşey yok bu arkadaş bir yaz bile çalışacak olsa ben ona birsuru şey soylerim şunu al bunu al diye en son kompanent al derim herturlu kompanentin olsa güzel bir havyan olmasa ne işe yarar o kompanent .tabiki hiç kompanent alma demiyorum önce güzel bir multimetre sonra güzel bir havya ts100 benzeri sonra kapasite metre sonra tornavida takımı sonra pense takimi bu iş böyle gider bu bir öğrenci olsa yazın çalışsa bu arkadaş enfazla 3-4 bin TL biriktirir bu parayı harcamasına ailesi ne der bilinmez bu kadar para verecek olsa da malzemeyi en sona atmak gerekir bence elektronik pahalı bir hobidir masrafı çoktur çok uğraş çok emek ister çok vakit ister ama zevki de çoktur aslında bu arkadaş nekadar para yaptıracağını ve ne yapmak istediğini söylese bizde ona göre akıl verelim

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,940
Son üye
yavuzturan

Yeni konular

Geri