3.3 uf 50V yerine 3.3 uf 100V Kondansatör kullanılırsa ne olur?

__sin__

Üye
Arkadaşlar konu başlığında belirttiğim gibi 3.3uf 50V kondansatör yerine 3.3uf 100V kondansatör kullansam ne olur. Mesela yine 10uf 16V yerine 10uf 25V kullanmak gibi. Elimde yaklaşık 25 senelik technics sh-ge70 eko mevcut doğal olarak devredeki elektrolit kondansatörlerin bazıları değişmesi gerekiyor. Kondansatörün yüksek volt olması devreye ne gibi bir etkisi olur, bir sakıncası var mı? Audio sistem olduğu için acaba bir sorun olur mu diye merak ediyorum.

Diğer bir sorum da 7500 uf 75V kondansatör piyasa da bulunmuyor. Bunun yerine ne kullanabilirim bilgi ve tecrübelerinizi paylaşırsanız sevinirim.

(+) artı değerde % 10-15 voltaj ve farad değeri olarak kabul edilebilir ama daha yükseği tavsiye edilmez. devreye fazladan yük biner. kondastör dolarken geç dolar boşalırken yavaş boşalır, boşalırken de voltaj baskısı artar. (yerine büyük taktığında)

(+) artı değerde % 10-15 voltaj ve farad değeri olarak kabul edilebilir ama daha yükseği tavsiye edilmez. devreye fazladan yük biner. kondastör dolarken geç dolar boşalırken yavaş boşalır, boşalırken de voltaj baskısı artar. (yerine büyük taktığında)

Teşekkür ederim. O zaman yeni bir liste oluşturayım bire bir aynı kapasitede. Fakat işte bazen piyasa da 16V olmuyor 25V oluyor. Yine de %10-%15 den fazla. Bu durumda acaba düşük uf li olanlar da çok sıkıntı yaratır mı emin olamadım.

bak yazdım (+) artı değer diye. eksi değer de takabilirsin çalışmam demez ama çok çabuk yorulur. (yorulmak bozulmak demek sadece kondastör değil diğer elemanları da bozar)

bak yazdım (+) artı değer diye. eksi değer de takabilirsin çalışmam demez ama çok çabuk yorulur. (yorulmak bozulmak demek sadece kondastör değil diğer elemanları da bozar)

Evet bende (+) değer olarak demek istemiştim. Yani kapasite aynı fakat voltaj daha yüksek. Sonuç olarak 16V yoksa aynı değerde 25V kullanmak yerine eski kondansatörleri değiştirmemek daha mantıklı gibi geldi şimdi. Ölçüm yaptığımda ESR değeri biraz yüksek çıkıyor. Kayıpta %5 ila %10 arasında bir değer oluyor eski kondansatörlerde.

Evet bende (+) değer olarak demek istemiştim. Yani kapasite aynı fakat voltaj daha yüksek. Sonuç olarak 16V yoksa aynı değerde 25V kullanmak yerine eski kondansatörleri değiştirmemek daha mantıklı gibi geldi şimdi. Ölçüm yaptığımda ESR değeri biraz yüksek çıkıyor. Kayıpta %5 ila %10 arasında bir değer oluyor eski kondansatörlerde.
göm gitsin

10 uf 16v yerine 25v olanı ve 3.3uf 50V olan yerine 3.3uf 100V olanı gömdüm. Eko güzel çalışıyor sesi belirgin bir şekilde iyileşti. Fakat bahsettiğin %10-%15 den bayağı yüksek oldu. Şimdi yeni liste oluşturup mümkün olduğunca bire bir aynı değerler ile değiştireyim diyorum :) Olmayan içinde bir üst volt gömülü olsun :)

10 uF için 16 volttan 25 volta çıkabilirsiniz. Sorun yok.

3.3 uF içinde 50 volttan 63 volta çıkabilirsiniz. 63 volt kspasitor rahatlıkla bulabilirsiniz. 100 volta çıkmanıza gerek yok.

Technics ürünlerini çok severim. Elimde olsa seri bir set yapmak istiyorum.

Kolay gelsin.

10 uF için 16 volttan 25 volta çıkabilirsiniz. Sorun yok.

3.3 uF içinde 50 volttan 63 volta çıkabilirsiniz. 63 volt kspasitor rahatlıkla bulabilirsiniz. 100 volta çıkmanıza gerek yok.

Technics ürünlerini çok severim. Elimde olsa seri bir set yapmak istiyorum.

Kolay gelsin.

Sağolasın, Ben de severim ama Technics ler artık güzel bir Bakım istiyordu. Zaten bende 2 parça mevcut Su-v620 ve Sh-ge70 aslında hala iyi durumda sayılırlar.

Daha kontrol etmedim ama 2 adet Panasonic 7500 uf 75V kondansatörlerde ciddi kayıplar çıkarsa ve değiştirmek gerekirse nasıl olacak bilmiyorum. Piyasa da en yakın sanırım 6800uf 100V KENDEIL kondansatörler var.

Fiziki olarak daha fazla yer kaplar ve daha pahalıdır. Yerden yana bir sıkıntınız yoksa ve maliyet önemli değilse kullanabilirsiniz. Bir zararı olmaz.

Forum istatistikleri

Konular
128,198
Kullanıcılar
449,979
Son üye
schule48

Yeni konular

Geri